04.04.2012 21:48


Média číhají na chvíli, kdy řeknete nesmysl, řekl studentům Špidla

Autor: Michaela Nevečeřalová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Vladimír Špidla přednášel studentům dnes odpoledne v aule Fakulty sociálních studií. Bývalý eurokomisař a předseda vlády mluvil o problematice rozhodování v Evropské unii a dalších zkušenostech nabytých za pět let působení v Evropské komisi.

Přehrát audio

Audio

Autor: Michaela Nevečeřalová

Vladimír Špidla na přednášce Fakulty sociálních studiíBrno Bývalý eurokomisař studenty v úvodu přednášky seznámil se svou prací a zkušenostmi z domácí i evropské politiky. Později dal prostor dotazům publika. Účastníci se dozvěděli mimo jiné o Špidlově silné podpoře vstupu Turecka do Unie a o jeho pesimistickém pohledu na situaci v české politice, která se podle bývalého předsedy vlády neustále zhoršuje. Nejvíce Špidla zkritizoval česká média. „Tlak médií byl v době mého působení v Komisi oproti období na postu premiéra mnohem menší. Zahraniční média mají větší úroveň. Autorizace je pro ně samozřejmostí. V Čechách je to naopak. Tady se novináři nezajímají o nějakou sociální politiku, tady číhají na okamžik, kdy řeknete nějaký nesmysl, kdy se prořeknete. A to nemluvím o bulváru,“ postěžoval si.

Vladimír Špidla na FSS. Autor: Michaela NevečeřalováVladimíra Špidlu na Masarykovu univerzitu pozval proděkan pro studium Fakulty sociálních studií Roman Chytilek, působící na katedře politologie. „Pan doktor Špidla vystudoval historii, před rokem 1989 ale pracoval v mnoha profesích, včetně těch dělnických. Dovolím si ovšem tvrdit, že to před devětaosmdesátým rokem nemuselo nutně souviset s uplatnitelností absolventů humanitních oborů,“ neodpustil si Chytilek při představování expremiéra narážku na poměry před sametovou revolucí i na špatné uplatnění studentů humanitních věd v současnosti.

Bývalý eurokomisař na půdu Fakulty sociálních studií zavítal díky projektu OPVK s názvem Inovace výuky na FSS MU - Katedra politologie. Finančně je projekt podporován státním rozpočtem České republiky a Evropským sociálním fondem. Zde lze nalézt další informace o návštěvě Vladimíra Špidly a také o možnostech inovace výuky zaměřených na studenty politologie.

Studenti si akci pochvalovali. „Dalo mi to dost. Na politologii máme předmět o Evropské unii a řekl bych, že tady bylo mnohé vysvětleno lépe než na běžných přednáškách. Jediné, co se mi nelíbí, je Špidlův hodně kladný postoj k rozšiřování Unie, k té přílišné federalizaci. Já jsem euroskeptik,“ uvedl student politologie Jiří Mrázek. Student hospodářské politiky Filip Pavloň s Mrázkovým názorem souhlasil. „Pro mě, jako pro pravicově smýšlejícího člověka, je to navíc jeden z mých nejoblíbenějších levicových politiků,“ uzavřel.

 

 


Klíčová slova: Vladimír Špidla, Evropská komise, EU, přednáška, rozhodování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.