22.04.2013 09:43


Local Decision Making, 2. část: Nervozita a loučení. Takový byl závěr mezinárodního programu

Autor: Veronika Gecová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Intenzivní dvoutýdenní kurz Erasmu Local Decision Making v pátek 19. dubna skončil. Programu se účastnilo pětačtyřicet studentů z Nizozemí, Belgie, Finska, Ruska, Polska, Skotska a hostící České republiky. Tento tříletý projekt, jehož první ročník loni zorganizovala univerzita v Rotterdamu, však čeká ještě třetí etapa – příští rok v belgickém Kortrijku.

Vyučující z University of Joensuu Pertty Laitinen u brněnských hasičů. Foto: Archiv Lubov GapeevaBrno – Program Local Decision Making se v Brně konal od 7. do 19. dubna. Jeho druhá polovina se stejně jako první část nesla i v duchu exkurzí. Ty ocenili také čeští studenti. „Podívala jsem se na různá místa a do institucí v Brně, kam se jinak ani nedostanu," přiblížila Petra Věchtová, studentka mezinárodních vztahů a environmentálních studií. V pondělí 15. dubna se studentům předvedli brněnští Hasiči, středa patřila návštěvě Ústavního soudu a ve čtvrtek se účastníci kurzu podívali do Brněnského deníku. 

Zbývající čas vyplňovaly přednášky. „Některé na mě byly až moc obecné, ale svůj účel splnily. Hlavně jsem totiž čekala, že se mi díky kurzu zlepší angličtina. A protože jsme měli program naplánovaný celé dva týdny od rána do večera, jsem teď se svou angličtinou velmi spokojená,“ pochvalovala si studentka jednooborové politologie Barbora Burešová. Přednášky byly opět na různá lokální témata. Účastníci kurzu se například dozvěděli o strategickém plánování v Rusku, extremismu v Česku, evropské demokracii z pohledu Holandska či zájmových skupinách.

Do přednášek učitelé zapojovali i studenty. Například Liisa Westman a Pertty Laitinen z University of Joensuu rozdělili studenty do imaginárních politických stran. Ti si tak vyzkoušeli tvorbu a škrty lokálního rozpočtu. 

Hlavní náplní druhého týdne ale byla především tvorba mezinárodních Home Reportů - komparací daných témat napříč zúčastněnými zeměmi. Studenty učitelé rozdělili do skupin lokálních médií, volnočasových aktivit, lokální bezpečnosti, občanské společnosti a ekonomiky.

Některým však vadila časová tíseň, která při tvorbě komparací vznikla. „Na začátku bylo všechno hodně zábavné, ale pak jsme to v druhé polovině kurzu museli dohánět. Myslím, že se nám mohly zadat úkoly dopředu, ještě před začátkem kurzu. Diskutovat vše v mezinárodních skupinách až na místě bylo časově i jazykově velice náročné,“ uvedla studentka Inholland University of Applied Sciences v Rotterdamu Elline Ottolini.

Závěrečná prezentace mezinárodní skupiny volnočasových aktivit. Foto: Archiv Lubov GapeevaZávěrečné prezentace Home Reportů studenti předvedli poslední den kurzu v pátek 19. dubna na Fakultě sociálních studií za účasti zástupce primátora města Brna Roberta Kotziana. Odměnou jim byl diplom o absolvování kurzu a zasloužený odpočinek.

Čeští studenti totiž museli spolu s Local Decision Making zvládat i ostatní předměty. „Museli jsme v průběhu kurzu psát seminárky jako všichni ostatní studenti a taky plnit zápočtové testy. Na těch jsem nebyla a budu zkoušená ústně,“ vysvětlila Petra Věchtová. 

Podle jejích slov to ale stálo za to. Splnilo se jí vše, co od kurzu očekávala. „Doufala jsem, že tento kurz pro mě bude něco jako nácvik na Erasmus. A opravdu mám pocit, že jsem na studijní výjezd víc připravená. Poznala jsem nové přátele z celkem sedmi států a naučila se pracovat ve skupině,“ dodala Věchtová.

Nakonec nechyběly ani slzy a loučení. „Čeští studenti byli na začátku hodně potichu. Pak jsme je ale poznali blíž a zjistili, že zdání klame. Jako hostitelé stoprocentně obstáli a myslím, že teď znám českou povahu docela dobře. Doufám, že v kontaktu zůstaneme co nejdéle,“ zhodnotila Eline Ottolini.

Jestli se Česká republika zúčastní i třetího ročníku programu, zatím není jasné. „Uvidíme podle termínu, personálního obsazení a témat, o kterých se rozhodne v říjnu,“ doplnil Michal Pink, koordinátor projektu z Fakulty sociálních studií.

 

Článek o Local Decision Making 1. část si můžete přečíst zde

Glosu o Local Decision Making najdete zde.

Anketu se zahraničními studenty najdete zde.

Klíčová slova: Local Decision Making, 2. část, Erasmus

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.