07.03.2014 13:19


Listování se nebojí ani malých měst, láká diváky ke čtení

Autor: Vendula Gregorovičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Cyklus scénických čtení s názvem Listování včera zavítal do malé kavárny Pierre ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Představení Dobrý proti severáku v hlavní roli s populárním hercem Lukášem Hejlíkem sklidilo úspěch a organizátoři slíbili, že na podobné akce se místní mohou těšit častěji.

Veselí nad Moravou – Inscenace na kavárenských prknech, tak by se dalo nazvat včerejší vyprodané představení. Scénické čtení e-mailové korespondence z knihy Dobrý proti severáku rakouského autora Daniela Glattauera obstarali Lukáš Hejlík, Věra Hollá a Tomáš Drápela. „Když tady byli herci s Listováním poprvé, přišla asi třetina lidí. Tentokrát už jsou zde potřetí a kavárna je narvaná k prasknutí. Lukáš Hejlík je v měřítku našeho města velká hvězda, a tomu taky odpovídá návštěvnost,“ vypověděl Jaroslav Břečka, člen občanského sdružení Breland´As, které akci ve spolupráci s kavárnou organizovalo.

Lukáš Hejlík a Věra Hollá jako Leo Leike a Emmi Rothnerová.

Čtení romantického a vtipného románu v kombinaci s charismatickým hereckým obsazením způsobilo, že publikum tvořily vesměs ženy. „Přišla jsem s kamarádkou, zpočátku jsem měla rozporuplné pocity, ale během představení jsem změnila názor, bylo to skvělé. Mám velkou chuť si knížku přečíst,“ uvedla jedna z divaček Zuzana Štosová. A právě probudit chuť ke čtení je jeden z hlavních důvodů, proč Listování vůbec vzniklo. „Snažíme se nacvičovat knížky o kterých si myslíme, že by diváky mohly zajímat nejen na jevišti, ale také na papíře. Po každém představení pak nabídneme knížku ke koupi, samozřejmě za zvýhodněnou cenu,“ upřesnil Lukáš Hejlík, autor projektu scénických čtení. Kromě divadel v největších městech republiky objíždí umělecký soubor i menší města, kde divadla nejsou. „Knihovny, tělocvičny, bereme všechno. Na kavárnách jsme kdysi začínali, takže s těmi nemám vůbec problém,“ dodal Hejlík.

Listování běží již jedenáctým rokem a těší se stále větší popularitě. Od roku 2003 stihli členové uměleckého souboru nazkoušet a předvést divákům přes 70 vybraných knih od českých i zahraničních autorů a ročně odehrát přes 300 představení. Vedle Listování pro dospělé připravuje ansámbl také pravidelné inscenace pro školy a celý projekt funguje pod záštitou Ministerstva školství. V příštích měsících se mohou diváci těšit na prozatím připravované ztvárnění cestopisu Legenda H+Z, výběr toho nejlepšího z cest Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda.

Klíčová slova: Listování, Veselí nad Moravou, scénické čtení, Lukáš Hejlík, kultura

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.