23.11.2014 17:03


Miniseriál: Kam do čajovny v Brně, druhý díl

Autor: Denisa Macečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Je libo čaj, vodní dýmku, míchaný drink nebo snad partičku kulečníku? To a mnohem víc nabízejí brněnské čajovny svým zákazníkům. V dnešním díle miniseriálu si představím čtyři podniky, které se od sebe výrazně liší nejen prostředím, ale také nabízenými službami. Navštívili jsme Skleněnou louku, čajovnu U Zeleného lístku, Shisha bar Saharu a Utopii.

Pojem čajovna už dávno není synonymem pro podnik, kde se podávají pouze čajové speciality a při uklidňující hudbě si lidé povídají o nekonečnosti vesmíru. Dnes se čajovníci snaží rozšířit svůj sortiment do takové míry, že si lidé můžou vychutnat kvalitní vodní dýmky a hrát při tom šipky, kulečník anebo popíjet oblíbený alkohol.

Za lahodným čajem a domácím prostředím do skleněnky

Nejstarší čajovnou v Brně, která se na stejné adrese nachází už od roku 1996, je Skleněná louka. Leží jen kousek od zastávky Smetanova v ulici Kounicova a vítá návštěvníky velkým barevným nápisem. Aby se člověk dostal dovnitř, vystoupat po schodišti do druhého patra. Tam na zákazníky čeká příjemné překvapení, protože prostory se nacházejí v menším, ale o to útulnějším bytě.

Hned při vstupu vítá sama majitelka Alena Šmídová, která poradí s výběrem nápoje a sami připraví lahodné čajové speciality. Vodní dýmky ani tvrdý alkohol ale na nápojovém lístku nenajdete. Skleněná louka je čajovna, kde se nepodává ani jedno z výše jmenovaných. Ovšem široká nabídka čajů z různých koutů světa vám vynahradí vše ostatní. Podnik je orientovaný spíše na japonskou cestu čaje, ale ve výzdobě interiéru tento motiv nehledejte. Prostor je menší, ale útulný a působí domácky. Ceny jsou pohyblivé a i nabídka se v průběhu roku mění.

Kromě čajových dýchánků můžete do „skleněnky“ přijít na ochutnávkové večery, malé nekomerční koncerty nebo diskusní pořady. Skleněná louka je pověstná svou ojedinělou a rasantní dramaturgií, která se nebojí častých mezioborových a mezižánrových přesahů.

Za soukromím a dobrými cenami do lístku

V ulici Jaselská, jen pár kroků od fakulty sociálních studií, si můžete přijít posedět do čajovny U zeleného lístku. Od letošního podzimu se čajovna přeměnila na soukromý klub, a proto nemá pevnou otevírací dobu. Stálí zákazníci si ovšem nemusí lámat hlavu nad tím, že by přišli o svůj oblíbený podnik. Stačí si zarezervovat prostor klubu na určitou hodinu a pak si jen vychutnat dýmku, čaje nebo si zahrát deskové hry.

Klub je velice útulný a světlý, a to i přes to, že se nachází ve sklepě. Míst na sezení je rozhodně dost. Usadit se můžete buď u stolů, na pódiích nebo v soukromém koutku. Podnik je oblíbený mezi studenty pro své nízké ceny a kvalitní sortiment. Kromě čajů si můžou zákazníci vybrat z několika alkoholických nápojů, jako je medovina nebo víno. Měnící se výběr tabáků do dýmek je vítaným zpestřením. Stejně tak i dobroty k zakousnutí, jako toasty, různé druhy ořechů a sušeného ovoce. Obsluha je vždy pozitivně naladěna a dokáže poradit s výběrem.

Za orientem a shishou do Sahary

Kdo by si chtěl vychutnat atmosféru orientu a přenést se tak do pohádek Tisíce a jedné noci, měl by navštívit Shisha bar Sahara v Novobranské ulici. V prvním patře nenápadné budovy kousek od Měnínské brány se rozléhá arabská čajovna a bar. Interiér podniku je proveden v tmavších barvách a působí dost intimně. Zákazníci se můžou posadit do boxů nebo na pódium, které je oddělené baldachýny.

Nabídka je vskutku pestrá. Je možné si vybrat jak z čajů a káv, tak z nealkoholických nápojů, míchaných drinků, piv, vín, anebo tvrdého alkoholu. Podnik je známý pořádáním společenských akcí, jako jsou halloweenské párty, ochutnávkové a arabské večera. Tento bar je oblíbený spíše mezi mladší generací.

Za brněnským unikátem do Utopie

Jen pár měsíců otevřená čajovna v Divadelní ulici se může pochlubit titulem „brněnský unikát.“ Spojení čajovny s herními prostory je například v Číně běžnou záležitostí. V České republice se však s takovými podniky potkáte jen zřídka. Utopia láká na pohodu, dobrý čaj, kvalitní tabák, alkohol a kulečník.

Budova bývalého kina je zrekonstruovaná a už její vchod je zážitkem. Sestup do samotných prostor čajovny je uchvacující. Po širokém schodišti se dostanete do obrovské místnosti s pódii na sezení, a když projdete kolem baru, otevře se čítárna. To ovšem zdaleka není vše. V místech, kde se kdysi promítalo, se dnes nachází lavice na sezení, kde se konzumuje alkohol. Pod nimi stojí asi desítka kulečníkových stolů. Pokud byste šli ještě o patro níž, vejdete do místností, kde se hrají šipky, pool nebo karambol. Obrovský prostor není sice tak intimní, ale hra světel dodává místu jisté kouzlo.

 S výběrem z desítek čajů a ostatních nápojů vám ochotně pomůže milá obsluha, stejně tak i doporučí vodní dýmku. Utopia je velký zážitek pro všechny, kteří hledají netradiční čajovny.

Klíčová slova: čajovny, Brno, vodní dýmka

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.