28.10.2014 12:23


Maroko nechce pořádat fotbalové mistrovství Afriky, bojí se eboly

Autor: Petr Večeřa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Strach z dalšího šíření viru ebola komplikuje pořádání největší pravidelné sportovní události afrického kontinentu. Na začátku nového roku mělo Maroko hostit fotbalové mistrovství Africký pohár národů. Proti pořádání se nakonec postavila Marocká fotbalová federace, která sdělila, že je ochotna nést všechny následky svého rozhodnutí. Africká fotbalová konfederace však fanoušky ujišťuje, že pohár nezruší.

Maroko – Od 17. ledna do 8. února 2015 se mělo konat Mistrovství Afriky pořádané Marockou fotbalovou federací. Ovšem stále se zvyšující počet obětí viru ebola způsobil, že Maročané oficiálně zažádali o odložení mistrovství o minimálně jeden rok. Této žádosti Africká fotbalová konfederace nevyhověla.

Africký fotbalový šampionát je v ohrožení. Foto: Oluniyi Ajao

„Odmítli všechny naše požadavky, a proto musíme okamžitě odstoupit od pořádání mistrovství Afriky 2015. Jedná se pouze o sport a bezpečí našich občanů je na prvním místě. Jsme ochotni nést veškeré následky tohoto rozhodnutí,“ uvedl mluvčí marocké vlády.

Že je situace na západě Afriky vážná, potvrzuje také ředitel Lékařů bez hranic v České republice. „V oblasti vzniklo pět center na léčbu eboly. Jde o největší centra, která byla za tímto účelem vybudována, ale přesto náporu nemocných nestačíme. Podpora vlád postižených zemí je nutná a my o ni otevřeně žádáme,“ říká Pavel Gruber.

Strach z šíření infekce již v minulosti komplikoval pořádání fotbalových zápasů na černém kontinentu. Utkání mezi Pobřežím slonoviny a Sierrou Leone se dokonce muselo hrát na neutrální půdě, protože cestování mezi oběma zeměmi je zakázané a vláda Pobřeží slonoviny nedovolila odehrát utkání na domácím hřišti. Tato komplikace se dotkla takého bývalého hráče pražské Sparty Bonyho Wilfrieda.

Zkušenosti se životem v Africe má český desetinásobný squashista Daniel Mekbib, který má etiopské kořeny. „Jako sportovec s tímto zrušením nesouhlasím. Účast na turnaji bych neodmítal. Ovšem z pohledu fanouška tomu strachu rozumím. Podmínky jsou složité a pořádat nyní šampionát je možná stejně nebezpečné jako zbytečné,“ myslí si Mekbib.

Proti pořádání šampionátu se otevřeně vyjádřili také sami fotbalisté. „Součástí naší mentality je vstřícnost. Hodně se objímáme, podáváme si ruce a tancujeme. Riziko šíření nemoci je tedy hodně velké. Nevím, zda je skutečně možné zajistit bezpečí jak hráčů, tak fanoušků,“ zapochyboval pro Sky Sports Alex Song, hráč londýnského West Ham United.

Obavy mezi fanoušky vyvolala také informace, že záložník AC Milán Michael Essien se už ebolou nakazil. Hráč tuto zprávu následně na sociálních sítích popřel a požádal o projevení úcty všem, které tato nemoc zasáhla. Některé zdroje uvádějí, že počet obětí této nemoci již překonal 4 500 lidí.

Pořádání šampionátu bylo nabídnuto JAR a také Ghaně, obě země se však zatím oficiálně nevyjádřily. O osudu mistrovství Afriky se ovšem rozhodne až 2. listopadu, kdy se sejdou zástupci africké konfederace a marockého fotbalu.

Klíčová slova: fotbal, Afrika, Maroko, šampionát, ebola

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.