05.03.2015 17:19


Mládežnické sportovní týmy nejde hodnotit jen podle získaných pohárů, říká odborník

Autor: Stupková Jana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

O své zkušenosti s vytvářením efektivních sportovních týmů se při včerejší přednášce v Brně podělil Michal Ježdík. Sportovní ředitel basketbalového týmu Nymburk třeba vysvětloval, že výhry v soutěžích nejsou vždy nejdůležitějším měřítkem hodnocení mládežnického sportovního týmu.

Brno – O tom, jak efektivně budovat sportovní týmy přednášel včera Michal Ježdík na Fakultě sportovních studií. Ježdík má za sebou bohatou sportovní kariéru. Jako hráč působil v československém a poté českém národním týmu, později jako trenér mladých hráčů i prvoligových týmů. Dnes zastává funkci sportovního ředitele basketbalového týmu Nymburku.

Michal Ježdík přednášel na FSpS. Foto: Jana Stupková

A podle svých zkušeností před studenty hodnotil, jak jsou v České republice sportovní kluby vedeny a podle čeho jsou posuzování trenéři. Nabídl srovnání výchovy sportovců se západními zeměmi. „My bohužel ten systém ve většině sportů máme nastavený tak, že hodnotíme trenéry, kluby a centra mládeže za to, jak se umístili v soutěži,“ sdělil.

V přednášce Ježdík vysvětlil, jak on sám vybírá sportovce do svého týmu a jaké kvality v nich hledá. Teoretickou přednášku doplnil o mnoho příkladů z praxe.

„Pro mě bylo zajímavé slyšet, jakým způsobem to v tom týmu funguje a jak k tomu přistupují. Sám se chystám jednou být trenérem,“ sdělil student Adam Hromčík. Další posluchač ze sportovní fakulty a bývalý basketbalista Ondřej Mikeska byl zase zvědavý na praktické zkušenosti Ježdíka.

Jako nejdůležitější pro efektivní fungování týmu vidí sportovní ředitel dobrou komunikaci trenéra se všemi hráči stejně jako jejich vhodné oceňování. Zásadní je podle něj také neztrácet sny a ambice a mít před sebou stále nějaké výzvy.

Marián Jelínek, který měl navázat přednáškou o mentálním koučinku v praxi, nakonec do Brna nepřijel, protože musel být přítomný u zápasu svého týmu BK Mladá Boleslav.

Klíčová slova: Ježdík, sport, FSpS

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.