08.03.2012 14:17


Mezinárodní den žen vyzývá Valentýn na souboj

Autor: Michaela Římanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Mezinárodní den žen, který se v Česku slaví již od dob Rakouska-Uherska vyzývá na souboj den zamilovaných, Valentýna, jehož historie sahá až do období starého Říma. Na našem území se však Valentýn objevil až několik let po sametové revoluci. A máme tady první bod pro MDŽ, za délku období, po které ho lidé v tuzemsku slaví. Souboj začíná. Jaké zbraně mají svátky v záloze?

Michaela ŘímanováValentýn neváhá a hned se snaží srovnat skóre. Útočí: „V dnešní době ví každý, kdy je Valentýn, ale kdo si dnes vzpomene na datum MDŽ?!“. To byl opravdu tvrdý úder. Mezinárodní den žen se brání tvrzením, že v tomto případě je nutné rozdělit společnost na mladší a starší generaci a útok vrací: „Sláva MDŽ během posledních let stoupá!“. Co na to rozhodčí? Omlouvá se, že neměl prostředky získat přesné údaje, a proto bude vycházet z vlastních statistik a průzkumů. Napětí stoupá. Rozhodčí se rozmýšlí.

Bod připisuje Valentýnovi. Při průzkumu došel k závěru, že opravdu mnohem více lidí dokáže správně odpovědět na otázku, kdy je Valentýn, než kdy se slaví Mezinárodní den žen. Fanoušci MDŽ křičí, že rozhodčí je zaujatý a beztak dělal průzkum jen mezi mladými. Ten se snaží obhájit. Tázal se zástupců všech věkových kategorií. Pro uklidnění davu přiznává, že sláva MDŽ během posledních let opravdu stoupá, ale body měnit nebude. Stav je po tomto kole 1:1.

Mezinárodní den žen se však nevzdává. Tvrdí, že, i když lidé neznají jeho přesné datum, kytičku nebo dáreček dostane stejný počet žen jako na Valentýna. Tady je rozhodčí v rozpacích. Přesné počty obdarovaných nezná. Proto zorganizuje rychlou anketu v obecenstvu. Výsledek je překvapivý. Mezinárodní den žen získal o několik hlasů více než Valentýn. Dokonce i mladí lidé odpovídají, že MDŽ je pro ně důvodem obdarovat svou milou. Rozhodčí sám sobě přiznává, že výsledek nemusí být zcela objektivní, neboť se ptal pouze malého počtu lidí. Ale bod MDŽ připisuje. Skóre 2:1 pro Mezinárodní den žen.

V dalším kole soupeři bojují o body za výši tržeb a výzdobu v květinářstvích. Kdo nakonec cenné body získá? Rozhodčí žádá o pomoc květinářky. Ty říkají, že tržby jsou srovnatelné v obou dnech. Záleží, v jaké lokalitě se nachází květinářství. Tam, kde je více mladých, úspěch slaví Valentýn, tam kde jsou starší obyvatelé, vítězí MDŽ. Body tedy nezískala žádná strana. Valentýn má však eso v rukávu. Co se týče výzdoby výloh květinářství i kterýchkoliv jiných obchodů, jednoznačně vítězí nad MDŽ. Tisíce rudých srdíček a růžiček zaplavujících výlohy již od začátku února, se nemůže rovnat s nenápadnými nápisy „8. 3. Mezinárodní den žen“. Valentýn v tomto kole zasadil MDŽ tvrdou ránu a srovnává skóre na 2:2.

Čas vypršel. O vítězi se rozhodne v prodloužení. Valentýn neváhá a stále útočí. Tvrdí, že jeho svátek jednoznačně ovládá internet. Rozhodčí to ověřuje. Po zadání hesla „Valentýn“ vyskakuje na obrazovku 4 300 000 odkazů, heslo „MDŽ“ se svými 704 000 odkazy v tuto chvíli nemá šanci. Fanoušci MDŽ se bouří. Prý ať se rozhodčí zkusí podívat na významy jednotlivých odkazů. Rozhodčí je v rozpacích. Pro klid v hledišti to však udělá. Valentýn ovládá téměř všechny slevové servery, stránky restaurací i obchodů se spodním prádlem. MDŽ je borec přes historii, odkazy nabízí mnoho informací o jeho původu a tradicích. Rozhodčí je toho názoru, že ovládnutí trhu je v dnešní době podstatnější, než tisíckrát omílaná historie. Alespoň v tomto případě. Kvantita vítězí nad kvalitou. Valentýn získává rozhodující bod a dnešní zápas končí jeho vítězstvím 2:3. Mezinárodní den žen utrpěl těsnou porážku.

Rozhodčí po zápase musí přiznat, že tajně fandil MDŽ, že už mu ten zkomercializovaný Valentýn začíná lézt na nervy. Je však také šťastný, neboť sám nedoufal, že zápas bude tak vyrovnaný. Dochází k závěru, že MDŽ opět získává svou slávu a doufá, že nynější sympatickou, decentní tvář si snad nadále zachová.

Klíčová slova: mezinárodní den žen, mdž, valentýn

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.