02.03.2016 16:29


Leonardo DiCaprio byl zvolen nejlepším hercem v hlavní roli aneb Neberme tuto planetu jako samozřejmost

Autor: Michaela Vaisová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

V neděli v noci se v Los Angeles předávaly ceny Oscar, které udílí Akademie filmového umění a věd. Letošní osmaosmdesátý ročník se týdny před udílením točil kolem Leonarda DiCapria. Jeho nominace byla nejdiskutovanější, fanoušci zaplavili sociální sítě zvoláním „Dejte mu Oscara!“ a odpůrci to vyvažovali sarkasmy. DiCaprio nakonec proměnil nominaci ve vítězství. Proslov při udílení využil k upozornění na změnu podnebí znamenající reálnou hrozbu lidstva. 

Leonardo DiCaprio ve filmu Revenant.

Herec letos získal hned tři nejprestižnější ocenění. Vedle zlaté sošky rytíře se mu na poličce třpytí i Zlatý glóbus a  byl oceněn nejlepším hercem v hlavní roli Britskou akademií filmového a televizního umění. Veškerý úspěch sklidil za svou roli Hugha Glasse v dobrodružném dramatu Revenant Zmrtvýchvstání. Herec byl na Oscara nominován už po šesté, takže velkolepou show, která doprovází předávání cen, znal důvěrně. Člověk by čekal, že jeho proslov bude sebestředný, ale nebylo tomu tak. Věnoval se hlavně otázce naší planety a jejího podnebí.

Nejsem velkou fanynkou DiCapria, nikdy jsem si nelepila nad postel plakát rozpaženého herce coby Jacka na přídi Titanicu, neprožívala jsem jeho účinkování ve filmech a nebrečela jsem, když začal randit s novou modelkou. Přesto jsem mu zlatou sošku přála. Tak nejěk lidsky, obyčejně a z vědomí, že si to zaslouží. DiCaprio při předávání ceny využil toho, že ho sledují miliony lidí a řeč zaměřil k nabádání světa, aby spojil síly v boji proti změně podnebí. A já ho obdivuju. Obdivuju ho za to, že šel proti zvyku.

Díky jeho slovům se snad pár dní bude více mluvit o planetě, a ne o tom, kdo přišel na Oscary v takových lodičkách, s takovým šperkem a s takovou milenkou. Možná jsem naivní, ale jeho proslovu jsem uvěřila. Někteří možná nařknou herce z populismu. Avšak když člověk nepropaguje sebe, ale myšlenku, třebaže na předávání filmových cen, musí za tím být hned populismus?

A i kdyby za tím vším populismus skutečně byl, nevadí, v tomto případě to záměr splnilo. Herec čekal na Oscara roky, a přesto věnoval chvilku herecké pocty na pódiu celosvětovému problému, namísto upřednostnění své chvilky slávy. Někdy je třeba upozadit své já ve prospěch vyšší myšlenky, přestože by člověk chtěl míž ten okamžik jen pro sebe.

Klíčová slova: Oscary, Leonardo DiCaprio, globální oteplování

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.