10.04.2012 19:27


Letní univerzity nabízí kromě studia také pobyt v multikulturním prostředí

Autor: Magdaléna Daňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studovat se dá i o letních prázdninách. Řeč ovšem není o samostudiu či učení se na opravné termíny zkoušek. Univerzity a studentské organizace nabízí letní studijní pobyty, zaměřené na vybraná témata, v délce až několika týdnů. Kromě kreditů můžou účastníci jejich prostřednictvím získat i cenné zkušenosti a zážitky.

Brno Zájemci o letní školy mají několik možností. Vybírat si mohou v rámci výměnných programů, například CEEPUS nebo AKTION, skrze stránky jednotlivých univerzit či s pomocí studentských organizací.

Možnost vyjet na dvoutýdenní pobyt nabízí například brněnská pobočka celoevropské organizace Aegee. Ta spojuje celkem čtyřicet zemí s cílem posílit spolupráci mezi mladými lidmi. Před podáním přihlášky na zvolenou letní univerzitu je však třeba se zaregistrovat a zaplatit roční členský příspěvek. Pak si zájemci založí účet na intranetu, napíšou motivační dopis a zvolí si tři preferovaná místa.

„Loni se na letní univerzitu přes Aegee přihlásily tři tisíce studentů z celé Evropy, nejčastěji ze Španělska,“ uvedla Veronika Gombárová, jedna z členek Aegee Brno. „Pravděpodobnost, že vás vyberou je asi sedmdesátiprocentní a záleží na výběru školy. Letos je v nabídce osmdesát jedna letních univerzit s kapacitou přes dva tisíce míst. Momentálně je nejvíce lidí přihlášeno na dvoutýdenní pobyt na Maltě,“ dodala.

Průměrná cena pobytu je 180 eur. Zahrnuje ubytování, většinou v hostelech, na kolejích či ve stanech, dvě jídla denně, cesty během pobytu, vstupy do památek a na akce. Účastník si musí hradit dopravu tam i zpět a svou útratu.

                    Letní školy nejsou poze o studiu ale také o pobytu v multikulturním prostředí. Zdroj: Centrum zahraničních studií MU

Programy letních škol jsou různé, některé se zaměřují na zlepšení jazykových schopností, kurzy soft skills a některé jsou pojaty jako poznávání místních tradic a kultury. Účastníci pochází z různých zemí a studenti tak mají možnost pobývat v multikulturním prostředí.

„Díky letní univerzitě jsem potkala spoustu zajímavých lidí a měla jsem možnost hodně cestovat. Byla jsem v jednom malém italském městě, ale procestovala jsem i okolí a poznala tak Benátky, Miláno a další velká města,“ řekla studentka Anja Kotovych, členka kyjevské pobočky Aegee.

Katka Novanská by v létě ráda jela na univerzitu do Turecka. „Je to cenově dostupná destinace, líbí se mi možnost pobývat nějakou dobu v národnostně pestrém prostředí, poznat nové lidi a vylepšit své jazykové schopnosti,“ řekla.

Uzávěrka přihlášek skrze Aegee je 24. dubna. Centrum zahraničních studií Masarykovy univerzity na svých stránkách nabízí několik letních škol také mimo Evropu. Na většinu těchto pobytů lze zažádat o stipendium či finanční podporu Ministerstva školství. Více informací zájemci naleznou na stránkách http://czs.muni.cz/cz/out/studenti/letni-skoly/letni_skoly.

Klíčová slova: letní univerzity, studentský život, studium v zahraničí, Aegee

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.