27.09.2013 15:20


Masarykova univerzita byla mým cílem, říká studentka prvního ročníku Aneta Daňková

Autor: Kristýna Hloušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Společně se zářím začal i další podzimní semestr. Pro mnoho studentů je začátek školního roku pouhou rutinou, ale pro některé znamená především obavy. Studenti prvních ročníků se musí na vysoké škole nejprve zorientovat a první týdny jsou pro ně často jeden velký zmatek.

Brno -  Ulice Brna se na podzim zaplní vysokoškolskými studenty. Mnoho z nich jde na vysokou školu poprvé a s sebou přináší svá očekávání, ale i obavy. Do prvního ročníku letos nastoupila i Aneta Daňková, Petra Husáková a Jáchym Michal, kteří prozradili, jaký byl jejich první týden na Fakultě sociálních studií (FSS). 

Proč zrovna Masarykova univerzita, jak jste si vybírali vysokou školu a obor? 

Aneta: Masarykova univerzita byla odjakživa mým cílem. Považuji ji za nejlepší školu v České republice. Už od základní školy mě bavilo psát a orientovala jsem se na humanitní obory. Proto jsem si vybrala FSS.

Petra: Vysokou školu jsem vybírala podle vzdálenosti od mého bydliště a podle kvality. Vzhledem k mému humanitnímu zaměření byla FSS ta nejlepší volba. Myslím, že s oborem sociální práce najdu vždy uplatnění a veřejná politika a lidské zdroje jej dobře doplňuje.

Jáchym: Předtím jsem byl studentem Mendelovy univerzity a letos jsem nastoupil sem. Po střední škole jsem nevěděl kam jít, na Masarykovu univerzitu mě nevzali, proto jsem šel na vysokou školu Mendelovu, kde mě brali na průměr. Ekonomie ale bohužel nebyla můj šálek čaje.

Jak jste se v prvním týdnu ve škole zorientovali, kdo vám pomáhal?

Aneta: Využila jsem Orientačního týdne a navštívila přednášku o knihovně. Také jsem byla na setkání studentů z mého oboru. Hodně mi pomohly i Prvákoviny. Na nich jsem poznala další studenty a dozvěděla se, jak to chodí na přednáškách, kolik musím mít za semestr kreditů a jak pracovat s Informačním systémem. Tento týden se chystám na afterparty Prvákovin a už se moc těším.

Petra: Orientačního týdne jsme se bohužel nezúčastnila, protože se mi kryl s přednáškami, ale na Prvákovinách jsem byla. Poznala jsem díky nim ostatní studenty i Brno. Bylo to pro mě velmi užitečné. Hodně mi také pomohla starší kamarádka, která studuje stejný obor.

Jáchym: Já jsem byl první týden nemocný a všechny tyto přednášky a akce jsem bohužel propásl. Pomáhali mi hlavně moji známí. V budově i knihovně jsem se ale zorientoval poměrně rychle. Systém označení učeben a poslucháren je podle mě přehledný.

Jistě jste měli o studiu na vysoké škole nějaká očekávání, překvapilo vás zatím něco? 

Aneta: Kamarádi mi už dříve popisovali jejich studium na vysoké škole, takže překvapená nejsem. Trochu se ale bojím anglických textů. Nečekala jsem, že jich tu bude tolik. Ze seminárních prací a jiných úkolů ale strach nemám. Uvidím, až přijde první zkouškové.

Petra: Nějaká očekávání jsem určitě již měla. Kamarádi mi říkali, jak to na vysokých školách chodí, ale názor jsem si chtěla vytvořit sama. Tisíc lidí, tisíc názorů. Úkolů zatím moc nemáme, tak se nebojím.

Jáchym: Hodně srovnávám Masarykovu univerzitu s Mendelovou. FSS zatím splňuje všechny mé představy o tom, jak má vysoká škola vypadat. Jsem nadšený.

Co se vám ve škole líbí, je něco, co byste pochválili?

Aneta: Líbí se mi budova školy. Má moc pěknou architekturu a působí příjemně. Na třetím patře si člověk může sednout na gauč a popovídat si. Výhodou je i poloha budovy. Do centra je dobrá doprava a vše je odtud poměrně blízko. Učitelé zatím působí mile a ochotně.

Petra: Poloha školy se mi líbí. Díky tomu, že se nachází v centru města, je pro mě, jako pro dojíždějící, dobře dostupná.

Jáchym: Chtěl bych pochválit přístup zdejších vyučujících. Ve srovnání s mými minulými zkušenostmi jsou zdejší učitelé více profesionální. Na Mendlově univerzitě jsme neustále slyšeli věty jako: „Poznámky si nedělejte. Vše bude na internetu.“

Co se vám naopak nelíbí, překvapilo vás něco?

Aneta: Registrace předmětů pro mě byla jeden velký zmatek. Informační systém (IS) mě trochu vyděsil. Pomohla mi kamarádka a později jsem se o IS dozvěděla více na Prvákovinách. Trošku mě zklamalo, že žurnalistiku prezenčně nejde studovat pouze jako jednooborové studium.

Petra: Z IS jsem nejdřív byla také zmatená, ale s pomocí kamarádky se mi podařilo zaregistrovat si předměty a sestavit rozvrh podle mých představ.

Jáchym: Musím souhlasit s děvčaty. Slyšel jsem už dříve, že IS je pouze obsáhlý a ne nepřehledný, ale tohle jsem nečekal.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, FSS, Orientační týden, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.