03.03.2013 20:02


Maturanti si po dvou letech vybojovali spravedlnost, ministerstvo školství musí přezkoumat vadné úlohy

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

CERMAT tvrdí, že správnou odpovědí na otázku, kolik je jedna plus jedna, jsou tři. Maturant odpovídá dva, pravdu má student, ale s rozhodnutím CERMATU se nedá nic dělat. I s takovou nadsázkou by se dal charakterizovat problém maturantů s testy od CERMATU. Nejvyšší správní soud však v lednu garantoval studentům možnost odvolání se na konkrétní pochybné otázky.

předávání maturitního vysvědčení, ilustrační foto, autor Aleš FunkeBrno -  V září 2011 podalo osm  studentů žalobu na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které zaštiťuje společnost CERMAT. Byli mezi nimi maturanti  jak těsně neúspěšní, tak ti, kteří bez problému odmaturovali, ale rozhořčila je nejasnost úloh v didaktickém testu z českého jazyka. Této skutečnosti předcházela žádost asi tří set maturantů o přezkoumání výsledků, adresovaná na firmu CERMAT, která je pověřena vytvořením zkoušek z dospělosti. Místo objasnění se však rozčarovaní maturanti dočkali šablonovitého dopisu o bezdůvodnosti jejich námitek. Maturanti se tak obrátili na nezávislé odborníky z oblasti českého jazyka, kteří jim potvrdili nejasnosti ve správných odpovědích. Na základě odborného posudku se studenti rozhodli domáhat se objasnění toho, zda CERMAT s tímto postupem nejedná protiprávně.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu z ledna tohoto roku dává studentům zapravdu, a oni tak získávají právo na odůvodnění jediné správné možné odpovědi.  To do nynějška nebylo možné.  „Náš boj byl spíš bojem o princip“, komentuje výsledek jedna z žalobkyň, studentka Masarykovy univerzity Dana Večerková. „Osobně jsem to nazývala soud o lepší jedničku“, dodává s úsměvem. Motivy dalších maturantů pro podání žaloby ale nebyly ve všech případech tak prosté. „Vím o slečně, kterou kvůli té lapálii nevzali do předem sjednaného zaměstnání“, dodala Večerková.

I s ohledem na výměnu nejvyššího postu na ministerstvu školství člen Pracovní skupiny MŠMT pro revizi maturitní zkoušky maturantům přitakal. „Pan ministr Fiala sdělil, že jeho záměrem je humanizovat a zjednodušit maturitu. Loňskou a předloňskou bezmoc studentů, postoje CERMATu i předchozího vedení ministerstva za nic humánního nepovažuji. Jejich přístup maturitám vzal prestiž a učitelům zodpovědnost“, říká Ondřej Hausenblas a vzápětí dodává: „Věřím, že ministerstvo nyní začne na přípravě důvěryhodného postupu urychleně pracovat.“

Klíčová slova: Cermat, státní maturita, soud s maturanty

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.