29.03.2013 14:19


Ministerstvo zdravotnictví je na válečné stezce proti kouření, hrozí jeho plošným zákazem

Autor: Kristýna Plešingrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Ministerstvo zdravotnictví chystá na příští rok novelu zákona namířenou proti návykovým látkam. Zatím není jasné, zda vejde v platnost, provozovatelé restauračních zařízení a jejich stálí zákazníci s ní musejí počítat.

Brno – V přítmí místnosti se ozývá meditační hudba. Hosté se baví o práci i o škole, smějí se, čtou knihy. Někteří z nich chodí do čajovny každý den, jiní sem zabloudí omylem. Dýmkárna je vyhledávanou součástí mnoha čajoven. V Chajovně na Dominikánském náměstí tomu není jinak. „Většina naší klientely je čajová, proto je i větší část prostor určena pouze pro jeho pití. Dýmkárna vznikla až později, na přání zákazníků,“ informuje čajovník Bohumil Klvaň. Některé stolky v kuřárně mají své stálé zákazníky. Ti tu někdy tráví i celé odpoledne prakticky každý den. Připravovaná novela může jejich tradici překazit. Čajovnám hrozí zákaz vodních dýmek, ilustrační foto, Zdroj: http://commons.wikimedia.org/

Kampaň protikuřáckých zákonů probíhá neustále v celé Evropě. V České republice se zákaz týká veřejných budov, nádraží, zastávek a vlaků. V restauracích mají majitelé volnost při rozhodování o kouření či nekouření v jejich provozovně. Už mnohokrát se Ministerstvo zdravotnictví pokoušelo zákon změnit, ale nikdy k úplnému zákazu kouření v hospodách nedošlo. Neustále se opakující návrhy zdravotních expertů vadí nejen lobbistům tabákových a alkoholových firem, ale také Asociaci hotelů a restaurací. Ta tento druh zákonů považuje za poškozování svobody podnikání. I přes tyto argumenty zazněl na lednovém briefingu Ministerstva zdravotnictví nový návrh - úplný zákaz kouření na veřejných místech a omezení dostupnosti alkoholu pro nezletilé. „Jsem rád, že se nám podařilo vypracovat zákon, který přispěje k dalšímu rozšíření nekuřáckého prostředí a omezení dostupnosti tabákových výrobků a alkoholických nápojů,“ uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger na konferenci k novele zákona.

Připravovaná novela by postihla nejen kuřáky cigaret, ale také vodních dýmek. „O chystaném zákonu samozřejmě víme. Že by nás ale položil se nebojíme. Chajovna má silnou základnu nekuřáků,“ komentuje chystané změny Bohumil Klvaň. Celorepublikové prognózy zní mnohem hůře. Kdyby zákon vešel v platnost, mohla by skončit až polovina čajoven. „ Myslím, že je to moc velké omezování. Kouření je samozřejmě špatné, ale je to svobodná volba. Jak pro kuřáky tak nekuřáky,“ myslí si návštěvník Chajovny, hudebník Mohsin Mortaba.

O škodlivosti vodních dýmek se vedou dlouhodobé spory. Pro někoho jde o tradiční a relaxační záležitost, méně nebezpečnou variantu tabákových výrobků. Druhá strana vidí voňavý kouř jako větší zlo než cigarety. „Jedna seance u vodní dýmky vám do těla dostane tolik dehtu a oxidu uhelnatého, jako několik desítek až stovek cigaret," uvádí v protikuřáckých kampaních doktorka Eva Králíková.Chajovna se konce nebojí, nejasnost kolem zákona ji ale brzdí v rekonstrukci, Zdroj: http://www.cajovny.wz.cz/

Dva měsíce po počátečních zprávách o plošném zákazu se ozývají první pochybnosti o přijetí novely. „Když ten zákon neprojde, tak prostě neprojde. Když projdou jen jeho tři čtvrtiny, i tak to bude pokrok,“ řekl Heger v nedělních Otázkách Václava Moravce. V Chajovně zaznívají názory spíše proti přijetí. „Podobných návrhů už bylo víc. Pro nás je teď největším problémem nejasnost situace. Dýmkárna potřebuje rekonstrukci a čekání na schválení nebo odmítnutí zákona ji jen oddaluje,“ uzavírá Bohumil Klvaň.

Klíčová slova: Zákaz kouření, čajovna, vodní dýmka, Ministerstvo zdravotnictví, Chajovna

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.