27.10.2011 15:02


Masarykova univerzita se zúčastnila letošního Open Access Week

Autor: Dita Ondrejková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Open Access Week, to je informační atak na odbornou i laickou veřejnost, aby se dozvěděla více o otevřeném přístupu k výsledkům vědeckého bádání. Do pátého ročníku celosvětové akce pořádané hnutím Open Access se připojila i Masarykova univerzita v podobě několika přednášek, které mají zvýšit obecné povědomí o volném šíření vědeckých informací.

Brno Idea volně dostupných vědeckých informací se postupně šíří. Každým rokem se do tohoto deset let starého projektu zapojuje více odborně zaměřených časopisů a publikací. K tomu má dopomáhat i několik deklarací. V říjnu 2010 se pod takzvanou Berlínskou deklaraci podepsala i Masarykova univerzita, která se tímto zavázala zpřístupnit vědecká bádání svých pracovníků pro veřejnost.

Open Access se potýká především s autorským právem. „Pod pojmem veřejně dostupné si hnutí Open Access představuje to, že vědecké informace budou dostupné zcela bezplatně, a to každému. Jedinou podmínkou je, aby měli autoři kontrolu nad integritou jejich prací a právo na řádné uznání,“ uvedl na úterní přednášce v knihovně fakulty sociálních studií Miroslav Bartošek z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity. Autoři, univerzity a nakladatelství, která se připojí k tomuto hnutí, se vzdávají jakékoli finanční náhrady za takové šíření.  

„Je několik způsobů, jakým se mohou uživatelé dostat k informacím. Tím prvním je zlatá cesta. To znamená, že čtenáři neplatí vůbec nic za přístup. Náklady kryje například třetí strana, což často bývají vydavatelství, sponzoři nebo stát. K těmto informacím se čtenář dostává přes různé repozitáře,“ vysvětlil Bartošek.

Cílem Open Access Week je rozšířit povědomí o způsobech, jak se k volně dostupným informacím dostat. Úterní přednášku absolvovala i studentka historie Žaneta Veletová. „O elektronických informačních zdrojích jsem něco věděla, ale nebyla jsem si úplně jistá, jak se k nim dostanu. Na přednášce jsem se dozvěděla docela dost dalších informací. Nevím ale, jestli to není až příliš náročné. Rozhodně mě to však obohatilo,“ poznamenala Veletová.

Podobné pocity měla i studentka pedagogické fakulty Kateřina Štastníková. „Moje spolubydlící neustále hledá na internetu informace, tak jsem chtěla zjistit, jak se k nim dostat. Řekla bych, že se mi to dneškem moc neobjasnilo,“ řekla Štastníková.

Klíčová slova: EIZ, knihovny, Open Access Week

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.