08.11.2016 14:19


Lidí bez práce je méně. Nezaměstnanost za říjen v jihomoravském kraji klesla o pětinu procenta

Autor: Marek Bartík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Úřad práce České republiky zveřejnil data o nezaměstnanosti za měsíc říjen. Počty nezaměstaných lidí na území jihomoravského kraje v tomto období mírně klesly.

Brno – V říjnu došlo na území jihomoravského kraje ke snížení nezaměstnanosti. Podle informací zveřejněných v úterý Úřadem práce České republiky došlo k poklesu na 5,7 %. Ve srovnání s předchozím měsícem, kdy se nezaměstnanost držela na 5,9 %, počet lidí bez práce poklesl zhruba o 0,2 %.

Úřady práce na konci října evidovaly 44 032 uchazečů o práci. Ve srovnání s minulým měsícem došlo ke snížení počtu nezaměstnaných o 1456. Počet uchazečů, kteří jsou v evidenci více než dva roky, je i tak stále poměrně vysoký, pohybuje se kolem 30 procent. Volných míst je přitom pouze 12 023. Jihomoravský kraj však oproti ostatním krajům stále spíše zaostává s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v zemi.

Co se týče okresů, v jihomoravském kraji si nejhůře vedou Hodonín a Znojmo, jejichž podíl nezaměstnanosti činí sedm procent. „Jedná se o okresy s významným podílem zemědělské výroby, na kterou byly v minulosti navázány zpracovatelské podniky, které po roce 1989 z velké části ukončily svou činnost, chybí zde významní a velcí zaměstnavatelé,“ vysvětluje Kateřina Beránková, tisková mluvčí úřadu práce České republiky.  Na sedmiprocentní hranici se dostal okres Brno-město. Oproti minulému měsíci si tak Brno-město polepšilo o 0,1 %. Naopak nejlépe si vede okres Vyškov s nezaměstnaností 3,4 procenta.

V nadcházejících měsících Českou republiku pokles nezaměstnanosti nečeká, je však možné, že růst se z důvodu nedostatku sezonních prací zastaví. „V následujících měsících bude registrovaná nezaměstnanost, v souvislosti s postupným ukončováním sezónních prací, pravděpodobně stagnovat, případně mírně vzroste,“ dodává generální ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková.

Klíčová slova: Úřad práce, nezaměstnanost, Brno, kraje, jihomoravský kraj

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.