01.04.2015 11:09


Matematice studenti sociálních studií neutečou

Autor: Burger Tadeáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Povinnou matematiku zavedou na všech fakultách Masarykovy univerzity. Jako první si novinku vyzkouší studenti Fakulty sociálních studií.

Brno – Zasvěcení do základů vysokoškolské matematiky čeká na studenty brněnské Fakulty sociálních studií. Vyplývá to z prohlášení staronového děkana Břetislava Daňka. Fakulta v rámci zavedení matematiky vytvoří nový studijní program. Chystá také nové směrnice, podle kterých všichni noví studenti musí splnit několik matematických předmětů, aby úspěšně absolvovali studium.

Netradiční nápad vzešel z hlavy rektora Masarykovy univerzity Mikoláše Bella. Reagoval tím zejména na současné debaty o zavedení povinné maturity z matematiky. „Chceme tímto krokem dokázat, že studenti naší školy jsou schopní logického uvažování i přesto, že zvolili obory, na nichž se matematika tradičně nevyučuje,“ prohlásil Bell. „Pevně věříme v to, že tento krok zvýší prestiž naší univerzity a umlčí různé pochybovačné projevy o způsobilosti studentů některých našich fakult,“ dodal.

Bell, který je zároveň i docentem Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě, chtěl nová opatření nejprve zavést právě tam. Předběhli ho však na Fakultě sociálních studií. „Vidím v tom skvělou příležitost, jak ještě zvýšit rozmanitost naší fakulty,“ řekl děkan Břetislav Daněk. „Pro příští imatrikulační ročník otevřeme nový studijní program zaměřený přímo na vysokoškolskou matematiku. Studenti ostatních oborů pak budou muset v rámci tohoto programu absolvovat alespoň dva předměty, aby mohli úspěšně ukončit studium,“ vysvětluje.

Návrh vzbudil smíšené reakce mezi zájemci o studium. „Pořád bych chtěla sociální obory studovat, ale nebude to asi lehké, protože už jsem rituálně spálila všechny své matematické učebnice a výpisky ze střední,“ řekla Blanka Šprýmová, která se o studium na FSS uchází. Jiní zájemci už nejsou tak optimističtí. „Vůbec mě to netěší. Myslel jsem, že když jsem se ještě vyvlíkl z povinné maturity z matematiky na střední, tak už všechno bude hračka, jen se prostě stanu psychologem. A ona si mě stejně našla! Teď snad abych šel na filozofii,“ přemítal další zájemce Zikmund Smutný.

Jeho naděje je však zřejmě zbytečná, jelikož Bell chce podobná opatření postupně zavést na všech fakultách Masarykovy univerzity, na kterých se matematika ještě nevyučuje. „Mozek přece musíme trénovat všichni. Tomu prostě neutečete,“ uzavírá Bell.

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.