10.03.2014 15:03


Láká diváky na televizních pořadech o vaření jídlo nebo spíš mezilidské vztahy?

Autor: Vágnerová Dominika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Jídlo je fenoménem dnešní doby. Před pěti lety neměla zdaleka každá stanice vlastní pořad o vaření. Dnes jich napočítáme daleko více a také radikálně změnily svoji tvář. Daleko vyšší sledovanosti dosahují ty, které mají podobu spíše reality show. Proč vlastně koukáme na pořady o vaření? Zajímá nás více jídlo nebo osoba, která vaří?

Audio

    Anketa audio
         
    Autor: Dominika Vágnerová

Pořady o jídle jsou současným fenoménem. Jejich počet stále roste. Nejvyšší sledovanosti dosahují pořady právě zachycující lidi v emocionálně vypjatých situacích. Ať už se jedná o mezilidské vztahy, taktizování soutěžících v pořadu Prostřeno nebo svérázné vystupování Zdeňka Pohlreicha. Pokud se lidé neinspirují recepty nebo radami v těchto pořadech, tak proč je vlastně sledují? Jde tady ještě vůbec o vaření? Proto jsem se zeptala lidí, jakým způsobem tyto pořady ovlivnily jejich stravovací návyky.

 

Barbora Kupková, 21 let, studentka, MělčanyBarbora Kupková Foto: Dominika Vágnerová

Nevím, jestli moje stravovací návyky ovlivnily nějak zásadně, ale možná trochu více koukám na obaly potravin na jejich složení. Hodně sleduji na internetu Peklo na talíři, a když vidím, že některý výrobek má špatné recenze, tak bych si ho teď už asi nekoupila. Jinak pořady o vaření sleduji ráda, ale že bych podle nich vařila, to se říci nedá. A co se týká stravování obecně, tak je to spíše o množství času. Pokud mám čas, tak si uvařím kvalitní jídlo, ale když ne, tak bych neřekla, že moje stravovací návyky jsou dobré.

 

 

 

Stanislav Mervart Foto: Dominika Vágnerová

Stanislav Mervart, 54 let, OSVČ, Dobruška

Nakupovat nechodím, protože mám doma tři ženy, ty to obstarají samy. Když výjimečně nakupuji, tak se samozřejmě zajímám, jestli jsou potraviny čerstvé. Pořady o vaření mě z devadesáti procent neovlivňují. Moc je nesleduji.

 

 

 

 

 

Lenka Kulajtová, 21 let, studentka, BrnoLenka Kulajtová Foto: Dominika Vágnerová

Tak to asi rovnou řeknu, že vůbec takové pořady nesleduji.  

 

 

 

 

 

Renata Mervartová, 55 let, učitelka, DobruškaRenata Mervartová Foto: Dominika Vágnerová

Já si myslím, že dříve, když byl takový pořad jeden nebo dva, tak jsem se na ně dívala. Teď když jich je takové množství, tak přepínám na jiné programy. Co se týká nákupu potravin, tak sleduji spíše nějaké diskuzní pořady nebo testy. Začala jsem se více zajímat o složení výrobků, datum spotřeby a rozhodující pro mě je, jestli neobsahují chemické konzervanty.

 

 

 

 

Lukáš Maršík Foto: Dominika Vágnerová

Lukáš Maršík, 27 let, Výzkumník v oboru informačních technologií, Brno

V mém případě prakticky vůbec. Maximálně díky Peklu na talíři jsem přestal kupovat vepřové konzervy. Jinak většinu věcí, které jsem kupoval předtím, nakupuji pořád. Na pořady toho typu často nekoukám, ale už mě odradily od některých potravin.

 

 

 

 

Barbora Pultarová Foto: Dominika VágnerováBarbora Pultarová, 26 let, studentka, Nitra

Nijak, protože je nesleduji. My ani televizi nemáme.

 

 

 

 

 

 

Jiřina Forejtková, 80 let, důchodkyně, DobruškaJiřina Forejtková Foto: Dominika Vágnerová

Na pořady o vaření se dívám, ale nijak mě neovlivnily, poněvadž lidi tam používají různé netaktické řeči a hádají se. Spíš se mně líbí, jak někdo hezky bydlí. Zajímá mě ten pořádek a styl kuchyně. Ale jinak se mi nelíbí, jak si sebe lidi neváží.

Klíčová slova: pořady o vaření, anketa

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.