29.04.2020 08:51


Lidé draží dresy vrcholových sportovců, výtěžek pomůže pacientům s cystickou fibrózou

Autor: Denisa Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Dresy a další sportovní vybavení od předních českých sportovců si mohou lidé vydražit v benefiční aukci Dražíme za lepší nádech. Výtěžek pomůže pacientům s cystickou fibrózou. Do aukce svůj dres věnoval například basketbalista Tomáš Satoranský.

https://scontent.fprg4-1.fna.fbcdn.net/v/t1.15752-9/94614493_344071056551253_366205623374708736_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=X1gT9uBG9LkAX8WA1NS&_nc_ht=scontent.fprg4-1.fna&oh=51685783a67b3a8a0d84037868b5457e&oe=5ECBE1FF

Česko – Do čtvrteční osmnácté hodiny se mohou lidé na facebookové stránce Za lepší nádech zapojit do benefiční aukce Dražíme za lepší nádech, která podpoří pacienty s cystickou fibrózou. Vydražit mohou například podepsaný míč plážových volejbalistek Báry Hermannové a Markéty Slukové, hokejku extraligového útočníka Bedřicha Köhlera či dres basketbalisty Tomáše Satoranského. Výtěžek bude věnován na nákup přístrojů na odhlenění, které jsou pro pacienty nepostradatelné, a na provoz Klubu cystické fibrózy. „Klub výrazně usnadňuje pacientům s cystickou fibrózou život. Jeho zaměstnanci jednají s pojišťovnami, pomáhají pacientům shánět inhalační přístroje, různé pomůcky a řešit složité životní situace," uvedla organizátorka aukce Květa Benediktová.

Do aukce se zapojilo přes čtyřicet sportovců. „Organizátorka Květa Benediktová je řadu let mojí fyzioterapeutkou. Když mi nabídla, že bych se mohla zapojit, neváhala jsem. Vím, že vodní slalom, ve kterém Česko reprezentuji, je právě pro pacienty s cystickou fibrózou zcela nevhodnou aktivitou kvůli velkému množství bakterií ve vodě, které způsobují infekci plic," vysvětlila vodní slalomářka Veronika Vojtová, která do aukce věnovala reprezentační bundu.

Sportovci do aukce věnovali své dresy, kšiltovky, boty, sbírku hokejových kartiček s podpisy, hokejku nebo podepsané tenisové míčky. Vydražit dres silničního cyklisty Jana Hirta se rozhodl například Peter Ďurica. „Chtěl jsem podpořit nadaci Za lepší nádech, protože je to velmi pěkná myšlenka, jak pomoci lidem s vážnou nemocí. Také jsem fanoušek cyklistického týmu CCC (Jan Hirt je členem tohoto týmu, pozn. redakce). Myslím, že vlastnit takový pěkný kousek od Jana Hirta je snem každého sportovního fanouška," řekl Ďurica.

Dražba na facebookové stránce Za lepší nádech začala 10. dubna a potrvá do 30. dubna do 18:00. Minimální příhoz je dvě stě korun. Předmět získá ten, jehož přihozená částka byla v danou chvíli nejvyšší. Ke každému poslednímu navýšení ceny se připočítají dvě minuty, aby ostatní měli dost času zareagovat. Předmět tedy vydraží poslední přihazující po uplynutí dvou minut. Všichni úspěšní dražitelé budou bezprostředně kontaktováni," dodala Benediktová.

Cystická fibróza je dědičně podmíněné onemocnění, které postihuje především dýchací, trávicí a reprodukční systém. Projevuje se infekcemi dýchacích cest, které postupně poškozují plíce. Nemocní mají také problém s trávením potravy kvůli špatně fungující slinivce břišní. Častou komplikací cystické fibrózy je cukrovka, cirhóza jater, osteoporóza či neplodnost. “Nejvíce mě trápí, že nemohu ze zdravotních důvodů pracovat jako záchranář. Hraji ale na hudební nástroje, což mě neuvěřitelně naplňuje, z části zlepšuje dýchání a také motivuje žít,” popsal Karel Brtek, který s nemocí bojuje od narození. Přes zlepšující se léčebné možnosti je cystická fibróza zatím nevyléčitelná.

Klíčová slova: aukce, dražba, pomoc, Satoranský, Vojtová, Kreuziger, sportovci, Hrajeme za lepší nádech, benefice, cystická fibróza

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.