01.03.2019 18:41


Masarykova univerzita má osmnáct oceněných doktorandů, je mezi nimi i student z Indie

Autor: Ladislav Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Dvacet pět doktorandů ve čtvrtek obdrželo ocenění v podobě stipendia, jež je každoročně rozdělováno mezi nadějné budoucí vědce v projektu Brno Ph.D. talent. Studenti z různých univerzit využijí granty pro své bádání a výzkumy nových technologií.

BrnoPrimátorka Markéta Vaňková předala spolu s ředitelem Jihomoravského centra pro mezinárodní mobilitu ve čtvrtek 28. února stipendium dvaceti pěti doktorandům v rámci projektu Brno Ph.D. talent. Úspěšní studenti si slavnostní ocenění převzali v Rytířském sálu Nové radnice. Každý z nich během svého doktorského studia dostane celkem tři sta tisíc korun. 

Na podzim minulého roku se do projektu přihlásilo sto sedmnáct studentů, stipendium obdrželo dvacet pět z nich. Celkem osmnáct grantů získali doktorandi z Masarykovy univerzity, přičemž devět z nich působí i ve výzkumném centru CEITEC. Zbylých sedm studentů studuje na VUT, čtyři z nich zároveň bádají v CEITECu.

Stipendijní program Brno Ph.D. talent se zaměřuje výhradně na studenty technických a přírodovědných oborů. Město tím chce podpořit vývoj a výzkum nových technologií. Mezi vybranými doktorandy je proto například Markéta Tesařová z VUT, která se v CEITECu věnuje 3D rentgenovým zobrazením tkání pomocí microCT, které oproti běžnému rentgenu tkáně nepoškodí.  Finanční podporu pro svůj výzkum diagnostiky leukémie získal i Petr Tauš z Přírodovědecké fakulty MU. Vývojem nano-technologií se zase v laboratořích CEITECu bude díky podpoře projektu zabývat Petr Steindl. Zkrátka nezůstane ani Fakulta informatiky -  myšlenkovými pochody při získávání informací se bude zabývat Vít Novotný, jež se snaží vyvinout pokročilý matematický algoritmus pro vyhledávání informací.

Mezi doktorandy Masarykovy univerzity byl vybrán i Krishnendu Bera, který pochází z Indie a v Česku působí  teprve od října. „Když jsem přijel, nevěděl jsem o projektu nic, ale spolužáci mi o něm řekli.  Zapojil jsem se i přes to, že se hlásí hodně doktorandů a prostředí je velmi konkurenční,“ uvedl pro Stisk Krishnendu Bera. „Studuji strukturální biologii. Ve svém výzkumu se snažím vyvinout účinné látky, které pomohou při léčbě závažných onemocnění, jako je například Alzheimerova choroba,“ dodal. Na dotaz, zda plánuje v Česku zůstat, odpověděl, že by ještě chtěl navštívit i další země, nabrat zkušenosti a pak se vrátit do Indie.

Doktorandi z brněnských univerzit se do projektu přihlásili už po desáté. V rámci projektu mladí vědci prezentovali návrhy svých výzkumů před odbornou komisí. „Finanční ohodnocení doktorandů je často nedostatečné. Cílem programu je kompenzovat a motivovat studenty k vědecké práci,“ vysvětlil ředitel JCMM Miloš Šifalda. Podle něj už město v rámci projektu podpořilo více než dvě stě doktorandů.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, doktorandi, Brno, soutěž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.