10.04.2014 11:21


Místo zelinářů dělníci. Rekonstrukce Zelného trhu začala

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Nové lavičky, stromy a fontány. To všechno přibude na Zelném trhu po rozsáhlé modernizaci, která včera oficiálně odstartovala. Čelní představitelé města doufají, že stavební práce skončí před Vánoci, aby bylo možné na náměstí pořádat vánoční trhy.  

Brno – Několikrát odložené přestavbě Zelného trhu už nic nebrání. Jeho plánovaná přeměna na místo, kde si lidé nejen nakoupí čerstvé ovoce, zeleninu a květiny, ale také odpočinou, začala tuto středu slavnostním poklepáním kladívka na základní kámen. Stavební práce, kvůli kterým bude náměstí uzavřeno, potrvají zhruba do prosince letošního roku. O místní prodejce však Brňané nepřijdou. Až do 15. listopadu se stánkaři usídlí na Moravském náměstí.  

Budoucí podobu prostoru navrhli architekti Tomáš Rusín a Ivan Wahla z brněnského Ateliéru RAW. „Snažili jsme se, aby nové pojetí tohoto náměstí přirozeně splynulo s organismem města. Náměstí s tradicí trhů nabízí hodně, ale po rekonstrukci nabídne ještě víc. Lidé budou mít možnost omýt si nakoupené ovoce nebo zeleninu, posadit se na lavičku a hned ho sníst. Chtěli jsme, aby místo působilo příjemně a přirozeně,“ přiblížil novou podobu náměstí Rusín.Zahájení rekonstrukce Zelného trhu, zleva: generální ředitel firmy IMOS Oldřich Štercl,primátor města Brna Roman Onderka a 1. náměstek primátora Robert Kotzian. Autor: Gita Jílková

Zelný trh opravuje brněnská stavební firma IMOS. Její generální ředitel Oldřich Štercl uvedl, že mají v plánu zpevnit povrch náměstí, vyměnit dlažbu, inženýrské sítě i osvětlení. Rekonstrukce se dočká také dominanta náměstí, historická kašna Parnas. Na Zelném trhu se objeví i nové fontány, které firma vybuduje před Moravským zemským muzeem. Dále vysadí 17 nových stromů po obvodu náměstí, přidá lavičky, stojany na kola a odpadkové koše.  Původní počet parkovacích míst se sníží  z původních sedmasedmdesáti na jednapadesát a kompletně se změní i systém parkování. 

Brněnský primátor Roman Onderka zdůraznil, že město chce stihnout letošní vánoční trhy. „Nerad bych, aby to na Zelném trhu vypadalo jako v ulici Milady Horákové. Vždy, když jedu kolem, vidím pracovat nanejvýš dva nebo tři lidi. Pokud stavaři termín nestihnou, nemine je zloba z radnice,“ dodal. Zelný trh je podle Onderky předposlední náměstí v centru Brna, které by mělo projít rekonstrukcí. V budoucnu čeká podobná modernizace ještě Dominikánské náměstí.

Za opravu Zelného trhu zaplatí město více než 60 milionů korun. Vekou část peněz se však podařilo získat z fondů Evropské unie. Ta na projekt uvolní celkem 48 milionů. „Zelný trh určitě potřebuje rekonstrukci. Už delší dobu bylo vidět, že začíná chátrat. Jsem rád, že se s tím začalo něco dělat,“ myslí si o zahájení přestavby obyvatel Brna Marek Dvořák.

Klíčová slova: Zelný trh, rekonstrukce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.