20.12.2011 17:12


Lyžování v Čechách už se nevyplatí

Autor: Veronika Janouchová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Důvodem, proč Alpy přitahují české lyžaře čím dál tím více, není jen dostatek sněhu. Lyžování v zahraničí už totiž není finančně o tolik náročnější než pobyty v Česku.

Přestože už je dnes možné odjet na zimní prázdniny do teplých krajin, Češi se stále raději pouští do hor. Že jsou Češi národem lyžařů ukazují jak staré filmy, tak i úspěchy některých z našich sportovců. První lyžařské svazy vznikly ještě za Rakouska-Uherska a se stavbou skokanských můstků začali zastánci tohoto sportu už za První republiky.

Není divu, vždyť české hory nabízely lyžařům poměrně dobré podmínky. Dnes se ale s posunující hranicí jejich možností požadavky mění. Zájem o trávení prázdnin v českých lyžařských střediscích pomalu upadá a objevuje se trend alpských dovolených. Koho by nelákalo nádherné slunné počasí, výhled na hory dosahující několika tisíc metrů a desítky až stovky kilometrů kvalitních sjezdovek.

Lyžování v italském středisku Plose nad Brixenem. Foto: Veronika Janouchová

Pokud se Češi pustí do Alp, Francie ani Švýcarsko je moc nelákají. Nejvíce se zajímají o Rakousko a Itálii. Zejména rakouské Alpy jsou blízko a lyžaři tím pádem jezdí i na kratší, často víkendové, pobyty. Z některých oblastí na jihu Čech je to do rakouských hor blíže než například do Krkonoš.

Ve Špindlerově mlýně přijde týdenní ubytování až na 7000 korun, a to ještě bez permanentky, která stojí v sezóně 3500 korun za týden. Levnější zájezd do Itálie, například do rezidence Aprica, se vejde s ubytováním, skipasem i dopravou do sedmi tisíc korun. Sjezdovek je v takovém středisku dvakrát až třikrát více a fronty se tvoří jen výjimečně. Navíc se vzhledem k obavám ze špatného počasí výrazně zlevňují zájezdy na poslední chvíli, tedy last minute.

To samé platí i pro výše zmíněné Rakousko, pokud nepotřebujete ten nejluxusnější hotel, za tři dny lyžování se vejdete do pěti tisíc korun, za týden do deseti, včetně, no, všeho.

Z celkových propočtů vyplývá, že jediné, co se opravdu finančně nevyplatí, je občerstvení na sjezdovkách. Kromě vyšších cen také proto, že na rozdíl od typicky běžné české sjezdovkářské gastronomie se v Itálii nebo Rakousku na sjezdovkách prodávají jídla, na která mají lidé opravdu chuť a často je vymění za typický chleba se sýrem či párek v rohlíku. Po ochutnání italské horké čokolády s porcí opravdové šlehačky už se k té české přiblíží málokdo.

Týden ve vysokých zahraničních horách pozitivně ovlivňuje také psychické zdraví lyžařů a snowboardistů. Když odečteme stres a obavy ze špatného středoevropského počasí, neupravených sjezdovek, nedostatku sněhu, front a nevrlých lyžařů používajících hůlky pouze za účelem předbíhání, Alpy se jednoznačně vyplatí.


Pohled na italské Dolomity. Foto: Veronika JanouchováKlíčová slova: lyžování, Česko, Alpy

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.