12.11.2017 12:55


Mistrovství republiky v yoyo přilákalo přes sto soutěžících. Výherce pojede na mistrovství Evropy

Autor: Zuzana Kašparová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Více než sto yoyařů a yoyařek soutěžilo v sobotu jedenáctého listopadu na mistrovství Česka v yoyování. V pražském Divadle U22 se sešli účastníci z celé republiky i několika cizích zemí, jako například z Brazílie, Polska či Maďarska. Porotci hodnotili nejen obtížnost triků, ale také celkový dojem z vystoupení účastníků. V hlavní kategorii zvítězil šestnáctiletý Michael Malík z Prahy. 

Autor: Zuzana Kašparová

Praha - Nejen podium, ale také chodby Divadla U22 zaplnili na celou sobotu účastníci již čtrnáctého ročníku českého mistrovství v yoyování. Od rána až do desíti večer účastníci soutěžili v devíti kategoriích, které se lišily pokročilostí yoyařů nebo také tím, s kolika a jakými yoyi soutěžící vystupovali. Od klasického joja se yoyo liší tím, že je uvnitř ložisko. Díky tomu se dá s yoyem předvádět více triků. Do finále hlavní kategorie se museli soutěžící probojovat přes dvě kvalifikační kola. Letos vyhrál Michael Malík z Prahy, který tak pojede yoyovat v březnu příštího roku na mistrovství Evropy do Bratislavy. 

Mezi všemi kategoriemi byla jedna zahraniční a jen jedna výhradně pro ženy. „Dívky mohou i do ostatních kategorií, ale jelikož z více než devadesáti procent yoyují muži, tak jsme vytvořili alespoň jednu pouze pro ženy,“ řekl místopředseda České yoyo asociace (ČYA) a jeden z pořadatelů mistrovství Jan Novotný. „Nevíme, proč je žen o tolik méně než chlapů. Yoyování je teď hodně o stylu. Kluci se schází a yoyují společně, to u holek zatím tolik nevidíme. Musím ale s potěšením říct, že dívek stále přibývá,“ dodal Novotný, který se sám letos zúčastnil. Soutěžil v Royal kategorii, která je pro ty, co yoyují už více než deset let.

Porotci hodnotili hudbou doprovázená vystoupení yoyařů v délce jedné minuty. Někteří rozhodčí se soustředili na počet zvládnutých nebo nevydařených triků, další zase posuzovali celkový dojem, kde záleželo na výrazu, komunikaci s diváky nebo sladění s hudbou. „Já cením především snahu vymyslet svůj vlastní trik. Jsem rád, když vidím něco nového. Jednotlivých vystoupení už jsem viděl hodně, a tak mi někdy splývají dohromady,“ řekl rozhodčí Tomáš Pejša, který yoyuje už přes deset let.

Yoyaři většinou nemají trenéry a svá vystoupení nacvičují doma podle videí. „Hodně se inspiruji na internetu. Tam hledám triky i písničky. Nejraději yoyuji na elektronickou hudbu,“ řekl dvanáctiletý soutěžící Lukáš Vinš z Trutnova. „Triků je hrozně moc, spousta yoyařů si vymýšlí své vlastní. Jeden z těch nejzákladnějších se jmenuje „sleeper“, u kterého musí člověk udržet yoyo v točivém pohybu na konci provázku,“ sdělil rozhodčí Zdeněk Hýbl, který spolu s Robertem Kučerou vyhrál yoyo mistrovství Evropy v roce 2014 v kategorii Artistic Performance. Na mistrovství světa se pak umístili mezi třemi nejlepšími.

Členové ČYA tuzemskou komunitu yoyařů podporují již od roku 2006. V yoyování se každoročně soutěží několikrát. „Tři až čtyři soutěže jsou větší, a poté je několik menších. To záleží, jak má kdo zrovna čas je uspořádat. My v ČYA se snažíme pomáhat těm, kteří chtějí yoyo akce organizovat,“ řekl Novotný. V létě pak zájemci mohou odjet na yoyařské tábory. 

Klíčová slova: yoyo, jojo, yoyování, Praha, mistrovství ČR

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.