08.12.2020 19:42


Lyžařské areály v Česku se připravují na sezonu

Autor: Marie Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

S blížícími se vánočními svátky postupně začíná na jednotlivých místech v Česku také lyžařská sezona. Její podoba je ale zatím nejasná. Lyžařské areály proto čekají na vyjádření vlády, které by jim potvrdilo, že smí přivítat první návštěvníky.

Praha – Vleky stojí a sjezdovky zejí začátkem prosince prázdnotou. Horská střediska v celé republice nesmějí být podle aktuálně platných nařízení v provozu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek oznámil, že by svůj provoz mohla zahájit od pátku 18. prosince. V pondělí měla vláda projednat konkrétní podmínky pro otevření a provoz těchto areálů. K tomu ale nedošlo.

„Zatím jsme odsunuli rozhodnutí o tom, kdy budou zprovozněny lyžařské vleky, protože současná situace zatím neumožňuje toto rozhodnutí přijmout. Proto jsem tento svůj návrh stáhl z jednání vlády,“ sdělil novinářům ministr zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci.

Podmínky pro otevření areálů vyjednává s vládou Asociace horských středisek ČR (AHS ČR). „Navrhli jsme hlavní hygieničce Jarmile Rážové naše představy a vzájemně jsme si je ladili na několika schůzkách. Teď je materiál pro jednotlivé stupně Protiepidemického systému (PES) na stole, paní hygienička s ním vyjádřila souhlas a čeká se na schválení vládou,“ popsal ředitel AHS ČR Libor Knot.

Knot se navíc zmínil, že podle jeho informací jsou areály na provoz omezený hygienickými opatřeními připravené. „Bude potřeba především dezinfekce, cedulky a samozřejmě i management front, aby byly fronty u dopravních zařízení v nějakých koridorech,“ vysvětlil. Zároveň odhadl, že v tuto chvíli by už za normální situace mohlo být v provozu asi deset nebo dvacet středisek.

Na provoz se mezi jinými připravuje také Ski areál Harusák v Novém Městě na Moravě. Přípravné práce dělají už od léta a doufají, že v zimě se jim jejich výdaje vrátí. Běžně zahajují svůj provoz přibližně týden před Vánoci, takže při dodržení termínu 18. prosince to do jejich provozu nijak výrazně nezasáhne. S dodržením hygienických podmínek by přitom také výrazný problém neměli.

„Máme dvousedačkovou lanovku, takže rodinní příslušníci můžou sedět spolu ve dvojících, a pokud přijede někdo sám, není problém, aby seděl sám. Fronty jsme schopni uspořádat tak, aby lidé byli v náležitých rozestupech od sebe, a nikomu určitě nebude dělat problém nosit roušku, protože lidé si při lyžování chrání dýchací cesty i při normálním provozu,“ ujistil majitel lyžařského areálu Karel Klapač.

Lyžování je kromě Česka letos nejisté i v dalších zemích Evropy. Ze sousedních států jsou zatím v provozu sjezdovky na Slovensku. V Polsku vleky fungovat smějí, musí ale zůstat zavřené hotely. V Rakousku se zatím na sezonu připravují, střediska jsou ale ještě zavřená. Naopak v Německu lyžařské areály neotevřou do konce roku vůbec.

Klíčová slova: lyžování, skiareály, koronavirus

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.