28.03.2013 14:36


Má mise možná nekončí, říká trenér volejbalistek Přemysl Kubala

Autor: Martin Vojáček | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Extraligová pouť brněnských volejbalistek skončila ve čtvrtfinále. S ní také první sezona Přemysla Kubaly jako hlavního trenéra. Stále aktivní hráč v prosinci vystřídal Stanislava Václavíčka a dotáhl podceňovaný tým až do play-off. V něm ale jeho svěřenkyně nestačily na zkušenější Přerov a sezona tím i pro Kubalu skončila.

Autor: Marek Havliček, Martin Vojáček

Přemysl Kubala se už od útlého dětství věnuje sportu. Po dvou letech u fotbalu jej zlákala hra pod vysokou sítí. "Fotbalu vděčím za rychlost, ale na střední škole jsem vyrostl asi o dvacet centimetrů a rozhodl se začít s volejbalem," dodává muž, který dnes měří přes dva metry. Po několika letech halového volejbalu si zranil rameno, po jeho vyléčení začal v roce 1998 s tehdy téměř neznámým plážovým volejbalem. Do povědomí fanoušků se zapsal v loňském roce na olympiádě v Londýně, kde spolu s Petrem Benešem byli nejstarší dvojicí turnaje. Kromě solidního sedmnáctého místa zaujali smyslem pro fair play, dnes už ve sportu málo vídaným.

Přemysl Kubala (vpravo nahoře) při oddechovém času.

Po olympiádě začal Kubala hrát po boku Martina Lébla a spolu čekají na příští hry v Riu. Pomalu však začal pošilhávat i po trenérském angažmá. V rodné Ostravě se nedohodl, avšak už v prosinci přišla nabídka z ženského týmu KP Brno. "Moc jsem si této možnosti vážil," vzpomíná Kubala, který se koučem stal nedlouho po operaci hlasivek. "Aspoň na holky nebudu řvát," uvedl s humorem sobě vlastním pro brněnský deník, když přebíral žezlo po Stanislavu Václavíčkovi.

Nezkušený tým dokázal svým poctivým přístupem pobláznit a vytáhl jej mezi nejlepší osmičku. V prvním kole narazil Brňanky na Přerov a Kubala burcoval hráčky v cestě za vytouženou medailí. Ve třech zápasech však jeho svěřenkyně ukořistily pouze jediný set a brány semifinále neprorazily. "Přerov vyhrál díky svým zkušenostem, postup si zasloužil," okomentoval Kubala sérii bezprostředně po skončení posledního zápasu a opět tak ukázal svůj charakter, když nehledal žádné výmluvy.

Jestli bude u týmu pokračovat je otázkou spíše pro klubové vedení. "Já sám bych o prodloužení spolupráce rád uvažoval," řekl Stisku v pozápasovém rozhovoru. Pokud hledají brněnští manažeři poctivého člověka, měla by být jejich volba jasná. Kubala čas před novou sezonou vyplní volejbalem - jako hráč začne spolu s Martinem Léblem usilovat o účast na olympiádě v Riu de Janeiru v roce 2016. Pokud se mu tento cíl podaří dosáhnout, může se stát nejstarším volejbalistou her.

Klíčová slova: Přemysl Kubala, volejbal, KP Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.