15.12.2014 21:35


Letos nás to fakt nezaskočí

Autor: Klára Čápová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Pohádku o splněném předsevzetí slýchám hodně často. Splněné předsevzetí - to je hotový oxymorón. Když si takhle něco slavnostně slíbím, je to skoro vždy záruka neúspěchu. Letos budu fakt pravidelně hrát na kytaru! A chudák kytara je odsouzená k chytání prachu na samotce pod schodama. Co ale přijde, když si něco předsevzaly Brněnské komunikace? Pravděpodobně dopravní apokalypsa.

Klára Čápová. Foto: Annamária OndrejkováJednoho zářijového večera jsem se bezuzdně oddávala internetové prokrastinaci. Notebook sípal, vyskakovací okna jen lítala. Když v tom jsem narazila na článek o dni otevřených dveří společnosti Brněnské komunikace. Na obrázkové pozvánce se skvěl zasněžený slogan „Letos nás to fakt nezaskočí“. První reakcí bylo zvednuté obočí, pak přišel smích. Všichni přece ví, co se stane každý rok, když přijde zima. Fungování dopravního systému jde do kytek, kde zapadne sněhem. Alespoň na jeden den. A zaskočení jsou úplně všichni.

Pozvánka okamžitě cestovala do záložek. Čekala jsem velké věci. Protože letos nás to fakt nezaskočí. Ale fakt! Byla jsem si jistá, letošní kalamita dá těm minulým pořádně na frak. Doufala jsem v třímetrové závěje. Možná kvůli sněhu zavřou školy a vůbec všechny veřejné instituce, pěkně po anglicku!

Listopad mě zklamal. Sněhu ani co by se za nehet vešlo, závěje leda tak uschlého listí a kalamita nikde. Martin na bílém koni nepřijel. Možná, že si to Brněnské komunikace s tím nahoře domluvily. Nebo s tím dole – pekelně hezké počasí za duše techniků z útvaru dopravního inženýrství. Nebo tak něco.

Pak ale přišlo první prosincové pondělí a hle! Hlavní nádraží plné nervózních lidí, výkřiků - A kdy jako přijede ta blbá dvanáctka! - a hysterických telefonátů – Nestihnu, já to NESTIHNU! Ach vítej ty pravá zimní atmosféro, už jsem myslela, že nepřijdeš! Něco ale nesedělo. Na deštník mi místo sněhových vloček dopadaly kapky drobného deště. A byl to déšť namrzající. Na větvích stromů to vypadalo moc hezky, na tramvajových a trolejových drátech to znamenalo pohromu. K tomu navíc mráz, mlha, mokro – to mě teda dost zaskočilo.

Ubohé Brněnské komunikace, nablýskaly zametadla, nachystaly pytle posypového štěrku, hrubějšího než kdy dřív, měly plán, jak udržet silnice v dokonalém stavu, a pak se stane tohle. Zmrzlá voda zastaví dopravu po celém Brně a s tím nic nenadělají. To ta předsevzetí.

Mimochodem, pořád čekám na tu sněhovou kalamitu. Mohla by přijít, až pojedu k zubaři...

Klíčová slova: sníh, brněnské komunikace, předsevzetí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.