03.10.2015 09:27


Masarykova univerzita bude přispívat studentům, kteří pomáhají na hranicích

Autor: Jolana Radinová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Masarykova univerzita otevřela stipendijní fond pro studenty, kteří v zahraničí i v Česku pomáhají uprchlíkům. Peníze podle rektora univerzity Mikuláše Beka nebudou odměnou za práci dobrovolníků, ale použijí se například na jejich cestovné, školení, nebo ubytování. Do fondu univerzita vložila statisíce korun, přispět do něj může ale i široká veřejnost pomocí speciálních webových stránek.

Uprchlíci žijí ve stanech. Foto: Univerzita PalackéhoBrno –  Univerzita zareagovala na velký zájem z řad svých studentů, kteří mají zájem o pomoc imigrantům. Aktuálně podle Zuzany Lenhartové z Pedagogické fakulty pomáhá na hranicích přes 300 dobrovolníků, z nichž většinu tvoří právě studenti. „Například uprchlický tábor ve vesnici Bapska na chorvatsko-srbské hranici vede český tým a veškerou pomoc organizují naši dobrovolníci,“ dodala Lenhartová, která založila materiální sbírku v brněnském kině Scala. Lidé sem nosí stany, spacáky, oblečení a léky. Předměty se poté vozí do táborů na srbských, ukrajinských či maďarských hranicích. Právě výdaje spojené s cestou a ubytováním studentů bude řešit nově vzniklý stipendijní fond.  

Kromě toho budou studenti migrantům nabízet rady z právní a sociální oblasti. Jednou týdně budou pod dohledem vyučujícího v uprchlickém zařízení Zastávka u Brna poskytovat pomoc v oblasti azylového práva. Centrum jazykového vzdělání pro změnu vytvořilo speciální učebnice pro cizince a chystají se i kurzy češtiny.

V reakci na migrační krizi vznikají dobrovolnické skupiny téměř na všech univerzitách napříč Českou republikou. Například studenti univerzity Palackého v Olomouci se nedávno vrátili z maďarsko-srbského hraničního přechodu Horgoš. Jedna z dobrovolnic Eliška Šertlerová tvrdí, že nejvíce nedostatkovým zbožím jsou zde informace. „Policie drží zavřené hranice a utečenci netuší, co s nimi bude dál. Nemohou pokračovat a nemají se ani kam vrátit. To, co v televizi neuvidíte, je neuvěřitelná solidarita, která v táborech panuje. Byla jsem svědkem toho, jak lidé přenechali stany těhotným ženám a dětem a sami spali na zemi,“ uvedla Šertlerová.

Klíčová slova: Masarykova univerzita, uprchlíci, stipendium, dobrovolnictví

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.