10.12.2013 00:38


Milý Ježíšku, k Vánocům si přeji dárky pro všechny děti

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Před Vánocemi se koná spousta sbírek na podporu dětí v dětských domovech. Sbírky podporují všechny děti, které nemohly vyrůstat v úplných a harmonických rodinách. Těchto dětí je v domovech umístěno přes šest tisíc a přispěje na ně velké množství lidí. Proč ale podobnou podporu nemají děti z rodin, které jsou na hranici chudoby? Takových dětí je v Česku přes sto třicet tisíc.

Milý Ježíšku, letos bych si k Vánocům přál nákladní auto. Milý Ježíšku, celý rok jsem byla hodná, a tak bych si zasloužila tu velkou panenku s modrýma očima. Podobně začínají dopisy Ježíškovi u většiny dětí. Stejné dopisy píšou také děti z dětských domovů, kterým dárky nenosí Ježíšek, ale tety a strejdové z domova. No a taky část republiky, která chce pomoci dětem bez rodiny zažít krásné a bohaté Vánoce. Ema Zezulová. Foto: Tomáš Kremr

Už od listopadu se v Česku rozjelo množství sbírek podporující děti z dětských domovů. Celkem bylo k loňskému říjnu v dětských domovech umístěno přes šest tisíc dětí. Na rozdíl od míst, kde by vyrůstaly nebýt státní péče, v domovech výrazně nestrádají. „Děti trpí takzvaným sociálním postižením. Je to u nich velmi složité po citové stránce. Bylo jim ublíženo jako malým bezbranným stvořením. Nikdy nepoznaly teplo rodinného krbu a fungující rodinu. Je pro ně velmi těžké zapojit se v dospělosti do normálního života,“ řekla učitelka Michaela Barnetová, která s dětmi z dětských domovů pracuje.

Dárkové sbírky fungují následovně. Každé dítě si napíše seznam dárků, které si k Vánocům přeje dostat, přičemž část dárků nakoupí přímo dětský domov. Celoročně dětem kupuje školní potřeby, oblečení nebo sportovní věci a proto finance na nákup dárků má. Domovy následně oslovují sponzory a firmy, zda by zbylé dárky dětem nechtěly koupit. Také se mohou přihlásit do velkých celorepublikových sbírek. Sponzoři si vyberou dárek i dítě, kterému chtějí  Vánoce zpříjemnit. Musí ale koupit přesně dárek, který dítě požaduje. Poté se hračka zašle do domova na kontrolu, jestli bylo posláno opravdu to, co si dítě přálo. „Jednou jsem byla požádána, zda bych také nepomohla a nekoupila nějaký dárek. Byla jsem ráda, že mohu pomoci. Proto mě velmi zaskočil seznam dárků, který jsem od dětí dostala. Žádaly si přímo třeba o určitý druh značkové kosmetiky. Takové drahé přípravky bych nekoupila ani svým dětem,“ stěžuje si na formu dobrovolnictví Jana Hulová. Když nakonec dodala jinou kosmetiku, balíček jí byl ze strany domova vrácen s odůvodněním, že neodpovídal požadavkům dětí. Samozřejmě to ale neznamená, že úplně ve všech domovech funguje stejný princip.

Sama jsem si detailně prošla seznam dárků, o které děti žádají. Byla jsem docela překvapena, že šestiletá holčička toužila po přehrávači hudby, nebo že třináctiletý chlapec žádal o drahou, značkovou mikinu. Další přání, tentokrát sedmiletého chlapečka, který jasně žádá o boty značky Nike, jsem už přešla pouze s povzdechem. Nevěřícně jsem však kroutila hlavou nad přáním desetiletých dětí, které si přály notebook, tablet nebo hi-fi věž. Proto mě ještě více zaráží, že tyto dárky byly dobrovolníky zakoupeny a poslány mezi prvními. Přesně si nevybavuji dárky, jaké jsem si přála v šesti letech, ale elektronické hračky mezi nimi určitě nebyly určitě. A ani ve svém věku, bych si nikoho nedovolila žádat o nákladné dárky, raději bych si na ně našetřila sama.

V žádném případě nechci působit jako necita, který těmto dětem nechce dopřát krásné svátky. Spíše se podivuji nad vybíravostí a přehnanými nároky, které směřují z dětských domovů. „Problém vidím v tom, že děti umístěné v dětských domovech nikdy nepoznaly mateřskou lásku. Tyto děti mají rozházený hodnotový systém. Neuvědomují si cenu dárků, které dostávají,“ dodává Barnetová.  

Vzpomněla jsem si na další pozoruhodnou vánoční příhodu. Dva chlapečci v dětském domově na Štědrý večer rozbalili drahé vrtulníky na dálkové ovládání. Až se slzami v očích nám jejich teta z domova vykládala, že ty vrtulníky chlapci do půlhodiny úplně zničili. A proto mě napadá, nebylo by přijatelnější místo kupování drahých dárků dětem pomoci jiným způsobem? Ano, těmto dětem bylo trvale citově ublíženo. Proč ale rány ucpávat množstvím drahých dárků? Připomíná mi to rodiče, kteří nemají čas na svého potomka a tak dítě obdarovávají všemožnými dárky a materiálními odměnami, kterými chtějí zalepit citovou mezeru. Podobně to funguje u dětí z dětských domovů. To prázdné místo, které v sobě mají, přece nemůžeme nahradit drahými dárky. Tyto děti potřebují úplně něco jiného. Potřebují zažívat, že je má někdo v jejich okolí rád a že s nimi rád tráví čas. Potřebují pocítit alespoň na chvíli jistotu a lásku.

Proč ale podobné sbírky hraček nevznikají na podporu dětí ze sociálně slabých rodin? Přes milion lidí v Česku je na hranici chudoby. V takových rodinách vyrůstá přes sto třicet tisíc nezletilých dětí. Proto bych uvítala, kdyby si dopis Ježíškovi mohly napsat všechny děti, o které se starají rodiče žijící na hranici chudoby. Těžko totiž dostanou tak drahé dárky jako děti z dětských domovů. Je plno dětí, které materiální pomoc potřebují. Tak proč se omezujeme jen na děti z dětských domovů? Navrhuji inspirovat se národní potravinovou sbírkou, kdy potraviny roznesli sociální pracovníci do sociálně slabých rodin. Děti by v dopisech napsaly přání, které by odevzdaly sociálním pracovnicím a dále by se pokračovalo zaběhnutým způsobem.

Důvod, proč sbírka na děti sociálně slabých rodin nefunguje, je mi záhadou. Když už nic jiného, do očí zde vrazí dvě rozdílná čísla. Proti šesti tisícům dětem umístěným v dětských domovech tady stojí sto třicet dětí na hranici chudoby. Všechny děti si zaslouží krásné Vánoce, proto vůbec nezáleží, jestli vyrůstají v dětském domově nebo v úplné rodině. Třeba příští rok Ježíšek bohatě nadělí pod stromeček také dětem, které vyrůstají v rodinách na hranici chudoby.

Klíčová slova: Vánoce, dárky, děti, dětské domovy, chudoba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.