20.11.2020 19:59


Malá kina často nemají nárok na finanční pomoc od státu

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Kina, která jsou zavřená už podruhé v letošním roce, a jejich provozovatelé, kteří často nedosáhnou na žádný z podpůrných programů státu. Jedinou možností pro ně je dotace od Státního fondu kinematografie. Taková je realita mezi kinaři. 

Rosice – Jan Veškrna je ředitelem Kulturního informačního centra Rosice a zároveň šéfem místního městského kina. Po posledních úspěšných letech byla pro kino současná epidemie koronaviru silným zásahem. „Poslední roky byly u nás velice dobré co do návštěvnosti. Každým rokem rostla, teď ale přišel velký propad,“ popisuje šéf Kina Panorama Rosice. Jarní vlna byla podle něj velký šok, ale lidé ještě měli chuť a vůli s tím něco dělat. U druhé vlny už cítí únavu ze všech stran.

Na jaře promítali v rosickém kině online v rámci projektu #vašekinoProjekt zorganizovala Asociace provozovatelů kin (APK), jejímž je rosické kino členem. „Účast byla okolo deseti tisíc diváků. Naši členové si platí pravidelný roční poplatek a proto, aby to nebylo nevýhodné, tak jsme stanovili paušální poplatek pro nečleny, aby se mohli také připojit. Ve druhé vlně se ten projekt nerozjel, protože tentokrát už netušíme, jak dlouho to bude trvat a není tam taková distribuční nabídka jako byla na jaře. Ani ze strany diváků není ta poptávka tak velká,“ objasňuje předseda APK Martin Pošta.

Existuje ještě druhá platforma, kde mohou kina promítat online. Veškrna na ni proto vznesl dotaz, ale nedostal odpověď. Teď tedy nepromítá vůbec. Jako příspěvková organizace nejsou sice na příjmech z kina závislí úplně, ztráty ale mají vliv na možnosti akcí, které mohou jako kulturní centrum organizovat. „Počítáme s těmi výdělky z kina a v podstatě nám přidávají peníze do rozpočtu, které by byly na mandatorní výdaje. Mohli jsme si dovolit lepší akce a víc akcí. Teď, když příjmy z kina nejsou, tak by se šetřilo a ty akce by byly chudší,“ dodává ředitel Kulturního informačního centra Rosice.

Kromě jarního projektu se APK snaží pomáhat svým členům také zprostředkovat finanční příspěvky. „Pomáháme svým členům mimo jiné tak, že s fondem kinematografie konzultujeme, za jakých podmínek by vyhlásili výzvu pro kina. Ve výzvě je alokováno přes 120 milionů a je určená i pro kina, filmové distributory a pro české producenty. Stát nepočítá s pomocí příspěvkovým organizacím a ty tak mohou jedině získat v rámci vypsané výzvy dotaci od fondu kinematografie,“ popisuje Pošta a dodává, že městských kin, která fungují jako příspěvkové organizace je asi 210.

Rosické kino tedy nedosáhne na žádný ze státních programů, ať už jde o Antivirus, COVID – Nájemné, nebo COVID – Kultura. Využívají proto jediné možnosti. „Po první vlně jsme fond kinematografie žádali a peníze jsme dostali. Ale když si vezmeme, že jsme dostali 66 tisíc, a za to období bychom měli tržbu asi tak 400 až 500 tisíc, tak to není nic moc,“ srovnává Veškrna.

Ve čtvrtek začala platit nová mimořádná výzva pro audiovizuální sektor vyhlášená Státním fondem kinematografie. „Kina jsou rozdělená do pěti kategorií podle velikosti a návštěvnosti a každá kategorie má i určený maximální limit podpory. Žádosti posuzuje Rada Státního fondu kinematografie, která se bude zabývat především obsahem vlastního projektu a ekonomickou stránkou,“ přiblížil za Státní fond kinematografie Jiří Vaněk kritéria, jakými budou jednotlivé žádosti ve výzvě posuzovány.

Veškrna ale připomíná, že i kdyby kino mohlo otevřít, nebude mít co promítat. Distributoři totiž čekají, až se otevřou velká kina v Americe. „I po první vlně nás držely nad vodou české filmy, zahraniční nebyly prakticky žádné. Byly to nějaké starší francouzské nebo německé filmy, nějaká béčková nebo nezávislá produkce z Ameriky, ale ty velké tituly, na které se všichni těší, třeba bondovka nebo něco od Marvelu, to je všechno pozastavené a teprve jakmile to bude celosvětově ustupovat, tak se pustí tyto filmy do kin,“ objasňuje zároveň důvod, proč ani návštěvnost nenaroste rychle.

V kině teď funguje jen základní údržba, temperace a úklidy. Zároveň ale využívají prázdného kina, aby v něm udělali úpravy pro divácký komfort, které za běžného provozu nejdou. Přebudovávají pokladnu a připravují televizi, na které se budou promítat trailery. Veškrna by si přál, aby se jim návštěvnost vrátila co nejdřív a mohli zase normálně fungovat. Myslí si ale, že na úroveň před pandemií se dostanou až za tři roky.

Klíčová slova: kino, provoz kina, koronavirus, opatření

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.