19.01.2021 20:06


Loňský rok byl ve Zlíně z pohledu dárcovství krve rekordní

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se v loňském roce uskutečnilo 13015 odběrů krve. Hematologicko-transfúzní oddělení nemocnice provedlo o 1607 odběrů více než v doposud rekordním roce 2019, a to i navzdory pandemii onemocnění Covid-19. Nárůst počtu odběrů hlásí také třeba v Klatovech.

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay.com

Zlín – Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně (KNTB) hlásí rekordní množství odběrů dárcovské krve za rok 2020. Tamní Hematologicko-transfúzní oddělení (HTO) provedlo v loňském roce 13015 odběrů krve. V porovnání s doposud rekordním rokem 2019 narostlo množství odběrů o 1607.

„Nebyl to jednoduchý rok. Řada dárců nemohla přijít kvůli nemoci své či svých blízkých, mnoho dalších bylo v karanténě, další měli obavy z možné nákazy. Přesto jsme dosáhli rekordně vysokého počtu odběrů," řekla primářka HTO zlínské nemocnice Jana Pelková. Rekordní počet odběrů je proto do značné míry překvapením. „Spousta dárců nám řekla, že v této komplikované době cítili silnou potřebu nějak pomoci, a proto se dostavili," vysvětlila Pelková.

K nárůstu výrazně napomohli také prvodárci, kterých bylo v loňském roce dohromady 2338, tedy o 1376 více než v roce 2019. Zlínské HTO spolupracuje s Fakultní nemocnicí U sv. Anny v Brně, kterou si pro svůj první odběr loni vybralo 1701 dárců. Dohromady se v brněnském centru uskutečnilo 2673 odběrů.

Zlínské HTO odebíralo v roce 2020 i takzvanou rekonvalescentní plazmu, která se využívá při léčbě onemocnění Covid-19. Plazmu mohou darovat lidé, kteří již onemocnění prodělali a mají v těle vytvořené protilátky. „Odběry rekonvalescentní plazmy jsou další důkazem podpory ze strany veřejnosti. Pomáhali jednotlivci i celé skupiny. Patří jim za to velké díky. Zároveň věříme, že tito dárci k nám budou chodit i v roce letošním, protože zásoby rekonvalescentní plazmy je potřeba stále udržovat" popsala vedoucí laborantka Vladimíra Jílková.

Rekord hlásí i v Klatovech

Transfúzní oddělení Klatovské nemocnice loni provedlo 5235 odběrů krve. V porovnání s předešlým rokem je to o 366 odběrů více. „Chtěla bych ještě jednou poděkovat všem dárcům, kteří se nezalekli pandemie koronaviru a nepřestali darovat. Naopak mnozí chodili pravidelněji a přivedli s sebou i nové dárce,“ řekla vedoucí lékařka transfuzního centra Jana Zítková pro Deník.

Hlavním důvodem nárůstu byly podle lékařky časté výzvy nemocnice směrem k dárcům a také, že transfúzní oddělení letos dárce neodmítalo. „Stává se, že když máme od nějaké krevní skupiny velké zásoby a hrozí, že by se nespotřebovala do doby expirace, tak dárce s touto krevní skupinou přes barometr krve na našem webu informujeme, aby odběr odložili. To jsme ale letos skoro vůbec nedělali. Zvýšil se totiž odběr krve našich sesterských nemocnic,“ dodala Zítková.

Klíčová slova: darování krve, plazma, Zlín, Klatovy, KNTB, nemocnice u Sv. Anny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.