16.10.2017 07:25


Lidem se nová verze líbí, podle nich stránka prokoukla, říká o aktuální podobě IS MU Václav Štefela

Autor: Tereza Hotová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Brno – Studenti i pedagogové přijdou s informačním systémem Masarykovy univerzity do kontaktu téměř denně. I proto málokomu unikly změny, které se v systému objevily při příležitosti 18. výročí od jeho založení. Kromě grafické podoby webu prošly úpravou aplikace, které systém nabízí, například titulní stránka, správce souborů nebo interaktivní osnovy. Dalších změn se IS a jeho uživatelé dočkají i v násedujících měsících, mezi prvními by měla být třeba úprava sekce „Student“. Novou podobu ISu i proces jeho vzniku nám přiblížil Václav Štefela z Centra výpočetní techniky Masarykovy univerzity.  

Kdo stojí za novou podobou informačního systému?

Změny vytvářel tým programátorů a grafiků, který má běžně informační systém na starost, já konkrétně jsem se přímo na vzniku nepodílel.

Jak dlouho se na nové podobě pracovalo?

Jedná se o více než rok práce. Začíná se na analýzách, následují nějaké počáteční návrhy, první kolo připomínek, potom se to celé vypustí do oběhu. Následuje testování a dolaďování nedostatků.

Co bylo vlastně podnětem ke změnám?

Zejména bylo potřeba se přizpůsobit moderním trendům, například aby byl IS kompatibilní s mobilními zařízeními. Symbolické bylo pro nás také letošní osmnácté výročí ISu.

Reagovali jste při vytváření také na podněty od studentů?

Samozřejmě, vždycky se berou v potaz připomínky od studentů, zaměstnanců nebo i od nás techniků. Je ale jasné, že nelze vyhovět všem, protože informační systém používá obrovské množství lidí.

Nejvýraznější změnou pro běžného uživatele je vizuální podoba ISu. Co všechno ale prošlo úpravami?

Zatím se jedná právě o titulní stránku a samotné fungování systému. Postupně se převedou do nové podoby všechny aplikace, které IS nabízí, nicméně nebylo možné to udělat zároveň. Takových aplikací je velké množství, proto se postupuje po částech. První změnou je tedy titulní stránka, dále správce souborů a interaktivní osnovy. V nejbližší době se objeví i přepracovaná stránka „Student“.

Budete v rámci ISu provádět nějaké další změny?

Ano plánujeme vše předělat do nového designu, ale jak už jsem řekl, je toho hodně, takže pracujeme postupně. Například nyní chystáme nějaké aplikace spíše pro vyučující. Časově je těžké to odhadnout, máme nějaké plány, ale většinou dojde k nějakému zdržení. Nicméně sekce „Student“ bude hotová určitě během tohoto semestru.

Máte už teď nějakou zpětnou vazbu od samotných uživatelů systému?

Odezvu máme, lidem se to líbí a většinou říkají, že celé vyznění webu prokouklo. Navíc když si stránku pustíte na mobilu, uvidíte že to funguje jinak a lépe, že je to více přizpůsobené.

Odkud se vzal nápad na nové grafické motivy, kterými lze měnit vzhled stránky?

Tohle je věc, ve které se IS vrátil zpátky ke kořenům, k původní verzi. Když tehdy IS začínal, umožňoval uživatelům vybrat si z nabízených variant grafické podoby systému. Do budoucna by mohlo být možné nahrát si například vlastní motiv, nebo fotografii.

V současné době lze pořád přepnout do staré verze systému, taková možnost uživatelům zůstane?

Navěky určitě ne, je to nějaké přechodné období, aby si všichni mohli na novou podobu zvyknout. Pokud by teď měli s něčím problém v nové verzi, můžou přepnout do té staré. Ale samozřejmě nelze do nekončena udržovat obě dvě, takže až bude většina spokojena, nebo až si budeme myslet, že je ten správný čas, starou verzi odřízneme.

Máte nějaké konkrétní termín, kdy ke zrušení staré verze dojde?

Není přímo daný termín, spíše plány. Ale vydrží minimálně do konce roku.


Klíčová slova: informační systém, IS, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.