09.11.2014 13:24


Miniseriál: Kam do čajovny v Brně, první díl

Autor: Denisa Macečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Ačkoliv nemá pití čaje v České republice tradici, v současné době jsme zemí s největší koncentrací čajoven na světě. Trend zvyšujícího se počtu těchto podniků se nevyhnul ani Brnu. V centru města si tak studenti můžou vybrat z několika desítek šíša klubů a čajoven. V prvním díle miniseriálu představíme pět z nich – Zlatá růže, Argila Shisha Club, Za zrcadlem, Probuzený slon a Cesta čaje.

Pokud studenti chtějí relaxovat a v klidném prostředí si popovídat s kamarády, často k tomuto účelu vyhledávají kavárny, malá bistra a především čajovny. Často se ale stane, že v jejich oblíbeném podniku je plno. Proto jsme vybrali pět méně známých čajoven, které můžete navštívit. 

Není všechno zlato, co se třpytí

Jen pár kroků od Moravského náměstí v Lidické ulici se nachází čajovna Zlatá růže. Vstup do ní je skrytý, dveře do podniku se nacházejí až na samém konci dvoru. Hlavní prostory na sezení jsou ve sklepě, a tak by člověk hledal sluneční světlo jen marně.

Čajovna je malá a hlavní místnost není nijak rozdělená a to ani na kuřáckou a nekuřáckou část. Posadit se můžete buď k jednomu ze dvou stolů, nebo na pódium vystlané polštářky a doplněné nízkými stolky. Celkově podnik působí velice minimalisticky a tradiční výzdoba čajoven koberci či šátky zde není, což může působit trochu chladným dojmem.

Personál je příjemný a ochotný, ale k přivolání obsluhy nedostanete typický zvoneček, a tak se může stát, že budete chvilku čekat. Nabídka čajů není příliš velká a už taky malý výběr se může ještě zúžit, pokud některé druhy dojdou. Tento nedostatek ještě doplní téměř neexistující škála tabáků do vodních dýmek. Z pochutin si návštěvníci mohou vybrat salepy s různými příchutěmi, oříšky nebo toasty

Arabský koutek ve Starém Brně

Necelý rok fungující čajovna a především šíša klub Argila leží naproti Brněnskému výstavišti, kousek od zastávky Výstaviště – hlavní vstup. Prostory tohoto podniku se nachází také pod zemí, ale vstup je dobře viditelný. Při sestupování do podniku jdete po červeném koberci a schodiště lemují svíčky,běhe což působí až romantickým dojmem.

Čajovna není rozdělena na jednotlivé kóje, ovšem místa na sezení jsou od sebe oddělena, takže máte i pocit soukromí. Posadit se můžete na sedačky vytvořené z dřevěných palet a vystlané polštáři s arabskými motivy, do křesel nebo na zadní pódium. Celý interiér je poněkud tmavý, ale čistý a ozdobený arabskými motivy. Atmosféru ještě víc umocňuje tematická hudba.

Personál je profesionální. Jeden z obsluhy se stará výhradně o přípravu čajů, druhý o přípravu vodních dýmek. Máte možnost si vybrat z několika druhů čajů i dalšího nealkoholického pití. Na požádání vám obsluha vyjmenuje nabídku tabáků do dýmek a probere s vámi jejich chuť i doporučí, s čím je kombinovat. Při pokuřování vám obsluha sama přinese a vymění uhlíky. Kromě velkého výběru dýmek, si můžete pochutnat také na specialitách arabské kuchyně.

Kdo si hraje, nezlobí

Mezi studenty oblíbená, ovšem ne až tak známá, je čajovna Za zrcadlem. Pár kroků od Konečného náměstí na Jiráskově třídě se v nenápadném domě schovává tato útulná čajovna. Také se nachází ve sklepě, ale je prosvětlená a působí velice příjemně a relaxačně.

Jednotlivá zákoutí čajovny jsou sice oddělaná, ale prostor i tak působí otevřeně. Posadit se můžete buď ke stolům, nebo na velké pódium na polštáře. Prostor není nijak výrazně vyzdoben, ovšem na zdích si můžete všimnout nápaditých kreseb, které zaručeně pobaví. Další vychytávkou jsou i zajímavá stínidla na světla.

Obsluha je velice milá a rychlá. O čajích, jejichž nabídka je velká, i vodních dýmkách více spoustu informací a rádi poradí i zákazníkům. Nabídka čajů je velká - návštěvníci mohou vybírat mezi různými druhy od zelených po bílé, v nabídce jsou rovněž nečaje i pár alkoholických nápojů. Z pochutin si můžete vybrat různé druhy kuskusů či pohanky nebo zapečené toasty, z drobnějších dobrot jsou to nejrůznější oříšky, směsi, čajové čokolády, chalvy a především domácí sušenky a moučníky. Největším lákadlem čajovny jsou ovšem deskové hry. V nabídce jich naleznete několik desítek a jejich počet se neustále zvyšuje. Hry si můžete zapůjčit zadarmo nebo si novou hru ihned zakoupit.

Raději tři dny bez soli, než jediný den bez čaje – staré čínské přísloví

Pro Čechy docela netradiční čajovna, která má své základy postaveny na tradiční filozofii, to je Cesta čaje. Malý krámek, který z venku nijak nevyčnívá, ovšem uvnitř okouzlí. Nachází se jen kousek od Měnínské brány v Novobranské ulici a je to jediná ze dvou čajoven v Brně, ve které se nekouří vodní dýmky.

Při vstupu do čajovny projdete kolem pultu, kde obsluha prodává sypané čaje. Samotná čajovna je malá, ale působí velice uklidňujícím dojmem. Veškerý nábytek je z čistě přírodních materiálů. Můžete se posadit ke stolu nebo na malé pódium pro čtyři lidi. Hned při dosednutí na vás začne působit uklidňující tóny relaxační hudby a tiché, klidné prostředí. Vypustíte myšlenky celého dne a jen se soustředíte na čajový rituál. Takovému místu se říká oáza klidu.

Personál je profesionální, poradí, vysvětlí, nechá vás ochutnat některý z tradičních čajů a poté vás zasvětí do samotné čajové seance. Kratší rituály, které mají okolo deseti minut, provádí personál. Delší seance, které mohou být i devadesáti minutové, vám ukáže jeden z majitelů podniku – Jiřinka nebo Radek Ulmovi.

Za slonem nemusíte až do Afriky

V ulici Bratří Čapků se nachází nenápadná, ale o to zajímavější podnik Probuzený slon. Ačkoliv se čajovna rozkládá ve sklepě, překvapí vás, jak je světlá a prostorná. Čajovna se zaměřuje především na čajové seance, ovšem pro své zákazníky vyhradila i jednu místnost na kouření vodních dýmek. Tento prostor je menší a sedíte tam na podiu. Ostatní části čajovny jsou rozděleny na zákoutí, která vám dopřejí soukromí, a otevřenou společnou část.

Obsluha je pohotová a velice ochotná. Každý návštěvník dostane při příchodu ochutnávku horkého čaje. Výběr čajů je veliký a kvalitou i podáváním se dá srovnávat s Cestami Čaje.

Čajovna se zaměřuje především na čaje, ale i výběr tabáků do vodních dýmek mají slušný. Kromě vodních dýmek a čajů si můžete u Probuzeného Slona dopřát i nealkoholické nápoje a drobné občerstvení, jako různé druhy sušeného ovoce či oříšků.

Klíčová slova: čajovna, Brno, vodní dýmka, studentský servis

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.