15.05.2016 10:27


Lidi u vody jsou spolu zajedno, říká veslař Miroslav Jech

Autor: Kateřina Koutná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Blíží se letní olympijské hry v Riu de Janieru a s nimi i kvalifikační závody, mimo jiné i veslování. Jedním ze sportovců, kteří na nich budou závodit, je i devatenáctiletý veslař Miroslav Jech. Pětinásobného juniorského mistra republiky nečeká však jen důležitý závod, který rozhodne o tom, zda bude soutěžit na olympiádě v Riu, ale také maturitní zkouška.

Pardubice – Miroslav Jech je pětinásobným mistrem republiky ve veslování. Před dvěma lety získal také titul mistra světa a stříbro na Olympijských hrách mládeže v Číně. Je mu devatenáct let a na pardubickém Sportovním gymnáziu studuje maturitní ročník. Kromě maturity se však připravuje i na kvalifikaci na Olympijské hry v Riu de Janieru.

Jak hodnotíte vaše šance na kvalifikaci na letošní Olympijské hry?

To se nedá moc říct. Států, co se chtějí kvalifikovat, je hodně a nominačních míst zase málo. Bude to asi dost bláznivé. Vlastně si to ani moc nedovedu představit. Do loňska jsem byl junior a tohle je naprosto jiné veslování. Kde v juniorech ve třech vteřinách rozdílu, což je poměrně málo, dojely do cíle dvě lodě, tady dojede celé startovní pole.

Jak jste se k veslování dostal?

K veslování jsem se dostal náhodou, v roce 2009 přes školní nábor. Ještě s pár kamarády jsme se shodli na tom, že se nám veslování líbí a chceme to zkusit. No a já jsem u toho zůstal.

Miroslav Jech při tréninku na pardubické loděnici Arosa. Foto: Osobní archiv Miroslava Jecha

Máte nějaký vzor?

Kromě Supermana asi celou světovou veslařskou špičku. Aktuálně nejvíc obdivuji veslaře z Nového Zélandu a Chorvatska.

Mohl byste dát nějaký příklad?

Ze Zélandu je to skifař a olympijský vítěz z Lodýna Mahé Drysdale nebo Robie Manson. Z Chorvatska pak bratři Sinkovičové, kteří už druhým rokem nebyli poraženi v žádném závodě.

Co považujete za svůj největší sportovní úspěch?

Titul mistra světa a stříbro z mládežnické olympiády v Číně. Po uplynulých týdnech bych k tomu ale ještě přidal vybojování místa v posádce pro olympijskou kvalifikaci.

Chtěl jste někdy s veslováním skončit?

Ano, asi jako každý sportovec. Trénuje se každý den, většinou dvakrát denně, ale zlepšení pořád nepřichází. To je docela demotivující. Tohle bylo ale spíš v začátcích, protože teď už vím, že vytrvání mě dostane výš a hlavně je pro mě už veslování součást každodenního života. O konci tedy teď rozhodně neuvažuji.

Mluvil jste o trénincích. Jak takový trénink vypadá?

Záleží na tom, v čem spočívá. Klasický trénink na vodě vypadá asi následovně – tak patnáct minut máme na rozjetí a rozhýbání a pak následuje hlavní fáze na vodě, která má kolem osmdesáti minut. Potom je na řadě vyjetí, které trvá taky tak čtvrt hodiny a na břehu nakonec následuje nějaké vyběhání, protažení nebo kompenzace.

Daří se vám skloubit sport na vrcholové úrovni a učení na maturitu?

Zatím jsem se na maturitu ještě moc neučil. Jde to všechno dost špatně, den je moc krátký a energie na jeho konci málo. Ale na to se nedá vymlouvat, vybral jsem si to sám, takže se snažím, co to jen jde.

Kam se chystáte na vysokou školu?

Chtěl bych do Prahy na fyzioterapii nebo záchranáře. To by mě bavilo, určitě bych nechtěl jednou sedět celé dny v kanceláři.

Čím vás oslovilo zrovna povolání záchranáře?

Pokud by se mi podařilo vystudovat, směřoval bych rád k hasičům. Studium záchranáře by mi mělo jen zvětšit obzor. Myslím si, že by mě ta práce bavila.

Měl jste v hledáčku nějakou americkou univerzitu. Tam se nakonec nechystáte?

Šance tam pořád je a kontakty si udržuji, jenže cesta tam by znamenala konec reprezentace. A o to zatím nechci přijít.

Máte kromě veslování čas i na jiné koníčky?

Trénování obecně je můj koníček a také hodně rád jezdím na kole a běhám na lyžích. Z nesportovních koníčků mě baví hodně jíst a ještě víc spát. Poslední dobou mě začal hodně bavit i Instagram a hudba.

Co posloucháte za muziku?

Poslední dobou vlastně úplně všechno. Nejčastěji ale aktuální hity, které se pořád opakují v rádiu a které slýchám při trénincích vevnitř.

Vážně je mezi veslaři a kánoisty taková rivalita, jako se říká?

Nepřipadá mi. Nějaké narážky a provokování mezi námi určitě je, ale je to většinou ze srandy. Lidi u vody jsou spolu zajedno.

 

Miroslav Jech se narodil 5. ledna 1997 v Hořicích v Podkrkonoší. Žije v Pardubicích a studuje maturitní ročník Sportovního gymnázia. Je pětinásobným juniorským mistrem České republiky ve veslování. V roce 2014 se spolu s Lukášem Helešicem stal mistrem světa, tentýž rok vybojovali na Olympijských hrách mládeže v Nankingu v Číně stříbro. Patří mezi oceněné sportovce roku 2015 za Pardubický kraj. Letos si zajistil místo v posádce na čtyřveslici bez kormidelníka, která se pokusí kvalifikovat na Olympijské hry v Riu. 

Klíčová slova: Miroslav Jech, veslování, olympiáda, Letní olympijské hry, Rio de Janiero

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.