19.04.2012 21:40


Lidé se o peníze v obecních rozpočtech příliš nezajímají, nová databáze to má změnit

Autor: Daniel Zach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Stavu státního rozpočtu mnozí lidé věnují pozornost a často komentují jeho výslednou, v posledních letech negativní bilanci. Málokdy ale mají stejný přehled o hospodaření obce, ve které žijí. Změnit to chce projekt Rozpočet veřejně. Po zadání internetové adresy a vyhledání konkrétního města si může každý zájemce udělat přehled o tom, jak místní radnice získává a utrácí peníze.

Brno Informace na stránkách rozpocetobce.cz pocházejí z veřejně dostupných zdrojů. „Získáváme je z databází UFIS a ARIS, které spravuje ministerstvo financí,“ uvedl zakladatel občanského sdružení Rozpočet veřejně Roman Řípa. Motivací jeho a týmu spolupracovníků, který databázi v únoru 2012 spustil, bylo usnadněnit běžnému obyvateli orientaci v rozpočtech obcí . „Chceme, aby zastupitelé i úředníci věděli, že někdo sleduje výsledky jejich práce. Doufáme, že to zároveň ovlivní jejich chování a pomůže ke snížení korupce, vyšší efektivitě státní správy a nakonec k vyšší konkurenceschopnosti celé země a spokojenosti jejích občanů,“ sdělil Řípa.

Na adrese www.rozpocetobce.cz najdete údaje o hospodaření kterékoliv obce v České republice. Foto: Daniel ZachV budoucnosti chce sdružení Rozpočet veřejně získat a návštěvníkům stránek zprostředkovat i obtížněji dostupné výsledky hospodaření městských částí u velkých měst, jakými jsou Praha nebo Brno. Lepší přístupnosti a většímu zájmu by pomohla i jednodušší prezentace městských rozpočtů, které jsou v syrové formě jen účetními daty jednotlivých obcí a jsou proto obtížně srozumitelné.

Nezájem občanů o to, jak hospodaří jejich radní, potvrdila mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová. „Za posledních několik let jsme vždy dostali méně než pět připomínek k návrhu rozpočtu i jeho závěrečnému zúčtování,“ uvedla Doležalová. Údaje přitom město zveřejňuje na úřední desce. Dokumenty v tištěné formě si mohou  zájemci na vyžádání prohlédnout  na havlíčkobrodské radnici. V podobě elektronické pak kdykoliv na webových stránkách města.

Zájem dozvědět se, jak představitelé města nakládají s městskými penězi, nemají ani obyvatelé větších měst. „Lidé se zajímají jen tehdy, když se jich nějaké rozhodnutí konkrétně týká, “ řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

S nekalostmi v obecních rozpočtech se setkává právní poradce české pobočky Transparency International Petr Leyer. „Upozorňují nás například místní podnikatelé, kteří byli vyšachováni z výběrových řízení pořádaných jejich radnicí třeba na úkor velkých developerů. V mnoha městech se najdou jednotlivci nebo skupinky uvědomělých občanů, kteří se zajímají o dění ve své obci a hlásí nám podezřelé kauzy,“ podotkl Leyer. Podle něj sice není takto aktivních lidí mnoho, ale vyvažují to svým výrazným zájmem.

Největší česká a moravská města mohou přijít o část příspěvků ze státního rozpočtu na úkor menších obcí.  Foto: Daniel ZachNa internetové adrese www.rozpocetobce.cz se momentálně nacházejí údaje z obecních rozpočtů, které vznikly mezi lety 2000 a 2010. Loňské výsledky budou podle Romana Řípy zpracovány v květnu či červnu letošního roku. Zájemci se mohou dozvědět, jak jsou jednotlivé radnice úspěšné v získávání dotací nebo nalézt srovnání daňových příjmů, které plynou obcím přerozdělením ze státního rozpočtu. V listopadu ministerstvo financí představilo návrh na změnu takzvaného rozpočtového určení obcí, který by zmírnil zvýhodnění velkých měst. „Samospráva Havlíčkova Brodu by takové změny uvítala. Příjmy, které bychom získali navíc, bychom určitě směřovali do rozvoje a opravy silnic, cyklistických stezek, veřejného osvětlení nebo sportovišť,“ uvedla Doležalová. Havlíčkův Brod by díky navrhované změně mohl získat ročně až 26 milionů korun navíc.

Klíčová slova: rozpočet obcí, rozpocetobce.cz, Rozpočet veřejně o.s., rozpočtové určení, dotace, Transparency International

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.