15.03.2016 00:20


Masarykova univerzita nabízí studentům více než šedesát zájmových spolků

Autor: Hana Drahokoupilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studenti si na Masarykově univerzitě mohou vybrat z více než šedesáti studentských spolků a z toho téměř ze třiceti s celouniverzitní působností. Případní zájemci mohou už během studia začít s prvními žurnalistickými počiny v několika studentských časopisech, připojit se k některému z pěveckých sborů, nebo k orchestru, pomáhat studentům na Erasmu, stát se členem jednoho z početných divadelních spolků či se realizovat v dalších odvětvích, které jednotlivé spolky podle zaměření své fakulty nabízejí.

Členové proFidivadla poprvé zkoušejí novou hru Oněgin byl Rusák. Foto: Hana Drahokoupilová

Brno – Téměř na každé fakultě najdou studenti možnost připojit se k divadelnímu spolku, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně je to Průšovo umělecké-úchylné divadlo (P.U.D.) a Ďivadlo aktivních (a)sociálů (ĎAS), na filozofické fakultě jsou to pak hned tři, The Gypsywood Players, Teatro Bufo a Kočovná filosofická divadelní společnost. Pozadu ale nezůstává ani právnická fakulta se svým Právnickým ochotnickým divadlem ani fakulta informatiky s proFIdivadlem. „I když jsme zaškatulkováni jako divadlo patřící pod fakultu informatiky, najdete u nás studenty snad ze všech fakult Masarykovy univerzity i mimo ni,“ uvedl k obsazení proFIdivadla režisér letošní hry Pavel Havelka.

Další početnou skupinou jsou spolky pro začínající žurnalisty, jako celouniverzitní médium zde působí LeMUr a na fakultě sociálních studií se mohou studenti připojit k časopisu Halas, který dvakrát za semestr nabízí i tištěné číslo. Další alternativou, pro studenty se zájmem o bezpečnost ve světovém měřítku, je online portál Security outlines, dříve Sekuriťáci. „Vzhledem k našemu zaměření na bezpečnostní problematiku je většina našich redaktorů studenty Bezpečnostních a strategických studií a Mezinárodních vztahů, ale nejde samozřejmě o pravidlo. Studentům nabízíme prostor nejen k publikační činnosti, ale i účast na zajímavých projektech, jako jsou bezpečnostní večery a podobné záležitosti,“ řekl o Security Outlines šéfredaktor Michal Myklín.

Fakulta sociálních studií ale pro své studenty nabízí možnost vyzkoušení i v dalších médiích, od toho tu jsou Muni TV a Radio R. „Asi polovina zájemců o vysílání v Radiu R pochází z fakulty sociálních studií a další početná skupina nadšenců se najde i v protější budově, na JAMU. Vysíláním ale Radio R nekončí, v sekci off-air máme několik týmů, které zajišťují chod rádia, jeho propagaci nebo plánování akcí pořádaných Radiem R. Všechny členy radia ale spojuje jedna věc, a to, že jsou velmi aktivní i mimo školu a Rádio R není jejich jediná zábava. Jsou to lidé, kteří se rádi postaví výzvě,“ uvedl znovuzvolený station manager Radia R Jakub Pavlík.

Studenti mohou v některých spolcích ostatním studentům i pomáhat, jedná se o organizace, které pomáhají zahraničním studentům, mezi ně patří například Mimsa nebo International Student Club Brno (ISC). „ISC je dobrovolnická studentská organizace, která pomáhá zahraničním studentům, když se dostanou do nesnází. Rovněž pro ně zabezpečuje množství volnočasových aktivit, zejména prezentace národů, quiz nights, výlety, nebo jako tento semestr i studentský ples,“ upřesnila činnost organizace ISC Communication manager Nikola Krištěková.

Studentské spolky nabízejí ale o mnoho víc možností seberealizace, obory zájmu se liší především kvůli rozdílným zaměřením fakult, ale najdete zde i spolky s nevšední náplní činnosti, jako jsou Mažoretky MUNI, Dýchánek, Spolek přátel severské zvěře a další netradiční organizace.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, spolek, divadlo, rádio, ISC, Radio R, Security Outlines, proFIdivadlo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.