05.03.2013 07:36


Latinskoamerický tanec zouk může vytvářet harmonické vztahy

Autor: Anna Koňaříková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Svou první lekci latinskoamerického zouku, který vznikl jako volnější verze lambády, vyzkoušelo poslední únorovou neděli patnáct tanečních párů ze Vsetínska.
Vsetín - Párový tanec zouk se v České republice objevil před pěti lety, nyní se dostává z Prahy a Brna do menších měst. „Zouk je nesoutěžní tanec, který se začal rozšiřovat zejména z brazilského Rio de Janeira a Porto Segura. Tancuje se hlavně v klubech, podobně jako salsa nebo west coast swing, se kterýma má mnoho společných prvků,” vysvětlila původ zouku (čte se zuk) lektorka vsetínských kurzů Kristýna Veitová, která se kromě zouku věnuje lektorství pilates či anti gravity jógy. Se zoukem se poprvé setkala před třemi lety na brněnské zouk party. Od té doby se svým tanečním partnerem Michalem Chromčákem absolvovali  dva kurzy zouku a zúčastnili se dvou mezinárodních tanečních kongresů.

Lektorka Kristýna Veitová s jedním z účastníků kurzu. Foto: Anna Koňaříková
„Nic podobného jako zouk jsem ještě neviděla. Je to něco úplně jiného než kurzy běžných latinskoamerických tanců,” shrnula svůj dojem z lekce jedna z účastnic Zuzana Kretíková a dodala, že je ráda, že se na kurz přihlásila se svým partnerem. Instruktorka potvrdila, že pro začátek je lepší tancovat v kurzu s někým známým, protože k zouku určitý stupeň intimity patří. „Mezi komunitou lidí, kteří zouk tancují, tento ostych časem úplně mizí. Proto někdy vypadá, že taneční partneři jsou partnery i v životě,” řekla Veitová.

Na tomto latinskoamerickém tanci je zvláštní jeho styl vedení. „Vedení je v zouku nejdůležitější. Partnerka musí poslouchat svého partnera, musí vnímat a řídit se tím, jak se naklání tělem,” poukázala na specifika tance lektorka a poznamenala, že když je partnerka dominantní, může to vést k hádkám. „Hádky jsou však běžnější u profesionálních tanečníků. Pokud zouk tančíte pro zábavu, vytváří to ve vztahu spíše harmonii a radost ze společného zájmu,” myslí si lektorka.

Veitová zouk považuje za středně těžkou aktivitu, u které se jedinec s taneční průpravou příliš nezadýchá. „Ten, kdo není pohybově nadaný nebo necítí rytmus, se ale může i pěkně zapotit,” upozornila lektorka. Její slova potvrzuje i začínající tanečnice zouku Kretíková: „I když se příležitostně věnuji salse či aerobicu, hodina pro mě byla fyzicky celkem náročná.” Lekce jsou ale většinou navrženy tak, aby je s menšími či většími obtížemi zvládali i úplní začátečníci.

Zouku se nejčastěji věnují mladí lidé mezi dvaceti a pětatřiceti lety. Tančí se na hudbu z žánru r’n’b.

V Brně se pravidelně pořádají zouk party, festivaly i kurzy.

Klíčová slova: zouk, latinskoamerické tance, Vsetín

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.