27.02.2013 22:00


Liberecká univerzita spolupracuje na vzniku mapy města pro studenty

Autor: Jana Štukhejlová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Soubor map vytvářených místními obyvateli inspiroval geoinformatiky z liberecké Technické univerzity a členy Liberecké občanské společnosti k vytvoření unikátní mapy města. Jak je na tom Brno?

Liberec, Brno – Hned dvě originální mapy českých měst určené pro studenty a mladé lidi spatří v březnu světlo světa. Brno i Liberec se tak připojí k evropským metropolím, jakými jsou například Oslo, Brusel či Ljubljana. Turisté a studenti z cizích měst či zemí díky tomuto počinu mladých dobrovolníků mohou zadarmo získat alternativu ke klasickým průvodcům. Obsah map si odhlasovali obyvatelé Liberce i Brna sami a jazykem obou je angličtina. Tím však výčet podobností obou projektů končí.      

Zatímco brněnští studenti zvolili záštitu značky USE-IT a finanční podporu z grantu Evropské unie, v Liberci se rozhodli pro jiný způsob. „Nechali jsme se souborem map USE-IT pouze inspirovat,“ řekla Zuzana Rengerová z Liberecké občanské společnosti – LOS. Myšlenkou na vytvoření alternativní mapy města se zabývali také studenti přírodovědně-humanitní a pedagogické fakulty liberecké Technické univerzity. „Aby nevznikly dvě mapy, rozhodli jsme se spojit síly. Tři členky z LOS zodpovídají za obsahovou část a dvojice geoinformatiků z Technické univerzity zajišťuje vizuální podobu mapy,“ objasnila situaci Rengerová. Liberecká mapa bude kromě angličtiny také v češtině. „V další edici plánujeme překlad i do polštiny a němčiny, aby byla mapa použitelná také pro obyvatele blízkých států,“ dodala organizátorka.

Na Veveří 10 mají podle tipů na Facebooku ty nejlepší snídaně. Foto: Jana ŠtukhejlováEvropská síť dobrovolníků USE-IT se zabývá výrobou map, které vytvářejí sami obyvatelé města. Lidé prostřednictvím internetu hlasují, jaká místa se mají do mapy dostat. Vznikají tak netradiční průvodce evropskými městy, zacílené na mladé lidi ve věku od šestnácti do šestadvaceti let. Podmínkou je, aby byla mapa v angličtině, a byla tedy dostupná pro co nejvíce lidí. První USE-IT mapa vznikla v roce 1971 v Kodani, v České republice se však objevila až v roce 2011, kdy se do projektu zapojila Praha. V současné době mapa existuje pro Ostravu a do měsíce vyjde i prvních dvacet tisíc výtisků brněnské verze. 

Organizátoři v Liberci také zvolili sběr dat přes internet a prostřednictvím on-line dotazníku posbírali k 17. únoru zhruba sto třicet tipů na různá místa. Podle Rengerové to byl očekávatelný výsledek, zatím však nechce prozradit, zda projekt splnil očekávání. „Dokud nebudeme držet hotovou mapu v ruce, nelze říci nic podrobnějšího.“ Mezi přispěvateli byla i studentka biomedicínského inženýrství Eva Tuláčková. „Přispěla jsem například hospodami a sportovními centry. Celý nápad s mapou mi přijde vtipný,“ sdělila Tuláčková.

Koordinátorce pro Erasmus na Masarykově univerzitě Karině Hoření se idea této mapy líbí. Nemyslí si však, že by byl podobný projekt pro studenta na Erasmu v Brně nutný. „Existuje zde komunita, do které lze zapadnout. Student se díky Centru zahraničních studií rychle zorientuje. Získá k sobě navíc svého českého tutora, který mu může posloužit jako určitá živá mapa.“ Studentka ekonomické fakulty Monika Zdunek z Polska, která je v Brně třetím týdnem, na to má jiný názor. „Je tu tolik míst k vidění, že mi je tutor všechny ukázat nemůže. Když jsem přijela, dostala jsem sice mapku města, tam ale byla vyznačena pouze místa spojená s univerzitou.“ Zdunek o chystané USE-IT mapě nevěděla, uvedla však, že si ji určitě obstará. O vzniku mapy nevěděla ani Hoření, dle svých slov by však mohla přispět tipy na místa, kde se v Brně dobře běhá a plave.  

Klíčová slova: mapa, město, univerzita, Erasmus, Brno, Liberec

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.