24.03.2020 17:14


Mistryně světa v karate Trtíková trénuje hlavně doma, největší podporou jí je otec

Autor: Alžběta Cutáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Patnáctiletá studentka gymnázia Magdaléna Trtíková začala cvičit karate v kyjovském karate klubu. Talentovaná dívka brzy přestoupila do většího klubu a pod vedením českých karatistických špiček dosáhla na mnoho úspěchů, čítajících i Mistryni světa, Evropy a pět titulů Mistryně České republiky z různých kategorií.

Magdaléna Trtíková na Mistrovství České republiky v karate (Zdroj: Tomáš Knápek)

KYJOV - Magdalénu Trtíkovou přivedla v mládí ke karate její starší sestra. Japonský sport ji nadchl tak, že se mu začala pečlivě věnovat na tréninzích kyjovského karatistického oddílu. Brzy přestoupila do hodonínského klubu a začala sklízet medaile z různých závodů. Největšími dosavadními úspěchy je zisk dvou titulů Mistryně světa ve stylu Goju-Ryu z rumunské Bukureště a malajského Kuala Lumpur.

Jak byste popsala svoje začátky? Bavilo vás karate od první chvíle nebo jste si vztah tvořila déle?

Karate pro mě bylo něco úplně nového a musela jsem se naučit a zapamatovat si spoustu věcí, takže první chvíle byly docela náročné. Ale i když mi něco úplně nešlo, pan trenér mě vždycky pochválil a to mi dodalo chuť se zlepšovat. Ze začátku jsem to brala jen jako vybití energie a čas strávený s kamarády, ale čím jsem byla starší, tím jsem se o karate dozvídala víc a dneska si nedokážu představit, že bych ho nedělala.

Přišel někdy moment, ve kterém jste uvažovala, že byste skončila?

Neměla jsem žádný zásadní moment, kdy bych si řekla, že už mě to nebaví a končím. Ano, když jsem byla mladší, tak občas byly chvíle, kdy bych radši místo těžkého tréninku byla s kamarády venku, ale nakonec jsem si vždycky uvědomila, že jsem udělala dobře, když jsem se rozhodla na ten trénink přijet. 

Jaký byl nejhorší moment, na který si ve spojení s karate vzpomenete?

Nejnáročnější chvíle přišla asi na Mistrovství světa ve stylu Goju-ryu 2019 v Malajsii. Bylo to při posledním závodním dni, kdy jsem nastupovala v kategorii kumite team. Kumite disciplína, při které bojujete s opravdovým soupeřem, a na tu se já nezaměřuji. Vyblokovala jsem kop své soupeřky, ale ruka se mi zachytila o její chránič holeně. Ucítila jsem strašnou bolest a byla jsem přesvědčená, že mám zlomené zápěstí. Po prohraném zápase mě ošetřili doktoři a po příletu do Česka se v nemocnici ukázalo, že je to vykloubený palec a utržené vazy na palci a v zápěstí. Toto zranění na nějakou dobu vyřadilo ze závodů a tréninků a dodnes ho někdy pociťuji.

Jaký byl naopak nejlepší moment, na který si vzpomenete?

Nejlepší momenty jsem jednoznačně zažila na semináři karate v Japonsku. Na ostrově Okinawa, kde samotné karate vzniklo, jsem byla necelé dva týdny v srpnu 2019 s mojí trenérkou Veronikou Miškovou, panem trenérem Čulenem a s pár dalšími karatisty z Česka. Jsou to moje nejsilnější zážitky, co se karate týče, měla jsem možnost cvičit s několikanásobnými mistry světa, třeba Ryem Kiyunou a Sandrou Sanchez, a celkově nejlepšími karatisty této doby. Seminář vedl pan Sakumoto a jeho žáci. Denně jsme absolvovali náročné, klidně i čtyřhodinové tréninky, seznamovali jsme se s japonskou kulturou a ochutnávali jejich jídla. Určitě se chci do Japonska ještě mockrát podívat.

Kdo vám byl největší oporou během karate kariéry?

Rozhodně můj taťka. Ať už psychicky, finančně nebo tím, že se mnou jezdí na všechny závody, vždycky se snaží udělat pro mě to nejlepší a podporovat mě na sto procent, za což jsem mu neskutečně vděčná a bez něj bych tohle nikdy nedokázala.

V jakém sportovním klubu nyní působíte?

Aktuálně druhým rokem závodím za klub BUDO KAN Brno pod vedením trenérky Veroniky Miškové, která je trojnásobná medailistka z mistrovství Evropy všech stylů, několikanásobná Mistryně světa a Evropy ve stylu Goju-ryu, účastnice dvou Evropských her a také naše momentálně největší, karatistická naděje v nominaci na Letní olympijské hry 2020.
Současně je to nyní už přes rok, co jsem součástí reprezentace České republiky, pod kterou se účastním mezinárodních soutěží.

Jak probíhá tvůj běžný trénink?

Většinou je uzpůsobený nadcházejícím závodům a problémům, na které je potřeba se zaměřit. Na začátku atletická rozcvička, poté rozcvičení částí těla, které budou nejvíc zatíženy. Následují základní techniky rukou i nohou na pořádné zahřátí svalů. Zbytek tréninku máme zaměřený třeba na rychlost nebo na vytrvalost, nebo třeba na technické provedení pohybů. Na závěru si udělám důkladný strečink, aby mě svaly na druhý den tolik nebolely, často i s použitím pomůcek, jako je třeba masážní válec.

Jak často trénujete?

Můj karate klub je v Brně, ale já bydlím v Kyjově, takže na tréninky musím dojíždět. Kvůli této vzdálenosti nejsem schopná stihnout úplně všechny. Se svou trenérkou Veronikou Miškovou tak trénuji jednou týdně. Dále chodím jednou týdně do hodonínského karate klubu, kde trénuju pod vedením Martina Čulena, který je zároveň trenérem Miškové.

Mění se nějak příprava s blížícím se turnajem?

Pokud mám před nějakými důležitými závody, jedu trénovat o víkendu na celý den k panu Čulenovi na Slovensko. Pokud se nabídne možnost a já nemám moc práce do školy, snažím se stíhat i více brněnských tréninků. Jinak trénuji vždy sama doma.

Jaké tituly jste už získala a jaké jsou vaším přáním do budoucna?

Získala jsem dvakrát titul Mistryně České republiky v karate styl Goju-ryu v Brně, v letech 2018 a 2019. Poté třikrát titul Mistryně České republiky v karate všech stylů, v letech 2017, 2018 i 2019. Dvakrát jsem dosáhla na titul Mistryně světa v karate v stylu Goju-ryu jednou v roce 2017 v Bukurešti a a poté v loni v Kuala Lumpur. V letošním roce jsem se stala vítězkou Olympiády dětí a mládeže v Karlových Varech. Všechny mě stály velké úsilí, hodně času a energie. Do nedávna jsem toužila i po titulu Mistryně Evropy stylu Goju-ryu, ale tyto závody organizátoři kvůli aktuální pandemii koronaviru zrušili.

Klíčová slova: karate, mistrovství světa, Goju-Ryu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.