02.04.2013 10:14


Liberečtí řešili bezdomovectví

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

V Liberci se pohybuje čtyři sta lidí bez domova. Magistrát města se rozhodl, že jim z této nepříznivé situace pomůže. Zdali jde o soucit, nebo jsou bezdomovci ostatním obyvatelům Liberce na obtíž, není tak úplně jasné.

Liberec - Sociální odbor libereckého magistrátu vytáhl do boje s bezdomovectvím plánem, který zahrnoval postupný kontakt se všemi lidmi bez střechy nad hlavou a pomoc s jejich začleněním zpět do běžného života. V Liberci je bezdomovců na čtyři stovky. Od loňského září do letošního března sociální pracovníci vyhledávali jednotlivce bez domova. Nabízeli jim opětovné zajištění dokladů, aby si mohli žádat o případné sociální dávky a o pomoc s žádostmi o ně. Obstarali jim pomoc při získávání oblečení a hledání ubytování, umožnili jim osobní hygienu a zdravotní péči. Tipy na místa, kde se bezdomovci nacházejí, dostávali pracovníci skrze stížnosti libereckých obyvatel. „Podařilo se nám kontaktovat na stovku lidí a jejich možnosti jim vysvětlit. Některé se nám podařilo motivovat, ale realita je bohužel taková, že většina z osob zvyklých žít na ulici návrat do společnosti nijak nevítá a ani ho nevyhledá. Setkali jsme se i s agresivitou jako odpovědí na naši nabídku,“ říká Jana Kulhánková z oddělení sociálních činností.

Jedním z míst, která se dlouhodobě zajímají o problematiku lidí na okraji společnosti, je azylové centrum Speramus. Provozuje ho Obecně prospěšná společnost Návrat. Jedná se o dům s pětadvaceti lůžky, který přijímá lidi v nouzové situaci nonstop a nabízí jim dočasné řešení jejich největšího problému, kam složit hlavu. Dům Speramus poskytuje tuto službu pouze mužům starším osmnácti let a snaží se pomáhat svým klientům vyřídit si nárok na různé příspěvky, zjistit výši jejich dluhů, přihlásit se na registr žadatelů o práci, sehnat práci, ubytování a podobně. Maximální doba pobytu jsou tři měsíce a za den pobytu musí každý zaplatit padesát korun. Ředitel centra Návrat Robert Prade vysvětluje rozdíl mezi lidmi, kteří pomoc uvítají a stereotypní představou věčně podnapilého bezdomovce. „Naše klienty na ulici skoro vůbec nepoznáte. Jsou to normálně oblečení lidé, kteří se jen dostali do tíživé životní situace. Často to například začíná problémy s rodinou a výchovou, kdy jim nebyly předány řádné adaptační schopnosti. Na své problémy pak reagují rezignací a útěkem. My se jim snažíme pomoci a ukázat, že ne vše je tak nepřekonatelné, jak se zdá. Je třeba postupovat po malých krůčcích,“ říká ředitel Prade.Zastávka, kolem které bydlí Richard Králík. Autor: Tereza Chaloupková

Mezi libereckými obyvateli jsou místa, kde notoricky známí bezdomovci přebývají, častými cíly narážek a vtipů. Jedná se například o les mezi Harcovskou přehradou a Královým hájem, kde si skupina několika bezdomovců postavila svépomocí docela rozsáhlé stanové městečko, a která ignoruje společnost i její žádosti o nelikvidování lesa. Jiný případ představuje samotářský Richard Králík, který už více jak dva roky obývá konečnou zastávku linky 25. „Živím se ziskem z vrátných lahví, co mi kdo dá, nebo které najdu,“ řekl králík. U okolních obyvatel vil někdy sežene krátkodobou práci v podobě sekání dříví nebo odhazování sněhu. „Jó, některý lidi mi něco nabízeli, ale já na to nejsem zvědavej, postarám se o sebe sám“ komentuje Králík snahu libereckých sociálních pracovnic. „Tenhle pán nedělá vůbec žádné problémy. Párkrát poprosil o vařící vodu na čaj, ale nikomu se nevnucuje. Někdy ho tady vídám, jak si na sluníčku čte,“ sděluje své zkušenosti obyvatel domu blízko konečné zastávky Michal Brož.

Situace kolem lidí bez domova je vždy ošemetná. Sociální stát umožňuje ohroženým lidem držet je jen těsně nad propastí pomocí peněžních dávek. Pokud člověk rezignuje na jakoukoliv pomoc, těžko mu sociální pracovníci řešení jeho svízelné situace vnutí. V Liberci po zkušenostech začali respektovat bezdomovectví jako svobodnou volbu a pomáhají jen tam, kde je pomoc opravdu vítaná.

Klíčová slova: Bezdomovci, liberec

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.