02.10.2012 22:52


Miniseriál: Průlet brněnskými čajovnami, díl první

Autor: Jiří Hanák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Sice právě začal Týden kávy, byla by ovšem škoda zapomenout na čaj. Brno nabízí studentům možnost odpočívat v celé řadě čajoven. V prvním díle našeho miniseriálu se podíváme na dvě z nich – Chajovnu a Dobrou čajovnu.

Brno - Čas, který studenti nevěnují škole, lze využít různě. Nejoblíbenější kratochvílí je však asi relaxace. Za takovým účelem brněnští studenti navštěvují hospůdky, kavárny a v neposlední řadě také čajovny. Místa, kde vám za tónů poklidné hudby připraví dobrý čaj a vodní dýmku, jsou oblíbená právě pro svou poklidnou atmosféru. V tomto díle našeho průletu brněnskými čajovnami se podíváme na dvě taková zařízení.

Chajovna se schovává, i když nemá proč

Již od roku 1997 funguje kousek od Velkého Špalíčku čajovna zvaná Chajovna. Vstup do ní je trochu ukrytý, musíte nejprve projít průchodem do dvorku a až odtud do samotného podniku. Jeho prostory se nacházejí pod zemí. Okna či sluneční světlo byste tu tedy hledali marně, což však čajovně dodává zvláštní nádech.

Posadit se můžete ve více místnostech. Každá jeTatami místnost v Chajovně vybavena v trochu odlišném stylu. Na první pohled zaujme především velká místnost s tatami, tradiční japonskou rohoží. K dispozici je i větraný prostor pro kuřáky vodních dýmek. Pozitivní pro páry nebo malé skupinky je fakt, že většina prostor je uzpůsobena spíše jim. Pokud se vás vydá do Chajovny více najednou, můžete se však také pohodlně usadit. K tomu účelu slouží třeba větší podium v dýmkové místnosti nebo zmiňovaný pokoj s tatami.

Trávit čas v Chajovně je velice příjemné. Personál je profesionální, ve svém oboru se vyzná a neváhá poradit. K jeho přivolání sice nedostanete zvoneček, ale zpravidla jste obslouženi velice rychle. Pokud jste čajoví fajnšmekři, určitě se poptejte po momentální nabídce – čajů mívají v Chajovně zpravidla ještě více, než se uvádí v lístku. Ten je už tak velice rozsáhlý, najdete zde čaje z Indie, Číny, Japonska a dalších zemí. Tabáků pro vodní dýmky naleznete v nabídce také mnoho, vybere si určitě každý. Mimo to si v Chajovně můžete dát cokoli z denní nabídky dobrot k čaji. Objednat si můžete třeba velký kus domácího koláče nebo domácí sušenky.

Dobrá čajovna je spíše pro větší skupiny

Mezi studenty je asi známější Dobrá čajovna, která je součástí řetězce Dobrých čajoven fungujících po celém Česku. Ta brněnská se nachází kousek od hlavního nádraží, přesněji ve Františkánské ulici. Stejně jako Chajovna je také poněkud skryta, vchod najdete až po vstupu do dvora domu a vystoupání do schodů. Díky tomu proudí do čajovny přirozené světlo, což je většinou příjemné.

Čajovna má dvě větší a jednu menšíVstupní místnost Dobré čajovny místnost. Jedna z nich je určena k popíjení čaje, dvě další pro kuřáky vodních dýmek. Sedět můžete u stolečků nebo na podiích s polštářky. Místa k sezení jsou blízko u sebe. Všichni zákazníci na sebe tedy navzájem vidí. To je výhodné pro větší skupiny lidí, protože je velice jednoduché sedět pěkně pohromadě. Pokud však hledáte v čajovně klid a soukromí na odpočinek, mohlo by vám toto rozmístění vadit.

Obsluha Dobré čajovny vám poskytne zvoneček, kterým ji můžete znovu přivolat. Nabídka čajů je pestrá, nechybí ani takové speciality jako šlehaný čaj. Bohužel je většina sortimentu trochu dražší, pro studenty tak nemusí být čajovna úplně dostupná. Tabákový lístek je velice obsáhlý, dokonce je možné vybrat si tabák od různých výrobců. Mimo to je možné nechat si připravit speciální vodní dýmku zvanou Medusa.

V Brně je takových více

V dnešním díle průletu brněnskými čajovnami jsme se podívali na dva výborné podniky, které se v mnoha ohledech liší. Oba nabízejí služby na vysoké úrovni. Který si pro svou návštěvu vyberete, záleží pouze na vás.

Příště zavítáme do dalších brněnských podniků zabývajících se čajem. Pokud chcete redakci navrhnout nějakou konkrétní, která by se měla v příštím díle objevit, posílejte své návrhy zde.

Klíčová slova: čajovny, Brno, miniseriál

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.