09.05.2013 10:57


Lanové centrum v Lesné má kulaté narozeniny

Autor: Barbora Valešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Sportovní zařízení v brněnské části Lesná letos slaví deset let od svého vzniku. Lanové centrum, které spadá pod Středisko volného času Lužánky, nabízí spoustu aktivit a připravených programů pro děti i dospělé. K příležitosti výročí jeho pracovníci včera přichystali pro návštěvníky odpoledne plné sportovních zážitků.

Brno – Aktivní trávení volného času v lanových centrech přitahuje stále spoustu lidí. Lanové centrum Proud v Brně na sídlišti Lesná je součástí druhého největšího střediska Volnočasového centra Lužánky. Proud letos stojí už desátým rokem. O tomto atraktivním sportovním zařízení vypráví jeho vedoucí Lukáš Sedliský.

Lanové centrum Proud v Brně. Foto: Lanové centrum Proud

Co se v centru za těch deset let změnilo?

V roce 2003, kdy centrum vzniklo, se používaly úplně jiné stavební technologie než teď. Dřevěné kůly se zapouštěly přímo do země do betonu. Po pár letech ale dřevo v zemi uhnilo a centrum jsme museli kompletně zrenovovat. Dnes už kůly nejsou přímo v zemi, ale drží na speciálních podpěrách ve vzduchu.

Co považujete za největší úspěch, kterého se vám podařilo dosáhnout?

Velmi zajímavý byl projekt Alpine Tower, který sice nedopadl úplně nejlépe, ale rozhodně to byl skvělý nápad. Byla to speciální dřevěná konstrukce ve tvaru přesýpacích hodin. Provozovali jsme ji ale jen tři roky. Neměli jsme plně domyšlený způsob, jak ošetřovat dřevo a napadla ho dřevokazná houba dřevomorka. Nešlo to už zachránit a z důvodu bezpečnosti jsme museli Alpine Tower zbořit. I přesto ale považuji projekt za úspěch, byl jediný svého druhu ve střední Evropě.

Lukáš Sedliský. Foto: http://lesna.luzanky.czNabízíte širokou škálu programů pro jednotlivce i pro školy nebo firmy. Kdo nejčastěji lanové centrum navštěvuje?

Každý rok k nám přijde přibližně osm tisíc návštěvníků. Z toho asi třicet procent tvoří školy, dvacet procent firmy a zbytek veřejnost. Spektrum zájemců je opravdu široké, centrum je utvořeno tak, aby si v něm každá věková kategorie něco našla. Nabízíme dva druhy překážek, na jedněch se jistí člověk sám, na překážkách druhého typu jsou k jištění potřeba dva lidé. Tento způsob lezení je oblíbenější a veřejnost ho využívá častěji.

U programu s názvem Expedice Karakuram uvádíte, že ho nově nabízíte také pro vysoké školy. Co tento program obnáší?

Je to týmová soutěž v přelézání překážek. Každá překážka má nějakou bodovou hodnotu a týmy mezi sebou soutěží, kdo jich přeleze nejvíc. Tato aktivita je vhodná jako stmelovací prvek kolektivu, lidi si při ní musí vzájemně pomáhat a zlepšuje to upevňování vztahů ve skupině.

Nabízíte nějaké studentské slevy?

Ano, pro děti a na studentskou kartu ISIC dáváme slevu. Plné vstupné je sto třicet korun na hodinu, se studentskou slevou je to sto deset. Studenti jsou u nás vítáni a není problém zařídit instruktora mluvícího cizím jazykem. Například pro zahraniční studenty bývá lanové centrum oblíbené zpestření studijního pobytu.

Za zákazníka v době, kdy je v lanovém centru, přebíráte odpovědnost. Setkáváte se na překážkách často s úrazy?

Úrazy jsou docela běžné, ale za celých deset let jsme neměli žádný opravdu vážný. Většina jich je způsobena samotným pohybem lidí venku, děti běhají, o něco zakopnou, vyrazí si zuby, odřou koleno. V podstatě nic, co by se nemohlo přihodit kdekoliv jinde. Utrhnuté lano nebo pády z výšek naštěstí řešit nemusíme.

Plánujete do příštích let nějaké inovace?

Několik lanových překážek jsme za nové vyměnili letos. Hodně jsme areál obměnili a přidali nové typy překážek. Inovace tedy proběhly teď, proto v nejbližší době nic neplánujeme. Ale samozřejmě se budeme jako každý rok snažit přijít s něčím novým.

Klíčová slova: lanové centrum, Lužánky, sport

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.