08.05.2011 09:36


Letních brigád je méně, poptávka po nich ale stoupá

Autor: Jana Navrátilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Brigády jsou pro studující jednou z mála příležitostí, jak si přivydělat. V létě, kdy opouští univerzitní prostředí, je poptávka po sezonních pracích nejvyšší. V krajských městech bývají nabídky brigád pestřejší než v malých obcích. Nejvíce volných míst najdou studenti v Praze, kde zaměstnavatelé platí také nejvíce.

Brno – Studenti se v důvodech přivýdělku různí. „Nemám stálou práci, takže si chci přes léto vytvořit finanční rezervu, ze které budu příští semestr hradit svůj společenský život,“ nastiňuje své plány brněnská studentka psychologie Jolana Ševčíková. Někteří studenti, jako Kateřina Pokorná z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, chtějí naopak letní brigády využít k plnění školních závazků v podobě povinné praxe. Studující, kteří shánění práce nechali na poslední chvíli, budou mít výběr hodně omezený. „Poptávka je veliká a nabídek je málo,“ popisuje současnou situaci na pracovním trhu Pavlína Herfortová, výkonná ředitelka personální agentury JOBS.EU.

Poptávka po letních brigádách stoupá. Ilustrační foto: Jana Navrátilová.Podobný trend v sekci inzerce zaznamenali i pracovníci portálu HyperMedia. „V letošním roce mají studenti o brigádu ještě větší zájem než loni. Očekáváme proto, že práce bude nedostatek, i když se situace v mnoha regionech oproti minulému roku zlepšila,“ potvrzuje obavy zájemců o letní přivýdělek Rejžková. Rozhodující je při shánění brigády včasná domluva přímo se zaměstnavatelem nebo zprostředkovatelem práce. „Brigádu se vyplatí hledat s předstihem. A to nejen v tištěných médiích, ale i na internetu,“ doplňuje Veronika Rejžková.

Liší se také typy brigád nabízených v tuzemsku a v zahraničí. „Pro našince je práce v cizině atraktivní v tom, že se mohou zdokonalit v jazyce a navíc si vydělají více peněz,“ říká Pavlína Herfortová a přibližuje důvody, které studenty nejčastěji vedou k pracovnímu výjezdu za hranice. „V předchozích dvou letech jsem pracoval společně se svou přítelkyní na biofarmě v Rakousku. Práce v cizině pro mě byla dvojnásobně výhodná. Za prvé jsem se trošku přiučil němčinu, kterou jsem předtím příliš neovládal, a za druhé, stejně dobré pracovní podmínky bych jako sezónní pracovník sháněl v Česku jen obtížně,“ vyjmenovává pozitiva práce v zahraničí student matematiky a biologie Jiří Vinklář. Nejširší nabídka brigád v cizině je především v oblasti pohostinství. „Zdejší zaměstnavatelé shánějí především číšníky a servírky, pomocné síly v kuchyni, uklízečky, recepční nebo pokojské,“ vyjmenovává jednotlivé profese marketingová specialistka Veronika Rejžková a doplňuje, že atraktivní nabídka práce je letos především na jihu kontinentu – například ve Španělsku, Řecku nebo Itálii.

Naopak v České republice je podle Rejžkové zájem hlavně o manuální pracovníky, kteří se mohou uplatnit v maloobchodních řetězcích, skladovacích a zásobovacích provozech nebo ve výrobních podnicích. „Minulý rok jsem pracoval v logistické firmě. Montoval jsem součástky a ukládal je do krabic. Byl jsem placený od úkolu. Jelikož jsem příliš nestíhal, moc jsem si nevydělal,“ vzpomíná na své pracovní zážitky Lukáš Buřt, student Fakulty sportovních studí v Brně. Brigády nabízené studentům a studentkám se liší. Zatímco ženy obvykle zastávají práce spojené s úklidem a stravováním, od mužů zaměstnavatelé požadují technicky a fyzicky náročnější výkony. „Minulé léto jsem pracoval jako skladník a poté měsíc jako průvodce na hradě,“ říká student brněnské žurnalistiky Michal Cagala. Někteří studenti volí zahraniční brigádu, jiní pracují raději v tuzemsku. „Budu pracovat v rekreačním středisku v kiosku s obsluhou,“ prozrazuje své plány Veronika Sedláková, studentka Mendelovy Univerzity v Brně.

Letní brigádničení má mnohdy i své stinné stránky. „Každý den, včetně víkendu jsme vstávali v půl šesté, abychom byli zavčasu ve stáji a stihli vykydat, případně podestlat ještě před snídaní. S prací na poli jsme často končili až mezi sedmou a devátou večer,“ líčí své zkušenosti ze zahraniční farmy Jiří Vinklář. Přesto času stráveného těžkou prací nelituje. „Je dobré si přes prázdniny připomenout, že manuální práce není úplně jednoduchá,“ dodává.

Klíčová slova: Letní brigády, studenti, práce v zahraničí, finance

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.