11.03.2018 14:28


Lidé byli nadšení, hlásí ambasadorka Olympijského festivalu Březinová. Teď se chystá na svůj vrchol sezony

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Krasobruslařka Eliška Březinová byla hlavní tváří Olympijského festivalu v Brně, kde návštěvníkům předváděla krásu, eleganci, ale také dřinu svého sportu. Do Pchjongčchangu se sice jako závodnice nekvalifikovala, a tak se alespoň podílela se na akci pro fanoušky v rodném městě. Nyní se už studentka Masarykovy univerzity připravuje na mistrovství světa.

Eliška Březinová oslavila během Olympijského festivalu dvaadvacáté narozeniny.

Brno – Dvaadvacetiletá Eliška Březinová má za sebou vydařenou účast na lednovém mistrovství Evropy, do startovního pole olympijského závodu v Pchjongčchangu se sice nedostala, ale atmosféra největší sportovní akce nadchla brněnskou krasobruslařku i na dálku. Na Výstavišti radila malým i velkým bruslařům, fandila bratrovi Michalovi i ostatním olympionikům a příjemně ji překvapil zájem návštěvníků.

Co jste vnímala jako hlavní cíl festivalu?

Ukázat lidem zimní sporty. Ale šlo taky o to, aby přišli podpořit naše olympioniky. Aby neseděli jen u televize, protože takhle měli komentář přímo od komentátorů na výstavišti nebo si mohli vyzkoušet sport na vlastní kůži.

Jak často jste na Olympijském festivalu byla?

Snažila jsem se tam být co nejčastěji, ale samozřejmě to nebylo každý den. To bych nezvládla, protože pořád trénuju a připravuju se na mistrovství světa. Za těch patnáct nebo šestnáct dnů, co to trvalo, jsem tam byla asi desetkrát.

Kolik hodin denně?

O víkendech jsme tam měli bruslařské akce, to jsem byla na výstavišti od dvanácti až do večera, do zavíračky. V týdnu jsem přišla třeba na dvě tři hodiny. Záleželo, co po mně chtěli. Když chtěli jen nějaký rozhovor, bylo to kratší. Když toho bylo víc, byla jsem tam déle.

Kdy vám Český olympijský výbor nabídl spolupráci a roli ambasadorky?

To už se táhlo od konce září. Kontaktovali mě skoro půl roku dopředu.

Bylo to pro vás překvapení?

Ano, nevěděla jsem, že vůbec budou chtít nějaké ambasadory. Bylo překvapení, že mi zavolali a oslovili mě. Jsem ráda, že jsem je napadla zrovna já.

Těší vás, že jste takto spjatá s rodným městem?

Jistě. Ale dá se říct, že si teď neuvědomuju, jakého jiného zimního a aktivního sportovce z Brna máme. V tom bylo asi jednoduché vybrat někoho, kdo stále aktivně sportuje a žije v Brně.

Jak vám šla role lektorky?

Bylo to těžké. Měla jsem tam třeba malé dítě a pak přišel dospělák. Rychle jsem se musela přeorientovat, protože nemůžete dělat to samé s dítětem a dospělým. Ale zvládali jsme to, myslím, že se to lidem líbilo. Chtěli chodit i na dvě hodiny po sobě, což bohužel nešlo, protože bylo plno.

O bruslařské lekce měli zájem i dospělí?

Ano. První den málokdo věděl, co si pod tím představit, to jsme lidi spíš sháněli, skoro nikdo si lekci nekoupil. Ale od druhého dne, kdy to lidi viděli, byly lekce vyprodané hned.

Velký zájem byl také o curling, který si člověk jen tak nevyzkouší...

To je pravda, v Brně žádné curlingové dráhy nejsou. Zájem byl velký i proto, že bruslení a curling byly vevnitř. Občas pršelo nebo sněžilo, takže se málokomu chtělo být venku. A třeba skokanský můstek byl dělaný jen pro malé děti, dospělý si tak šel raději zabruslit nebo zahrát curling.

Myslíte, že se povedlo přilákat děti ke sportu?

Doufám, že ano. Viděla jsem spoustu tváří, které tam byly vícekrát. Bylo vidět, že si to všichni užívali. Měla bych zmínit i běžky nebo snowboard. Děti to bavilo, nepřišly tam z donucení, že se chtějí na festival podívat maminka s tatínkem.

Na dálku jste pocítila olympijskou atmosféru, znamená to pro vás větší motivaci vzhledem k příštím hrám v Pekingu?

Olympiáda je můj velký cíl a motivace přicházela ze všech stran. Když přicházeli lidé na festival, potkali mě a přáli mi, ať se daří. Doufám, že to za čtyři roky vyjde. V kariéře jsou i jiné závody, je potřeba klást důraz i na mistrovství světa nebo Evropy.

V lednu jste skončila na evropském šampionátu dvanáctá, čímž jste si vylepšila kariérní maximum. Jak zpětně pohlížíte na tento výsledek?

Byl to velmi povedený závod. O výsledek mi ani tolik nešlo, spíš jsem se chtěla dostat do finále a zajet dvě dobré jízdy, což se povedlo. V loňském roce jsem totiž na žádném mistrovství nebyla.

Letos ale budete i na mistrovství světa v Miláně. Jaká máte očekávání?

Mistrovství světa začíná zanedlouho, takže pečlivě ladíme formu. Jedu tam se stejným cílem, s jakým jsem jela na mistrovství Evropy do Moskvy. Chci zajet dobrý krátký program, a pokud se dostanu do finále, odjet to v klidu a bez stresu. Nechci přemýšlet třeba nad umístěním v první desítce.

Jste ve čtvrtém semestru studia oboru Tělovýchova a sport na Masarykově univerzitě. Jak náročné je pro vás kombinovat školu s vrcholovým sportem?

Dá se to zvládnout. Hlavně se snažím dělat všechno včas, aby nebyl problém. Když někdy chybím, hned to doženu, abych splnila podmínky. Kdybych nechodila na hodiny a pak přišla jen na zkoušku, cítila bych se špatně vůči ostatním.

Chtěla byste po skončení kariéry být trenérkou, uvažujete vůbec nad tím?

Zatím určitě ne. Teď stojím na prahu nového olympijského cyklu. Pokud se mi povede dostat se na příští olympiádu, budu se rozhodovat až po ní. 

Hlavně se snažím dělat všechno včas, aby nebyl problém. Když někdy chybím, hned to zpětně doženu, abych splnila podmínky. Abych nepřišla na hodinu a šla jenom na zkoušku, to bych se cítila špatně vůči ostatním.Hla

Klíčová slova: Eliška Březinová, Olympijský festival, zimní sporty, krasobruslení, olympijské hry, Brno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.