30.03.2020 18:08


Lidé musí mít ke sportu vybudovaný vztah, jde o druh lásky, říká kondiční trenér

Autor: Tomáš Pánek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Už ve svých dvaadvaceti letech absolvoval Richard Vaďura jeden z prestižních programů Barca innovation hub, kde získal informace od špičkových katalánských trenérů. Dnes své vědomosti využívá jako kondiční trenér mladých hráčů Slovácka. 

Kondiční trénink je složitý proces, ale je důležitý pro prevenci zranění

Brno – Richard Vaďura se od malička pohybuje ve fotbalovém prostředí. Poznal tak různorodé tréninkové metody a procesy, které mu pomáhají vymýšlet náplň kondičních tréninků pro mladé hráče Slovácka. Sportovní programy barcelonské univerzity by si podle něj měl vyzkoušet každý trenér, protože pětiměsíční intenzivní vzdělání je nejlepší investicí, kterou kdy podstoupil.

Proč dnes děláš práci kondičního trenéra a nemluvím s tebou v roli vrcholového sportovce?

Vrcholový sport jsem ukončil kvůli zranění obou kolen. Po tomto nepříjemném konci jsem chtěl zúročit zkušenosti z hráčské kariéry. Jelikož se s hráči snažím mít vřelý vztah, tak volba, jestli fotbalový trenér nebo kondiční, byla jasná. Hlavní trenér totiž bývá vůdce týmu a je přísnější. V roli kondičního trenéra může být vztah s hráči klidně v rovině kamarádství. Možná to zní zvláštně, ale miloval jsem tvrdou dřinu a přípravu, která je pro sezónu důležitým stavebním prvkem, a svěřenci z ní čerpají celý rok.

Často se dnes říká, že se musí cvičit správně, jinak si člověk ublíží. Je lepší dělat alespoň nějaký pohyb, nebo se raději vyhnout špatné technice, aby si lidé nezpůsobili zranění?

Zde je určitě důležité vnímat, jestli má už člověk za sebou nějakou sportovní minulost. Pokud ano, je cvičení snazší, protože bývalý sportovec dokáže lépe vnímat svoje tělo a pohyb při pohybové aktivitě. Pokud jsem ale nikdy nesportoval, nemám ke sportu pozitivní vztah a ze dne na den si řeknu, že chci zhubnout, nabrat, mít vyrýsované svaly nebo zaběhnout maraton, tak začínám opravdu od nuly. V druhém případě doporučuji se svěřit do rukou odborníka, protože budu potřebovat sestavit tréninkový plán, někdo na mě musí při cvičení dohlížet, abych si nevědomky neublížil. Cvičení je velice komplexní věc, a proto je potřeba k němu tak přistupovat, aby sportovec dosáhl cíle.

Když se lidí rozhodnou pro radikální změnu životního stylu, jakých chyb se v tomto procesu nejčastěji dopouští? 

Nesportovci si musí uvědomit, že hned po prvním tréninku nedostanou výsledky. Cvičení je životní styl, který trvá klidně desítky let. Na startu se mohou přetrénovat, pokud si dávkují zátěž sami, logicky se zvýší únava a oni si řeknou, že to není nic pro ně. Spoustu lidí nedokáže vnímat své tělo, nesledují se v zrcadle, jak cvik provádí, přetěžují jednostranně svalové partie. Například na Youtube je obrovské kvantum videí na téma fitness. Začátečník zhlédne video, jak správně dřepovat, jenže když nedokáže vnímat, že má činku nakřivo, prohnutá záda nebo chodidla úplně jinak. Pak je těžké chtít nějaké výsledky.

 

Lidské tělo nám vrací naše chování, chyby a životní styl

Jedním z častých přání lidí je zhubnout. Jaké faktory se na procesu hubnutí podílí?

Obrovskou roli hraje psychika. Jak jsem už zmiňoval, nemohu po prvním tréninku očekávat výsledky, ale někteří nesportovci jdou na svůj první trénink s takovým mindsetem. Je to důvod, proč se pak půl roku v posilovně neukážou. Tělo není hloupé, protože nám nastavuje zrcadlo. Když se budu příliš stresovat, nezdravě jíst, málo spát, tak v nějaké podobě nám tělo pošle zpětnou vazbu. Samozřejmě pokud člověk takhle žije a zároveň cvičí, nedostaví se očekávaný cíl.

Co bys lidem doporučil ohledně stravy, která je důležitým prvkem životního stylu?

Nechtěl bych doporučovat nějakou univerzální dietu, protože sám na sobě jsem si vyzkoušel několik typů diet a neplatila na mě každá. Co ale považuji za obecně prospěšné, je organická strava, čím méně je potravina zpracovaná výrobcem, tím lépe pro mě. Musíme se občas pozastavit nad tím, jak se žilo dříve a brát to jako obrovskou možnost pro inspiraci. Lidé dříve potraviny upravovali minimálně, třeba si tepelně upravili maso nebo z brambor udělali placku, ale pořád byly blízko surovině, kterou jim dala příroda.

Jak tenká hranice je mezi úspěchem a neúspěchem ve cvičení?

Pokud lidé přijmou cvičení jako svůj životní styl a vybudují si k němu vztah, dá se říct, že mají vyhráno. Osobně nechodím cvičit proto, abych se v posilovně zničil, ale protože i kvůli zraněním v minulosti chci být zdravý, ale motivace každého je jiná. Každopádně pokud budu cvičení mít rád, dosáhnu výsledku určitě rychleji. Podobně se chci chovat i ke svým hráčům. Řeknu jim náplň tréninku a oni se hnedka zajímají a mají radost, není to tak, že bych je tím otrávil. Podobně je to i se vztahem ve sportu mezi trenéry a hráči. Mojí rolí je klukům naslouchat, občas klidně ustoupím, když vidím, že jsou unavení a trénink ve velkém objemu by neměl smysl. Důležité je hlavně s hráči mluvit, abych jim mohl případně pomoct.

Jsou podle tebe Češi líní?

Zase záleží na tom, jestli mám dobrý vztah ke cvičení, sportu a pohybu. Spoustu lidí si chce jednou v týdnu zaběhat, ale i to někdy nezvládnou. Přitom když vím, že týden má 168 hodin, tak bych na hodinu mohl jít běhat klidně každý den. Lidi lze nejspíš rozdělit opět na dvě skupiny. Lidé, kteří dělali sport a pokračují v tom, si najdou čas, nastaví si třeba objem a pravidelnost tréninku. Druhá skupina o tom bude dlouho mluvit, ale z gauče se nezvednou.

Malé děti by měly mít ze sportu radost a nehledět na výsledek utkání. Jak vnímáš vrcholový sport u dětí?

Záleží určitě sport od sportu, ale obecně se dá říct, že většina soutěží pro děti funguje na špatném principu. V přípravce nebo mladších žácích musí děti ten sport a proces milovat. Ideálně jít na hřiště s pocitem, že jsem se turnaje nemohl dočkat a teď budu celý den hrát, protože mě to od srdce baví. Svoje hráče se snažím vést podobně. Aby se na všechna cvičení těšili a z tréninku odcházeli s dobrým pocitem, že oni sami se chtěli zlepšovat.

Sportují děti v Česku dostatečně?

Doba sportování dětí příliš nepřeje. Je složité si dnes vybudovat kladný vztah ke sportu, když většina  kamarádů malých dětí takový vztah nepěstuje, jsou zavření doma a zajímají je sociální sítě.

Klíčová slova: kondiční trenérství, sport, fotbal, cvičení

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.