25.03.2012 16:28


Lamy jsou náladové stejně jako lidé, říká ošetřovatelka

Autor: Michaela Horynová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Při procházce po brněnském vrchu Hády je možné narazit na zvířata, která se běžně vyskytují pouze v horách Jižní Ameriky. Těžební stroje v hádeckých lomech vystřídaly lamy. V Brně žijí díky Lamacentru a hlavně díky Elišce Pigulové, která se o lamy stará dnem i nocí.

Brno Lamy se v bývalém lomu Džungle zabydlely v květnu minulého roku. Zájemci se s nimi mohou setkat při zážitkových programech, které vymýšlejí zaměstnanci Lamacentra. V sobotu 24. března to bylo první jarní krmení lam, na kterém se sešlo přes dvacet zvědavců.

Eliška Pigulová (vlevo) s Čertem čeká na návštěvníky. Foto: Michaela HorynováCo je Lamacentrum?

Je to projekt neziskové organizace Pozemkový spolek Hády. Najdete ho v bývalém lomu Džungle na Hádech. Naším cílem je předat návštěvníkům informace o lamách a také jim ukázat zdejší přírodu. Lamacentrum ale není vždy volně přístupné, zájemci si musejí návštěvu předem domluvit, nebo přijít na některou z našich akcí.

Jaké lamy žijí v Lamacentru?

Žijí u nás lamy druhu alpaka, dva samci a tři samičky. Richard je nejmladší a nejmazlivější, 22. března oslavil půl roku. Nejstarší je sedmiletý Čert, samičkám jsou tři roky. Lamy dosahují dospělosti ve dvou letech. Čert se narodil v zajetí v pražské zoologické zahradě. Samičky původně pocházejí z Chile a Richard se narodil u nás. Čerta využíváme při lamatrekkingu – procházkách po Hádech s návštěvníky. Bella se nejvíce hodí na programy pro děti a na lamaterapii, jelikož má klidnou povahu a nechá se pohladit, vyčesat a podobně. I lamy jsou ale občas náladové, to je podobné jako s lidmi.

Kdo se o lamy stará?

Většinu času se o ně starám pouze já. Dokonce s nimi i bydlím, mám dům vedle ohrady. Není nutné, aby u nich byl někdo i přes noc, jen je to bezpečnější. Při programech mi ale s lamami obvykle někdo pomáhá.

Je péče o lamy náročná?

Výhodou je, že díky jejich nepromokavé srsti mohou být venku i v dešti či ve sněhu. Vadí jim ale horko, proto mají ve výběhu postavené přístřešky. Zimu tedy lamy přečkaly v pořádku, jsou zvyklé na vysokohorské klima jejich domoviny, jen Ríša měl rýmu. Na potravu také příliš náročné nejsou - krmíme je jablky, mrkví, speciálními granulemi a občas sladkými hruškami na přilepšenou. Tvrdé pečivo jíst příliš nemohou, není k němu uzpůsobeno jejich zažívací ústrojí. Samozřejmě se také živí trávou.

Minulý rok se v Lamacentru narodil Richard. Jak je to s březostí lam?

Lamy jsou obvykle březí jedenáct měsíců, dlouho u nich ale není poznat, že jsou těhotné. Svůj termín porodu si navíc mohou o pár dní posunout podle toho, jak se jim to hodí. V dubnu čekáme nový přírůstek, lama Linda je březí. Kdyby ale lama otěhotněla teď, mládě by se narodilo v zimě. Sice by to zvládlo, ale nebylo by úplně příjemné se narodit do sněhu. Proto samce Čerta radši držíme odděleně od ostatních, i když by se ale lamy Čertovi nejspíše ubránily a poplivaly ho. Lamy plivou v obraně nebo při pocitu ohrožení.

Využíváte lamy pouze na zážitkové programy?

Programy jsou pro nás hlavní, vedlejším přínosem je ale třeba vlna. Naše lamy mají typ srsti Huyacaya. Pozná se tak, že každý chloupek je vlnitý. Srst lam se stříhá jednou ročně podobně jako srst ovce. Ze stříhání jsou asi dva kilogramy vlny. Každý chloupek srsti je dutý, proto má tepelně-izolační vlastnosti. Z lamí vlny se tedy vyrábějí hlavně výrobky, které zahřejí – šály, rukavice, ponožky. Říká se, že srst lam je tak kvalitní, že by se z ní dala vyrábět i lana, s tím jsem se ale nesetkala. Sýry a podobné věci nevyrábíme, maminka má mléka tak akorát pro mládě.

Je možné chovat lamy i u domu na zahradě?

Lamy jsou společenské, takže je potřeba mít větší pozemek, aby jich mohlo být několik pohromadě. Pro udržování trávy se hodí více než ovce, jelikož lamy mají jen dolní zuby a trávu tedy spíše jen otrhávají. Výhodou také je, že jsou lamy velice čistotné. Mají určitá místa, kam chodí vykonávat potřebu, říká se jim kaliště. Je ale potřeba dávat pozor na potravu, jak jsem již zmínila, například větší množství pečiva by jim mohlo hodně ublížit.

Klíčová slova: Lamacentrum, lamy, Hády, Eliška Pigulová

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.