12.11.2013 19:54


Líbací happening zahájí letošní Mezipatra

Autor: Ema Zezulová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Tklivé ruské písně kapely Hamba odstartují v Brně festival Mezipatra. Skupina zpěvaček se nechala inspirovat ruským punkovým uskupením Pussy Riot. Závěrečný líbací happening na podporu ruských gay aktivistů zakončí neoficiální zahájení festivalu.

Brno – Letošní queer festival se inspiroval tématem Pravdivé lži. Přinese více než stovku celovečerních, dokumentárních a krátkých filmů v brněnských kinech. Festival věnující se sexuálním menšinám vypukne v Brně 13. listopadu.  Vyvrcholí 20. listopadu ceremoniálem s předáním divácké ceny nejoblíbenějšímu celovečernímu snímku.Mezipatra

„Téma letošního ročníku rozvíjíme hned v několika úrovních. Napětí mezi realitou a médiem je vlastní kinematografii obecně. Hrdinové našich filmů si tvoří imaginární světy, jiní se realizují v klamu show, další volí falešnou sexuální identitu. To všechno jsou Pravdivé lži, které se proplétají celým letošním programem,“ řekla programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková.

Celý festival zahájí animovaný film Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana, který se bude promítat v kině Scala. Jedná se o úžasně nepravdivý příběh podle skutečných událostí v podobě animovaného dokumentu, na němž se podílelo více než tucet různých animačních studií.  Festival nabídne šest českých premiér. „Nejžhavějším snímkem festivalu je francouzské drama režiséra Abdellatifa Kechiche Život Adèle. Intenzivní tříhodinová sonda do vztahu dvou mladých žen vzbudila kvůli explicitním sexuálním záběrům kontroverze na festivalu v Cannes,“ uvedla mluvčí festivalu Monika Šimková.

„ Na Mezipatrech se mi líbí ta nálada. Všichni se mají rádi, jsou šťastni. Mnohem více než projekce filmu si užívám doprovodné akce a party. Z minulého ročníku mám navíc stylovou placku s nápisem: Miluju holky. Tu jsem dlouho hrdě nosila připíchnutou na tašce,“ shrnula atmosféru festivalu pravidelná návštěvnice Aneta Honzková.  Kromě množství afterparty po promítání festival nabízí i zajímavé přednášky. Problematice queer protagonistů v reality show se věnuje přednáška Jany Glocarové Od Anety k Vladkovi ve čtvrtek 14. listopadu v Untru. V Pekařské ulici začne v neděli 17. listopadu ve tři hodiny prohlídka Brna s výkladem Jana Seidla nazvaná Buzince našich bab a dědů. Provede účastníky po místech v centru Brna, na kterých se odehrávala historie queer komunity v posledních sto letech.

Doprovodné akce se uskuteční po celém Brně. Filmové projekce se odehrají v kině Art a ve znovu otevřeném kině Scala. Vstupné na jeden film návštěvníka vyjde na sto korun. Permanentka na sedm vstupů stojí čtyři sta devadesát korun. Vstup na přednášky a výstavy je zdarma. „ Vždycky jsem žasla nad tím, kolik na festivalu pracuje dobrovolníků bez jakéhokoliv nároku na honorář. Mezipatra jsou výjimečná tím, že z nich dýchá láska na každém kroku,“ dodala Honzková.

Klíčová slova: Mezipatra, queer festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.