12.10.2012 22:28


Miniseriál: Průlet brněnskými čajovnami, díl druhý

Autor: Jiří Hanák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Kam chodí v Brně na čaj a dýmku Arabové? A proč do čajoven míří bezdomovci? V druhém díle tohoto miniseriálu se zodpoví právě takové otázky.

Brno Podniků, kde podávají čaj a vodní dýmku, je v Brně mnoho. Aby mezi nimi měli čtenáři STISKu jednodušší volbu, přinášíme druhý díl průletu brněnskými čajovnami. První část miniseriálu najdete zde.

V tomto díle vystoupí dva trochu netradiční podniky, a to čajovny Inaris a Leyaly.

Inaris je útulná, ale poněkud malá

První věc, která nového návštěvníka po vstupu do čajovny Inaris určitě zarazí, jsou její rozměry. Čajovna se nachází v domě u zastávky Hrnčířská na Štefánikově ulici.

Její prostory tvoří jediná dlouhá místnost, která je rozdělena do menších částí. Nemá žádné další pokoje, vyjma letní zahrádky ve dvoře. Znamená to, že zákazník už za vstupními dveřmi viděl celou čajovnu. Podnik je díky tomu přehledný pro návštěvníky i obsluhu. Svou velikostí je pak vhodný spíše pro malé skupiny. Personál je velice ochotný a právě kvůli malým rozměrům čajovny je vždy po ruce.

Martina B. pracuje v místnosti, která tvoří veškeré prostory brněnské čajovny Inaris. Foto: Jiří Hanák.

Už čtyři roky fungující podnik pořádá navzdory svým stísněným prostorám drobné kulturní akce. „Měli jsme tady třeba přednášky o léčitelství,“ řekla vedoucí čajovny Martina B. „Promítání filmů dělat bohužel nemůžeme, na to je čajovna příliš malá,“ dodala. Skromné rozměry podle všeho neodrazují zákazníky, protože už hodinu po otevření je čajovna plná.

V Inaris je možné dostat dobrý čaj z různých zemí světa. V nabídce nechybí klasické čínské a japonské čaje nebo Oolongy, což je označení pro jednu skupinu čajů podle způsobu zpracování, z Taiwanu, objednat si však lze i trochu netradičnější čaje turecké nebo vietnamské. Nápojový lístek je obsáhlý, chybí snad jen širší sortiment dobrot k čaji. Podnik tento drobný nedostatek vynahrazuje možností objednat si vedle klasické vodní dýmky i dýmku královskou. V té je kouř chlazen ledem, což má společně s většími korunkami na tabák zaručit lepší zážitek.

Bezdomovci hledají v čajovnách dobrosrdečné lidi

Čajovna Inaris je podle její vedoucí zaměřená především na studenty. „Chodí sem ale i starší lidé, tak kolem padesáti, někteří pravidelně,“ řekla. S návštěvníky nejsou většinou žádné problémy. Nastanou pouze tehdy, když se mezi hosty chtějí začlenit lidé bez domova. „Stává se to velice zřídka. Přijdou sem bezdomovci a chtějí z lidí vymámit peníze,“ vysvětlila Martina B. a podotkla, že takoví návštěvníci jsou vždy rychle vyprovozeni. Podle ní nejsou jediným podnikem v oboru, který má s bezdomovci problémy. „Nevím proč to dělají, asi si myslí, že lidé v čajovnách jsou dobrosrdečnější,“ dodala s úsměvem.

Na půl cesty mezi kavárnou a čajovnou stojí Leyaly

Druhým podnikem, který se objeví v průletu brněnskými čajovnami je Leyaly. Nachází se nedaleko Moravského náměstí, jen kousek od stejnojmenné zastávky. Je zvláštní tím, že není typickou čajovnou. Její majitel Kazim Al-Dury je arabského původu a při budování čajovny vycházel z tamějších tradic. Čajovna tak na první pohled připomíná spíše kavárnu.

Zuzana Kociánová připravuje čínský lisovaný čaj Pu Er v brněnské čajovně a kavárně Leyaly. Foto: Jiří Hanák.

Jedné ze dvou velikých místností dominuje barový pult, jsou zde i malá křesílka a stoly. Vše je zařízeno moderně a v kavárenském stylu. Ve druhé místnosti si lze sednout na křesla a gauče. Na první pohled působí nepohodlně, ale ve skutečnosti je polstrování velice komfortní.

Druhý pokoj je vybaven velkoplošnou obrazovkou, neslouží ale k promítání filmů. „Ta je tady spíš pro majitele a jeho kamarády, chodí se sem dívat na fotbal,“ řekla s úsměvem servírka Zuzana Kociánová. „Každou poslední sobotu v měsíci ale pořádáme turnaj v backgammonu,“ dodala. Backgammon – nebo česky vrhcáby – je desková hra pocházející ze Středního východu. Nejstarší herní sestava je více než pět tisíc let stará.

Mistr ČR připraví kávu

V Leyaly je možné dostat kvalitní kávu v džezvě, arabské nádobě na vaření tohoto nápoje. Zákazníkům ji chystá Jiří Tomek, mistr České republiky v přípravě kávy v džezvě. Nabídka čajů je zde skromnější, než v jiných čajovnách. Podle Zuzany Kociánové je to dáno klientelou. „Chodí sem hlavně Arabové, ti moc nejsou na čínské a japonské čaje, mají rádi své tři čtyři sladké čaje,“ vysvětlila. Kromě arabských návštěvníků často Leyaly vyhledávají studenti na výměnném pobytu. Češi sem však zavítají také, především ti mladí. „Arabové jsou většinou starší. Chodit do čajoven je zakořeněno v jejich kultuře,“ dodala. Proč jsou lákavým místem právě pro zahraniční studenty, Zuzana Kociánová nevěděla. „Jsme pro trochu jiné lidi. Nemusíte u nás sedět na zemi na koberci, ale pohodlně v křesle, přitahuje je asi tohle,“ rozvedla. Zákazníky může oslovit i to, že v Leyaly se také vaří. Připravují pouze několik jídel, ale jsou to především arabské speciality, jako falafel, kebab nebo třeba hummus, kašový dip z cizrny a sezamové pasty.

Neobvykle široká je proti tomu nabídka vodních dýmek. V lístku je jak klasická dýmka, tak dýmka speciální, která má místo keramické korunky půl čerstvého jablka. „Je to poznat na chuti a jablko kromě toho vede teplo jinak než keramika. Doporučila bych tenhle způsob přípravy začátečníkům, protože tabák se tak snadno nespálí,“ řekla Zuzana Kociánová. Kromě těchto dvou je v nabídce ještě dýmka chlazená ledem. Poslední je specialita Leyaly – dýmka naplněná švýcarským doutníkovým tabákem Doobacco, jejíž kouř je také ochlazován ledem. Za exkluzivitu se ovšem platí. Návštěvníka vyjde takové pokouření na dvě stě padesát korun, což je zhruba dvojnásobná cena, než stojí kdekoliv jinde obyčejná dýmka.

Klíčová slova: čajovny, Brno, miniseriál, vodní dýmka, čaj

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.