02.04.2012 09:05


Litická elektrárna funguje už osmdesát let

Autor: Tomáš Janota | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Den otevřených dveří u příležitosti osmdesátého výročí spuštění vodní elektrárny v Liticích nad Orlicí uspořádali ve dnech od 31. března do 1. dubna zaměstnanci Povodí Labe. Zvědavci z širokého okolí měli možnost nahlédnout do nitra elektrárny a vyslechnout si komentář průvodce.

Litice nad Orlicí Vodní elektrárnu v Liticích nad Orlicí zpřístupnili zaměstnanci Povodí Labe o víkednu široké veřejnosti. Uplynulo totiž přesně osmdesát let od jejího spuštění. Vodní elektrárna v Liticích nad Orlicí je unikátní tím, že je zcela první plně automatickou elektrárnou na území bývalého Československa. Funguje už od roku 1932. V roce 2007 prošla elektrárna poslední velkou rekonstrukcí, nyní má celkový výkon 750 kW.

Prohlídka prostor elektrárny měla tři části, nejprve si návštěvníci prohlédli vodní dílo přímo u přehrazení řeky, kde se nachází česla a odkud voda teče potrubím do elektrárny, následně se přesunuli tunelem ve skále (tzv. Myší dírou) na druhou stranu kopce, kde je rychlouzávěr a budova s Francisovou turbínou. Tam si mohli návštěvníci prohlédnout historické fotografie a maketu litického oblouku. Litickým obloukem je nazývaná část řeky Orlice, která teče okolo obce Litice nad Orlicí.

Vzdálenost od elektrárny až po budovu s turbínou je po řece asi dva kilometry, skrze kopec pouze 300 metrů, voda tak dostává potřebný spád. Litický kopec byl ale prokopán mnohem dříve než se začala elektrárna budovat. Již ve 13. století měl vodní příkop chránit zdejší hrad.

Organizátoři akce byli spokojení, dorazily stovky návštěvníků. „Akce se vydařila, elektrárnu navštívila spousta lidí a vstoupili jsme do jejich povědomí. I když nás přepadlo aprílové počasí, myslím si, že se prohlídka všem návštěvníkům líbila“, uvedl jeden z průvodců Petr Martinec.

Kulaté výročí letos oslaví i přehrada Bystřička na Valašsku, více se dočtete zde.

Klíčová slova: Litice, elektrárna, turbína, Orlice,

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.