03.04.2019 10:11


Legenda Baníku, dlouholetý diplomat a dva archiváři pražských „S“. Fotbalové Ceny Václava Jíry znají své vítěze

Autor: Vojtěch Kočárník | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Velkou plaketu za mimořádný přínos českému a československému fotbalu si v rámci šestadvacátého ročníku Cen Václava Jíry odnesli kluboví archiváři Václav Boreček a Karel Zuska, někdejší reprezentant Rostislav Vojáček a bývalý technický vedoucí národního týmu Jaroslav Dudl. Předání cen, které každoročně udílí Fotbalová asociace, proběhlo v úterý v pražském Břevnovském klášteře.

Fotbalovou Cenu Václava Jíry přebírá Václav boreček (vpravo)Praha – Oproti tradičním třem mají Ceny Václava Jíry za rok 2018 čtyři laureáty. Mezi nimi je sedmdesátiletý Rostislav Vojáček, který strávil většinu hráčské kariéry v Baníku Ostrava. Se Slezany vyhrál v letech 1976, 1980 a 1981 tři ligové tituly. Bývalý obránce dodnes drží klubový rekord v počtu odehraných utkání, na kontě jich má 380. Vedle klubové kariéry si Vojáček zahrál i za československou reprezentaci. S národním týmem získal bronzovou medaili na mistrovství Evropy v roce 1980. Fotbaloví fanoušci si dodnes připomínají jeho gól proti Sovětskému svazu, který Vojáček vstřelil o rok později v kvalifikačním utkání na světovém šampionátu ve Španělsku. Branka padla v závěru utkání, Československo tehdy vyrovnalo na 1:1 a díky remíze se kvalifikovalo na závěrečný turnaj.

Jaroslav Dudl do míče nekopal, nicméně působil čtyřiadvacet let u fotbalové reprezentace jako technický vedoucí. Mezi roky 1995 až 2018 se zúčastnil šesti evropských a jednoho světového šampionátu. Vystudovaný diplomat při přebírání ceny připomněl Euro 1996. „Byl to můj první turnaj, fotbalově jsem byl nezkušený, ale úspěch to byl obrovský,“ vzpomínal šestašedesátiletý Dudl na turnaj v Anglii, kde tehdy už samostatná Česká republika získala stříbrné medaile, které jsou nejlepším českým výkonem vůbec. V závěru své řeči ukázal jazykové nadání a k přítomnému publiku po výzvě moderátora promluvil japonsky.

„Teď jsem Sparťan, ale Slávista vlastně taky. Kdyby nebyla Sparta, neexistovala by ani Slavie. Naopak to platí také,“ řekl kronikář pražské Sparty Václav Boreček. Devětasedmdesátiletý Boreček má totiž zkušenosti z obou týmů. Za Slavii hrával v dorostu, ve Spartě se už téměř třicet let stará o klubový archiv. Oceněn byl i jeho o rok mladší slávistický kolega, kronikář Karel Zuska. „S panem Borečkem se známe 25 let. My archiváři, to je asi to jediné, co mezi Spartou a Slavií funguje,“ vtipkoval Zuska.    

Ceny Václava Jíry udílí Fotbalová asociace ČR (dříve ČMFS) od roku 1993 tuzemským osobnostem, které se významnou měrou podíleli na rozvoji českého, popřípadě československého fotbalu. Ocenění nese jméno někdejšího fotbalisty a doktora práv. Jíra po skončení fotbalové kariéry zastával významné funkcionářské pozice, mimo jiné byl i místopředsedou Unie evropských fotbalových asociací (UEFA). Zemřel v roce 1992.  

Klíčová slova: Ceny Václava Jíry, fotbal, FAČR, Dudl, Václav Boreček, Rostislav Vojáček, Karel Zuska,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.