04.03.2020 14:25


Masarykova univerzita zavedla elektronická potvrzení o studiu, ne všude je ale uznávají

Autor: Petra Šebková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Elektronická potvrzení o studiu zavedla Masarykova univerzita na konci loňského roku jako plnohodnotnou náhradu za ta klasická, tištěná. Při jeho užití ale studenti často narazili na nejednotnost s uznáváním.

Masarykova univerzitaBrno – Dlouhým frontám a hodinám stráveným před studijním oddělením na začátku každého semestru odzvonilo. Studenti již nemusí čekat na tištěná potvrzení o studiu. Nově mohou získat elektronické potvrzení pomocí několika kliknutí v Informačním systému. Před koncem loňského roku tuto možnost zavedla Masarykova univerzita jako první vysoká škola v České republice.

Podle referentky pro bakalářské studium Luisy Pospíškové přicházelo na začátku semestru na studijní oddělení Fakulty sociálních studií (FSS) pro klasické tištěné potvrzení o studiu méně lidí než v předchozích  semestrech. Přesto však někteří nevěděli o možnosti elektronické varianty. Tak dvě třetiny studentů o tom na začátku semestru nevědělo, jedna třetina něco tušila. V poslední době se to ale více rozkřiklo,“ všimla si Pospíšková. 

Chvíli trvalo, než se vychytaly všechny mouchy. Studenti třeba přicházeli s tím, že elektronicky nejde získat potvrzení o studiu za minulé semestry. To by teď už mělo jít,“ vysvětlila referentka Simona Crhová ze studijního oddělení FSS.

Elektronické potvrzení o studiu se v Informačním systému vytvoří ve formátu PDF, obsahuje elektronický podpis a QR kód, pomocí kterého lze ověřit jeho platnost. Úřady ho mají za povinnost přijmout v elektronické i tištěné formě. 

Ne všude ale přijmou elektronické potvrzení bez problémů. Studentka speciální pedagogiky Daniela Horáčková s ním neuspěla při dobití Lítačky v Praze. „Vytvořila jsem elektronickou verzi přímo před nimi. Odmítli mě s tím, že mi chybí originální podpis a razítko,“ popsala situaci Horáčková. Elektronická potvrzení o studiu jsou relativně nová věc. Zatím nedokážu sdělit bližší důvody, proč nemohou být uznána stejně jako papírová,“ vysvětlil mluvčí Pražské integrované dopravy Filip Drápal. 

Problémy hlásí také studenti, kteří si vyřizují slevy u Železniční společnosti Slovenska (ZSSK). S elektronickým potvrzením o studiu jsem přišel na nádraží v Pezinku. Řekli mi, že mi to nemůžou uznat, protože nemají internet a že na uznání musím počkat tři dny. Naopak na nádraží v Bratislavě nebyl problém,“ řekl student žurnalistiky Viktor Hamšík. 

Také student práv Jan Tranžík zaznamenal na různých místech různé postoje k platnosti potvrzení . V Kútech mi vytištěné elektronické potvrzení paní odmítla s tím, že je to kopie. V Bratislavě nechtěli na jedné přepážce elektronické potvrzení uznat, na druhé ho po krátkém dumání uznali. Zjevně s tím ZSSK ještě neumí pracovat,“ podotknul Jan Tranžík. 

Podle mluvčího ZSSK Tomáše Kováče dostali všichni zaměstnanci společnosti o nových možnostech potvrzení studia informace prostřednictvím interních opatření. Ke zdržení může dojít k případech, kdy není na přepážce připojení k internetu a potvrzení se nedá ověřit. V takovém případě pokladní dává potvrzení svému přímému nadřízenému k ověření,“ vysvětlil mluvčí slovenských železnic Tomáš Kováč. 

V případě Českých drah (ČD) takové problémy studenti nehlásí. Elektronické potvrzení jsem si vytiskla a předložila Českým drahám při nárokování režijního jízdného (možnost pro děti zaměstnanců ČD jezdit zdarma v době studia, pozn. red.). Nebyl s tím problém,“ řekla studentka angličtiny Michaela Koděrová. 

K tématu elektronických potvrzení mají studenti k dispozici Diskusní fórum v univerzitním Informačním systému. Zde mohou sdílet svoje zkušenosti s ostatními studenty nebo vznést dotazy, na které jim odpoví zástupci Centra výpočetní techniky.  

Klíčová slova: potvzení o studiu, Masarykova univerzita, MUNI

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.