20.05.2018 16:18


Letohrádek Mitrovských slaví dvojí výročí výstavou Léto v Brně

Autor: Zuzana Vrbecká | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Retro expozice Léto v Brně provede návštěvníky od počátku minulého století až k současnosti. Na letohrádku Mitrovských je k vidění plážová móda, archivní fotografie i historická kola. Nasát letní atmosféru a dozvědět se něco o historii brněnských lázní, plováren i sportovišť je možné až do 24. června.

Výstava Léto v Brně. autor fotografie: Zuzana Vrbecká

Brno – Příjemná hudba znějící ve slavnostních prostorách, závan léta a historie. Výstava Léto v Brně je oslavou desátého výročí otevření letohrádku pro veřejnost, zároveň připomíná sto let od založení Československé republiky.  Návštěvníci si mohou prohlédnout retro kousky, které neodmyslitelně patřily k létu v průběhu uplynulého století.  „Každý si tu najde svoje. Dámy nostalgicky vzpomínají, jaké plavky kdysi nosily, pánové zase obdivují historická kola,“ vyjmenovala hlavní lákadla průvodkyně letohrádku Mitrovských Markéta Hájková.

Expozice na fotografiích připomíná městské i říční lázně, sportoviště a plovárny povětšinou navržené brněnským architektem Bohuslavem Fuchsem. „Návštěvníci uvidí i kolekci plážového oblečení a doplňků od počátku dvacátého století až po současnost,“ dodala Hájková.

Součástí výstavy je i rozsáhlá sbírka starých bicyklů a trojkolek. To vše doplňují informační plakáty popisující tehdejší volnočasové aktivity, hygienu nebo architektonické zajímavosti. „Přišly jsme si sem s kamarádkou zavzpomínat, protože spoustu míst si takhle pamatuji. Zároveň jsem se dozvěděla něco nového,“ řekla návštěvnice výstavy Jindřiška Ernestová.

Vystavované věci pochází od několika soukromých sběratelů, třeba od Zdeny Mudrákové.  „Spolupracovali jsme už na předchozí výstavě, tak jsme věděli, že má i jedinečnou sbírku oblečení a můžeme se na ni obrátit. Podobně to bylo i u sběratelky Vlaďky Dobiášové,“ popsala Hájková.

Do expozice zapůjčil svoje historické bicykly a trojkolky Jiří Fiala, který se ve čtvrtek před návštěvníky projel na jednokolce. Významně se zapojil i Archiv města Brna. „Pro výstavu jsme poskytli skeny některých fotografií a pohlednic,“ sdělila archivářka Martina Popovičová.

V letním duchu byl i program včerejší Brněnské muzejní noci. Kromě komentované prohlídky opakující se každou hodinu se mohli účastníci podívat na módní přehlídku s názvem V čem se koupaly naše prababičky. Vystoupil také pěvecký sbor VSMU a po celou dobu se konalo noční opalování na terase s otevřeným barem.

Klíčová slova: Výstava, Léto v Brně, letohrádek Mitrovských, retro

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.