17.12.2020 20:12


Masarykova univerzita má nový senát. Zasednout prozatím nemůže

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Volby do akademického senátu určily 55 nových senátorů. Ti budou ve svém funkčním období mimo jiné také rozhodovat o novém rektorovi.

Nový senát vybere i příštího rektora, zdroj: Wikimedia commons

 

 

Brno-Od 23. do 30. listopadu volila akademická obec Masarykovy univerzity své zástupce do univerzitního akademického senátu. Sedmého prosince vyhlásila volební komise výsledky. V novém složení senátu zasedne 34 nováčků. Senát se díky Farmaceutické fakultě rozroste o pět členů. O místa v akademickém senátu se letos ucházelo skoro sto padesát kandidátů. Největší zájem byl pak na Filozofické fakultě, kde se přihlásilo 25 uchazečů.

Jednou ze zvolených senátorek z této fakulty je i Markéta Kulhánková, která bude v senátu zastupovat akademické pracovníky. „V posledních šesti jsem letech byla členkou senátu fakultního, což mě celkem bavilo a nasbírala jsem tam různé zkušenosti, které myslím, že bych mohla využít i v práci v senátu univerzitním,“ zdůvodňuje svou kandidaturu Kulhánková a dodává, že jí také zajímá to, jak různé fakulty přistupují k celouniverzitním problémů.

Poprvé byla členkou senátu také zvolena Anna Skoupá, která kandidovala do studentské komory za Ekonomicko-správní fakultu. Ta svou účast ve volbách vysvětluje tím, že jí dění na fakultě ani na univerzitě není lhostejné. „V senátu bych chtěla prosazovat hlavně zlepšení distanční výuky a zaměřit se na komunikaci mezi vedením a studenty,“ doplňuje studentka.

Dalším nováčkem z řad studentů je Damir Solak, který bude zastupovat Právnickou fakultu. Ten kandidaturu vnímá jako vyvrcholení svého působení v akademických orgánech univerzity. „Do budoucna bychom se měli soustředit na to, co nám přináší evropská univerzitní aliance EDUC, ve které jsme členy. Z tohoto spojenectví bychom měli profitovat, jak to jen bude možné,“ říká Solak o svých prioritách do senátu a dále dodává, že by se rád zaměřil na investice do kolejí a menz a podporu jazykové výuky.

Šestnáct akademických pracovníků a pět studentů bylo do senátu znovuzvoleno. Jednou ze senátorek, která obhájila svůj mandát je Natália Antalová. Ta v senátu zasedne jménem Lékařské fakulty. Antalová chce navázat na svou dosavadní práci a využít svých zkušeností. „Ráda bych také podpořila větší mezifakultní spolupráci a zaměřila se na ochranu životního prostředí,“ vyjmenovává, na co se chce v senátu soustředit.

Vzhledem k současné epidemické situaci není dosud jasné, kdy bude nové složení akademického senátu zasednout k prvnímu jednaní. Kvůli aktuální výjimečné situaci je jeho tříleté funkční obdobní prodlouženo. Skončí až 120 dní po ukončení nouzového stavu.

Senát veřejných vysokých škol  má velmi širokou agendu, již se věnuje, a která je z velké části stálá. Projednává a schvaluje vnitřní předpisy jednotlivých fakult, výroční zprávy o činnosti a hospodaření nebo také univerzitní rozpočet. Dále ještě uděluje rektorovi souhlas ke jmenování či odvolání členů vědecké rady. Nové složení senátu bude v tomto funkčním období také navrhovat kandidáta na jmenování rektorem.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, akademický senát, volby, vysoká škola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.